Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tymoszenko w więzieniu. Niemiec apeluje do władz Ukrainy

0
Podziel się:

Kiedy wyrazi skruchę, uzna swą winę, wiele spraw da się rozwiązać.

Tymoszenko w więzieniu. Niemiec apeluje do władz Ukrainy
(photo-service.europarl.europa.eu)

Pełnomocnik rządu Niemiec ds. praw człowieka Markus Loening zaapelował w do ukraińskich władz. Chce by zapewniły odbywającej karę więzienia, byłej premier Julii Tymoszenko (na zdj.), odpowiednią kurację w związku ze stanem jej kręgosłupa.

51-letnia Tymoszenko odbywa karę siedmiu lat wiezienia za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 r. Była premier jest przekonana, że wyrok wydano z motywów politycznych.

Tymoszenko skarży się na swe zdrowie. Niemieccy lekarze, którzy zbadali ją w zeszłym miesiącu, stwierdzili, że cierpi ona na silne bóle kręgosłupa i wymaga leczenia w specjalistycznej klinice.

Markus Loening powiedział, że ukraińskie władze muszą zagwarantować to, że _ ludzie, którzy są chorzy, a znajdują się w więzieniu, będą mieć zapewnione najlepsze możliwe leczenie _.

Tymoszenko rozważa obecnie propozycję władz, aby poddała się stosownej kuracji w szpitalu w Charkowie.

Obrońca Tymoszenko Serhij Własenko powiedział wczoraj, że jego klientka nie zmieniła zdania na temat leczenia i ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie, kierując się rekomendacją niemieckich lekarzy. Własenko skomentował w ten sposób oświadczenie Prokuratury Generalnej Ukrainy, która poinformowała, że Tymoszenko już się zgodziła na leczenie w charkowskim szpitalu.

Obrońca byłej premier wyraził też zdumienie, że oświadczenie o leczeniu Tymoszenko wydała Prokuratura Generalna, a nie służba penitencjarna lub resort ochrony zdrowia.

Z powodu sprawy Tymoszenko, skazanej na siedem lat, znacznemu ochłodzeniu uległy stosunki między Ukrainą a Unią Europejską. Wyrok na byłą premier Bruksela uznała za dowód wybiórczego stosowania prawa.

Premier Litwy Andrius Kubilius powiedział w czwartek przebywającemu w Wilnie premierowi Ukrainy Mykole Azarowowi, że skazanie Tymoszenko jest _ przeszkodą _ dla aspiracji Ukrainy na drodze do Unii. Tymczasem Azarow oświadczył, że Julia Tymoszenko najpierw musi uznać swą winę, zanim zostanie rozważone _ prawne rozwiązanie _ w jej sprawie, która ciąży na stosunkach Kijowa z Zachodem.

_ - Najpierw powinna (Tymoszenko - red.) uznać swą winę wobec narodu ukraińskiego, bo stoimy przed poważnymi problemami i każdy obywatel ukraiński musi płacić ze swej kieszeni za jej (Tymoszenko - red.) nielegalne czyny _ - powiedział premier Azarow.

_ - Kiedy wyrazi skruchę, uzna swą winę, wiele spraw da się rozwiązać. Takie przyznanie się do winy otworzy drogę do rozwiązań prawnych _ - dodał Azarow. Ale jednocześnie odrzucił możliwość przebaczenia opozycjonistce, podkreślając, że _ ani rząd ani prezydent nie mogą podjąć decyzji w jej sprawie, która może być przedmiotem jedynie decyzji sądu _.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie będzie pobłażliwości dla Tymoszenko _ Postawiono diagnozę i ustalono kurację, w której uwzględniono wszelkie wskazania niemieckich lekarzy. _
Więzienie dla ministra. "To zemsta prezydenta" Filipczuk stał się trzecim członkiem ekipy Tymoszenko, który trafił do więzienia za rządów prezydenta Janukowycza.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)