Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uchodźcy w Europie. Unia chce przydzielić Polsce więcej imigrantów

1
Podziel się:

Nowy projekt Komisji Europejskiej przewiduje też utworzenie stałego systemu przyjmowania uchodźców na wypadek sytuacji kryzysowych.

Uchodźcy w Europie. Unia chce przydzielić Polsce więcej imigrantów
(PAP/EPA)

Nowy plan Komisji Europejskiej i większa grupa uchodźców, których będzie musiała przyjąć Polska. W sumie to ponad 11 i pół tysiąca imigrantów.

Swój plan Komisja Europejska przedstawi jutro w Strasburgu. Przewiduje on przyjęcie dodatkowych 120 tysięcy uchodźców, czyli wraz z propozycją z maja Komisja chce, by do państw unijnych rozesłanych zostało w sumie 160 tysięcy osób. Polska zamiast grupy liczącej ponad 2 tysiące osób, miałaby przyjąć dodatkowo ponad 9 tysięcy.

Imigranci będą musieli zostać w kraju, który został im przydzielony i w którym zostaną zarejestrowani. - Nie będą mieć wyboru - skomentowała rzeczniczka Komisji Natasha Bertaud.

Projekt Komisji przewiduje też utworzenie stałego systemu przyjmowania uchodźców na wypadek sytuacji kryzysowych. Jest tam również zapis, że kraj może być wyłączony z tego systemu, jeśli przekaże wpłatę do specjalnego funduszu.

Bruksela chce, by jej plan, do którego jeszcze dziś będą wprowadzane zmiany, został zaakceptowany większością głosów. Polska, przeciwna narzucanym obowiązkowym limitom, musiałaby więc zbudować silną koalicję niezadowolonych państw, by plan Komisji odrzucić, lub by przenieść decyzję na poziom premierów, gdzie wymagana jest jednomyślność.

Praca ma się znaleźć

Rząd zastanawia się, co zrobić z uchodźcami, którzy do nas trafią. Resort pracy uważa, że można im znaleźć w Polsce pracę, a ekonomiści są przekonani, że nie zbraknie jej także dla innych emigrantów - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Jak powiedział gazecie wiceminister pracy Jacek Męcina, można wykorzystać m.in. współpracę sektora publicznego z agencjami zatrudnienia w ramach zlecania usług aktywizacyjnych dla długotrwale bezrobotnych. Dla części uchodźców można takie usługi zamówić. Ponadto możemy też skorzystać z unijnych pieniędzy - nie tylko na subsydiowanie pracy, ale także na naukę języka.

Z badania przeprowadzonego w lipcu przez Work Service wynika, że aż 67 proc. pracodawców nie miałoby oporów przed daniem pracy osobie z odmiennego kręgu kulturowego. Zdaniem ponad jednej piątej badanych przedsiębiorców, naturalnym źródłem uzupełnienia deficytów kadrowych będą przybysze z Europy Środkowej i Wschodniej. 20 proc. firm ręce pracy widzi na Ukrainie.

Z sytuacji demograficznej Polski wynika, że uzupełnianie deficytu siły roboczej przez imigrantów będzie coraz powszechniejszym zjawiskiem.

Zobacz też: * *W Polsce przybywa imigrantów. To dobrze?

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Test
3 miesiące temu
Jak imigrant przyjęty zgwałci to cały ten rząd i wrzyscy europosłowie i posłowie podpisujący się pod tym rzadem powinni wylądować za współudział w gwałcie