Na skróty

Money.plPrawoAktualnościWiadomości

Umorzenie długów osoby fizycznej

2008-02-26 15:30

Umorzenie długów osoby fizycznej

Osoba zadłużona będzie mogła tak jak przedsiębiorca ogłosić swoją upadłość. Będzie to możliwe pod kontrolą sądu. Nie obejmie to jednak osób, które zadłużyły się w sposób nieodpowiedzialny.

W Polsce prawie 2 mln osób zalega z płatnościami powyżej 60 dni.

Upadłość konsumencka to projekt posłów Platformy Obywatelskiej, którzy przygotowali zmiany w ustawie Prawo upadłościowe i naprawcze - czytamy w ,,Gazecie Prawnej". Po zatwierdzeniu ich przez Sejm, m.in. banki jak również pozostali wierzyciele nie będą mogli naliczać kolejnych rat i odsetek, a komornicy prowadzić egzekucji.

Upadłość osób fizycznych polegać będzie na całkowitym lub częściowym darowaniu długów. W pierwszej kolejności to z dotychczasowego majątku (z wyjątkiem jednego mieszkania wraz z niezbędnym wyposażeniem) upadłego zostaną zaspokojone jego długi.

Zgodnie z projektem konsument mógłby ogłosić upadłość tylko raz w życiu. Z wnioskiem o ogłoszenie upadłości będą mogli wystąpić zarówno wierzyciel, jak i dłużnik.

Nowe przepisy przewidują, że z tej formy oddłużenia będą mogły skorzystać jedynie osoby, które nie z własnej winy stały się niewypłacalne. Typowe sytuacje to długotrwała choroba dłużnika lub członka rodziny, utrata zdolności do pracy, trwałe, niezawinione bezrobocie lub utrata części majątku na skutek zdarzeń losowych - czytamy w gazecie.

Sąd orzeknie o upadłości konsumenta. Najbardziej korzystna dla stron będzie upadłość z możliwością zawarcia ugody. Gdyby jednak jej zawarcie nie było możliwe, projekt przewiduje dwa warianty upadłości: z lub bez możliwości ustalenia sądowych warunków spłaty.

Na sądowe spłaty nie mogłyby liczyć osoby skazane za niektóre przestępstwa finansowe, zaciągające zobowiązania w celach spekulacyjnych ani konsumenci, którzy celowo wprowadzili w błąd wierzycieli.

Po ogłoszeniu upadłości dłużnik pozostanie pod nadzorem. Osoba taka będzie co sześć miesięcy składała sprawozdanie do akt sądowych z realizacji planu spłat wierzytelności - podaje dziennik.


(AF)

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl