Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ujawniamy, co może być tematem "programowej" homilii papieża

0
Podziel się:

Franciszek odprawi mszę na placu Świętego Piotra. Watykan zdradził, co będzie jednym z fundamentów jego pontyfikatu.

Ujawniamy, co może być tematem "programowej" homilii papieża
(PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO)

Miłosierdzie może być jednym z tematów homilii papieża Franciszka podczas wtorkowej mszy na placu Świętego Piotra z okazji inauguracji jego pontyfikatu. Wskazuje na to zawołanie biskupie _ Okazując miłosierdzie i wybierając _, które papież postanowił zachować. * *Bronisław Komorowski przewodniczy polskiej delegacji na Mszę świętą inaugurującą pontyfikat nowego papieża.

O tym, że papież zachowa swe dotychczasowe zawołanie - Miserando atque eligendo - poinformował rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi w przeddzień ceremonii. Miłosierdziu i jego sile, zdolnej zmienić świat na lepsze, nowy biskup Rzymu poświęcił zarówno swą homilię podczas niedzielnej mszy w parafii za Spiżową Bramą, jak i improwizowane rozważania w czasie pierwszego spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

Wydaje się, że determinacja, z jaką papież porusza tę kwestię, stanowi zapowiedź, że będzie ona jednym z fundamentów jego pontyfikatu. Drugi kluczowy aspekt swego spojrzenia papież przedstawił podczas spotkania z dziennikarzami, gdy wyznał: _ Jakże chciałbym Kościoła ubogiego i dla ubogich _.

Sprawa miłosierdzia bardzo zbliża Franciszka do Jana Pawła II, choć - jak się zauważa - w żadnym ze swych wystąpień nie cytował on swych poprzedników.

Z kolei komentatorzy przekonani o tym, że papież z Argentyny zdecydowany jest zmienić nie tylko oblicze Kościoła, ale także samego Watykanu i papiestwa oczekują, że w _ programowej _ homilii odnajdą zapowiedzi takich zmian.

Uroczystość inauguracji pontyfikatu rozpocznie się oficjalnie o 9.30. Papież przybędzie na plac pół godziny wcześniej, by przywitać się z wiernymi i objechać samochodem poszczególne sektory.

Bronisław Komorowski liczy na to, że papież Franciszek będzie dobrze rozumiał Polskę. Prezydent przewodniczy polskiej delegacji na Mszę świętą inaugurującą pontyfikat nowego papieża.

Rzym zamienił się w twierdzę. Od niedzieli do Wiecznego Miasta przyjeżdżały kolejne ze 150 oczekiwanych oficjalnych delegacji. W całej włoskiej stolicy w stan najwyższej gotowości postawione zostały wszystkie służby i siły porządkowe, których wzmocnione patrole czuwać będą w rejonie Watykanu oraz eleganckiej Via Veneto, gdzie mieszkać będzie większość przedstawicieli rodzin królewskich, szefowie państw i rządów z całego świata. Wprowadzono tam zamknięte strefy bezpieczeństwa. Na dachach w rejonie alei znanej z filmu "Dolce vita" Felliniego czuwać będą snajperzy, a saperzy przeczesują każdy metr chodnika.

W Rzymie jest wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Przybyła również prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner, która w poniedziałek spotkała się z papieżem, swym rodakiem. Są już prezydenci: Chile Sebastian Pinera i Brazylii Dilma Rousseff.

Na mszy obecni też będą: Francji Jean-Marc Ayrault, Hiszpanii Mariano Rajoy, kanclerz Angela Merkel, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Przyjechać ma też przywódca Zimbabwe Robert Mugabe, którego Unia Europejska i Stany Zjednoczone uważają za persona non grata obejmując go sankcjami. Oczekiwane są liczne delegacje kościołów z całego świata.

Pochodzący z Argentyny, 76-letni Jorge Mario Bergoglio został wybrany na papieża 13 marca. Było to piąte głosowanie zgromadzonego w Rzymie, 115-osobowego konklawe.

Zanim objął Stolicę Apostolską kardynał Bergoglio, był metropolitą Buenos Aires i Prymasem Argentyny. Brał udział w sesjach Światowego Synodu Biskupów w Watykanie, w tym w sesji specjalnej poświęconej Kościołowi w Ameryce w 1997 roku. W 2001 roku Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. W latach 2005-2011 kardynał Bergoglio pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny.

Kardynał Bergoglio był wymieniany w gronie tzw. papabile, potencjalnych faworytów do następstwa po zmarłym w 2005 roku, papieżu Polaku. 13 marca o 19.06 z komina nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym i zabiły dzwony bazyliki św. Piotra. Godzinę później kardynał Jean-Louis Tauran oznajmił światu, że Kościół katolicki ma nowego papieża.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież przyszedł na piechotę i improwizował Franciszek przed wejściem do kościoła, do którego przyszedł z Domu Świętej Marty na piechotę
Papieżowi nikt nie pomaga. Musi kogoś znaleźć Obok Franciszka widać osobistego sekretarza emerytowanego papieża arcybiskupa Georga Gaensweina.
Papież Franciszek bohaterem powieści Papież o imieniu Franciszek, z rodzinnymi korzeniami w Piemoncie, to nowy biskup Rzymu wybrany na zakończonym w środę konklawe.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)