Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE wzmacnia prawa turystów kupujących wyjazdy w sieci

0
Podziel się:

Turyści, którzy kupują wyjazdy wakacyjne w internecie, uzyskają taką samą ochronę, jak korzystający z tradycyjnych biur podróży - przewidują unijne przepisy przyjęte we wtorek przez Parlament Europejski.

UE wzmacnia prawa turystów kupujących wyjazdy w sieci
(Sarah_Ackerman/Flickr (CC BY 2.0))

Eurodeputowani zatwierdzili tzw. pakiet turystyczny, czyli nowe unijne regulacje, które modernizują przepisy dotyczące usług turystycznych pochodzące jeszcze z 1990 r. Od tamtego czasu tanie linie lotnicze i sprzedaż internetowa ogromnie zmieniły sposób planowania i organizowania wyjazdów turystycznych przez klientów.

Nowe przepisy rozszerzają definicję "wyjazdów pakietowych" o różne usługi turystyczne oferowane za pośrednictwem internetu, aby zapewnić korzystającym z tej drogi rezerwacji konsumentom taką samą ochronę np. w przypadku bankructwa biura podróży, jaką mają klienci tradycyjnych agencji turystycznych.

Przepisy zakładają, że podróżujący będzie mógł zrezygnować z zarezerwowanego wyjazdu, jeżeli cena wzrośnie o więcej niż 8 proc.; w początkowej propozycji Komisji Europejskiej pułap ten wynosił 10 proc. ceny.

Ponadto powiązane usługi turystyczne kupowane online od odrębnych usługodawców, którzy w ciągu 24 godzin wymieniają się danymi konsumenta (np. przelot, wynajem samochodu), będą uważane za część jednego pakietu.

Klienci biur podróży będą mieli prawo bez żadnych opłat odstąpić od umowy, jeśli przed wyjazdem w kraju docelowym wybuchną zamieszki, nastąpi klęska żywiołowa lub w przypadku innych "poważnych sytuacji, które mogłyby znacząco wpłynąć na pobyt". W innych przypadkach organizator będzie miał prawo pobrać "odpowiednią i uzasadnioną opłatę" za odstąpienie od umowy.

Jeżeli nieprzewidziane zdarzenia, jak np. klęska żywiołowa albo atak terrorystyczny, uniemożliwią turyście powrót zgodnie z planem, to organizator wyjazdu będzie musiał zapłacić za dodatkowy pobyt do trzech dni. Podróżni mają być także zabezpieczeni na wypadek bankructwa operatora.

"Ze względu na zmiany na rynku turystycznym i rosnący trend rezerwowania wyjazdów w internecie należy pilnie zmodernizować i dostosować do tych zmian dyrektywę, która sięga 1990 r." - zaznaczyła autorka sprawozdania PE w tej sprawie, niemiecka eurodeputowana chadecka Birgit Collin-Langen, cytowana w komunikacie PE.

"Dzięki nowym przepisom prawa podróżujących w Europie zostaną wzmocnione. Nowe sposoby rezerwacji zostały włączone w zakres przepisów, a konsumenci będą wyczerpująco informowani o przysługujących im prawach. Udało nam się także uwzględnić interesy gospodarcze sektora turystycznego - operatorów, biur podróży czy hoteli" - dodała.

Głosowanie w PE zakończyło procedurę ustawodawczą. Kraje unijne mają dwa lata na wdrożenie nowych przepisów do swego ustawodawstwa oraz kolejne pół roku na wprowadzenie ich w życie.

wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)