Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraiński samolot ostrzelany podczas lotu nad Krymem

0
Podziel się:

Incydent miał miejsce dziś około trzynastej. Ogień otworzono z rosyjskiego posterunku.

Ukraiński samolot ostrzelany podczas lotu nad Krymem
(PAP/EPA)

Państwowa straż graniczna Ukrainy poinformowała, że przelatujący nad Krymem samolot został dziś ostrzelany z rosyjskiego posterunku w rejonie miasta Armiansk. Tymczasem parlament w Kijowie zwrócił się do ONZ o niezwłoczne rozpatrzenie sytuacji na Ukrainie w związku z zajęciem przez wojska rosyjskie należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu. Parlament potwierdził chęć podpisania jak najszybciej umowy z Unią Europejską. Tymczasem Rosja potwierdza, że na Krymie znajdują się oddziały specjalne jej armii i zapowiada lustrzane kroki w razie nałożenia na nią przez Stany i Unię sankcji.

Aktualizacja 18:09

_ - Dziś około godziny 13 w trakcie patrolowania podlegającego kontroli regionu przygranicznego przez samolot straży granicznej demonstracyjnie otwarto do niego ogień z transportera opancerzonego znajdującego się na rosyjskim posterunku blokadowym koło Armianska _ - głosi komunikat służby prasowej straży granicznej Ukrainy.

Dodaje, iż jest to już drugi przypadek użycia broni dla przeszkodzenia lotniczej działalności patrolowej straży granicznej. Jej nieuzbrojony samolot został ostrzelany w tym samym rejonie 8 marca. Armiansk leży na Przesmyku Perekopskim, stanowiącym jedyne połączenie Półwyspu Krymskiego z lądem stałym.

Rosjanie przeprowadzają ćwiczenia

Rosyjski resort obrony potwierdził, że w Południowym Okręgu Wojskowym Federacji Rosyjskiej rozpoczęły się ćwiczenia z udziałem 8,5 tysiąca żołnierzy.

Rosyjskie media piszą, że zgodnie z planem zintensyfikowano zajęcia polowe w obwodzie rostowskim, biełgorodzkim, tambowskim i kurskim. Źródła w Ministerstwie Obrony twierdzą, że ćwiczenia potrwają do końca marca. W ćwiczeniach uczestniczą jednostki artyleryjskie, rakietowe, pancerne.

Główny cel tych przedsięwzięć to wszechstronne sprawdzenie zgrania pododdziałów w wykonywaniu zadań szkolno-bojowych w nieznanym terenie - informuje resort obrony.

W minionym tygodniu na poligonie Kapustin Jar w północno-zachodniej części obwodu astrachańskiego, na południu Rosji, rozpoczęły się manewry wojsk Obrony Powietrznej Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej. Uczestniczy w nich około 3,5 tys. wojskowych zajmujących się obroną powietrzną, tj. przeciwlotniczą i przeciwrakietową. Rosyjskie agencje pisały, że są to największe takie ćwiczenia w historii Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Ukraina jak najszybciej chce do Unii

Wyrażając zamiar jak najszybszego podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią, ukraińscy deputowani potwierdzili dziś przywiązanie do dążeń do integracji europejskiej. - _ Rada Najwyższa zaleca pełniącemu obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandrowi Turczynowowi, by zwrócił się do UE o natychmiastowe zastosowanie wszelkich możliwych instrumentów wpływu na Federację Rosyjską w związku z jej działaniami, wymierzonymi w pokój, niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy _ - głosi uchwała parlamentu.

Apel do ONZ poparło 250 posłów, zaś od UE - 252 spośród 335 zarejestrowanych tego dnia w 450-osobowej Radzie Najwyższej.

Zwracając się do ONZ ukraińscy deputowani podkreślili, że ich państwo jest jednym z założycieli tej organizacji i prosi o pomoc _ w związku z brutalnym łamaniem przez Federację Rosyjską zasad prawa międzynarodowego ujętych w akcie założycielskim ONZ _.

_ - W ostatnim czasie, bez względu na powściągliwość i opanowane działania organów władzy państwowej Ukrainy i jej sił zbrojnych oraz mimo wszelkich prób pokojowego uregulowania konfliktu, sytuacja w Autonomicznej Republice Krymu drastycznie się pogarsza w związku z działaniami sił zbrojnych i Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej _ - głosi uchwała.

_ Mamy faktycznie do czynienia z aktem agresji Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy oraz dążeniem do zaanektowania części terytorium niepodległego państwa _ - czytamy.

Ukraiński parlament zaznaczył, że, biorąc pod uwagę przewidziane w aktach ONZ prawo do samoobrony, _ Ukraina pozostawia sobie prawo zwrócenia się do państw bądź regionalnych systemów bezpieczeństwa zbiorowego z prośbą o pomoc w obronie jej niezawisłości oraz jedności terytorialnej _.

Tymczasem przewodniczący komisji do spraw Wspólnoty Niepodległych Państw Dumy Państwowej Leonid Słucki potwierdził oficjalnie, że na Krymie są oddziały specjalne rosyjskiej armii. Słowa potwierdzające obecność na Krymie rosyjskich żołnierzy innej formacji, niż Flota Czarnomorska padły na antenie rozgłośni Echo Moskwy. Leonid Słucki mówił, że - na Krymie są oddziały, które zajmują pozycje, na wypadek agresji wojskowej.

Deputowany nie wyjaśnił, kto miałby dokonać agresji na terytorium suwerennej Ukrainy. Zauważył, że ze strony rosyjskiej armii to nie jest jakaś wielka operacja. Przypomniał, że Moskwa chce poprzez obecność swoich żołnierzy zapobiec rozlewowi krwi i ochronić ludność cywilną.

Wcześniej Słucki chwalił decyzje Rady Federacji, izby wyższej rosyjskiego parlamentu, za to, że przekazała prezydentowi prawo do wprowadzenia wojsk na terytorium Ukrainy. Do tej pory głównodowodzący rosyjskimi siłami zbrojnymi Władimir Putin i minister obrony Siergiej Szojgu twierdzą, że na Krymie nie ma rosyjskich wojsk.

Odwet w razie sankcji

Rosja nie wyklucza poczynienia _ lustrzanych kroków _, jeśli USA i Unia Europejska zastosują wobec niej sankcje z powodu jej interwencji na Ukrainie. Poinformował o tym w czwartek wiceminister rozwoju gospodarczego Federacji Rosyjskiej Aleksiej Lichaczow.

_ - Nie wykluczamy, że będą sankcje. Jesteśmy gotowi na każdy rozwój wydarzeń, rozważamy różne warianty _ - oznajmił, dodając, że Rosja _ ma nadzieję, że będą to konkretne, polityczne sankcje, a nie szeroki blok posunięć handlowo-gospodarczych _.

_ - W razie podjęcia wobec nas kroków nasza odpowiedź będzie lustrzana. Nasze kontrsankcje będą symetryczne _ - podkreślił.

Odpowiedź FR na ewentualne sankcje Zachodu była w czwartek tematem specjalnej narady zwołanej w Moskwie przez wicepremiera Dmitrija Rogozina. Uczestniczyli w niej przedstawiciele największych przedsiębiorstw przemysłowych Rosji.

Przed tygodniem, reagując na sankcje zastosowane przez Kanadę - zerwanie współpracy wojskowej z Rosją i wydalenie grupy rosyjskich oficerów, którzy przebywali na szkoleniu w Quebecu - Rogozin publicznie podał w wątpliwość celowość planowanego na 2014 rok uruchomienia w Uljanowsku, 715 km na wschód od Moskwy, produkcji kanadyjskich samolotów pasażerskich Bombardier Q400. Wartość tej inwestycji szacowana jest na 100 mln dolarów.

Według rosyjskich mediów problemy może też mieć kanadyjski koncern motoryzacyjny Magna, uruchamiający w Kaliningradzie, przy granicy z Polską, joint venture z rosyjskim Awtotorem.

Na Krymie znikają zwolennicy integralności Ukrainy

Tymczasem na Krymie zniknął już czwarty aktywista miejscowego ruchu proukraińskiego. Z porwanymi przez nieznanych osobników działaczami nie ma kontaktu, nieznane też jest miejsce ich przetrzymywania.

Pierwszymi porwanymi byli Andrij Szczekun, koordynator krymskiego Majdanu oraz Anatolij Kowalski, członek rady jednego z symferopolskich gimnazjów. Zniknęli oni podczas proukraińskiego wiecu w Symferopolu odbywającego się pod pomnikiem Tarasa Szewczenki.

Kolejnym porwanym był Siergiej Kowalski, także jeden z koordynatorów miejscowego Majdanu. Ostatni porwany to Mychajło Wdowczenko, który zniknął przedwczoraj wczesnym popołudniem idąc przez centrum Symferopola.

Zobacz proukraińskie protesty na Krymie:

Według dostępnych informacji zatrzymań i porwań dokonali ludzie z tak zwanej samoobrony Krymu, paramilitarnej organizacji szkolonej i wspieranej przez siły rosyjskie. Ludzie z krymskiej samooobrony blokują część urzędów w Symferopolu oraz w innych miastach Krymu. Zajmują się także rewidowaniem podróżnych przybywających do Symferopola. Część z nich jest uzbrojona. Miejscowi komentatorzy twierdzą, że porwania mają uniemożliwić proukraińskim działaczom jakąkolwiek aktywność przed niedzielnym referendum. Uczestnicy głosowania mają zdecydować, jaki będzie status terytorialny Krymu.

Wspólnota tatarska wezwała do bojkotu, niezgodnego z ukraińskim prawodawstwem, referendum.

Czytaj więcej w Money.pl
Senat USA za sankcjami dla Rosji, Ukraińcom chcą dać miliard dolarów Oto, co ustaliła komisja spraw zagranicznych.
Oligarchowie łączą wschód i zachód Ukrainy Choć najbogatsi Ukraińcy w przeszłości finansowali Partię Regionów Wiktora Janukowycza, zdystansowali się od obalonego prezydenta i są po stronie rządu w Kijowie - podkreśla ośrodek Stratfor.
Premier Ukrainy w ONZ, Rosja planuje manewry Rada Bezpieczeństwa ma zająć się przygotowaniem rezolucji, potwierdzającej suwerenność Ukrainy i jej integralność terytorialnej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)