Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Kucharski
|

Tusk: Reprywatyzacja? Niech Waszyngton nie naciska

0
Podziel się:

Polskim politykom nie podoba się amerykańska rezolucja w sprawie rekompensat za majątki.

Tusk: Reprywatyzacja? Niech Waszyngton nie naciska
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Polscy politycy zgodnie przyznają, że amerykańska rezolucja w sprawie rekompensat za majątki nie poprawi naszych relacji z USA.

Jak donosi_ Newsweek _ zarówno Kongres jak i Izba Reprezentantów chcą aby Biały Dom nakłonił Warszawę do zwrotu majątków odebranych w czasach wojny i komunizmu. Według gazety rezolucje mogą być poddane pod głosowanie już w środę.

Polskie rządy od 1989 roku nie potrafią uporać się z problemem reprywatyzacji. A w grę wchodzą potężne pieniądze. Wartość mienia, którego zwrotu chcą dawni właściciele i ich spadkobiercy to według szacunków od 60 do 100 mld złotych.

I tak jak do tej pory nikt nie był w stanie rozwiązać tego problemu, tak teraz sygnał zza Oceanu zjednoczył naszych polityków. Bez względu na opcję, która reprezentują, nie są zachwyceni planami amerykańskiego parlamentu.

PremierDonald Tuskuważa tego typu naciski za niestosowne. - _ Takie stanowisko nie motywuje nas do pracy nad ustawą reprywatyzacyjną. Lepiej by było, żeby nikt z zagranicy nam nie podpowiadał _- stwierdził premier. - _ Nie będziemy ulegać żadnym naciskom, nawet największego państwa świata. _

W podobnym topnie wypowiadają sie przedstawiciele opozycji. Poseł Prawa i SprawiedliwościTadeusz Cymańskiuważa, że USA nie ma prawa wydawać takich opinii._ - Przy ostrożnym podejściu, tę sytuację można określić jako niefortunną __ . Przy poważnym podejściu to można to nazwać ingerencją w interesy suwerennego państw - _mówi Cymański.

Według posła Cymańskiego, Amerykanie powinni skierować taką rezolucję również do dumy rosyjskiej. _ - Jeżeli już żądamy, to żądajmy od wszystkich _ - podkreśla.

Były wiceszef MSZ, a dziś poseł PiSPaweł Kowalrównież negatywnie ocenia amerykańską rezolucję: _ - Taka rezolucja raczej nie przyczyni się do poprawy relacji pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. _

_ - Nie podzielam poglądu, że parlament amerykański musi w każdej sprawie przygotowywać rezolucję i oczekiwać, że zostanie ona w takim kształcie zrealizowana _- mówi Janusz Piechociński poseł PSL.

Zdaniem przedstawiciela Ludowców problem zwrotu majątków jest bardzo skomplikowany. Piechociński uważa, że komplikują go zmiany terytorialne i ustrojowe jakie dokonały się w Europie Środkowej. -_ Druga sprawa to świadomość, że znaczna część właścicieli majątków już nie żyje i nie ma komu oddawać _- wyjaśnia.

| REPRYWATYZACJA WEDŁUG PO |
| --- |
| Rządowy projekt ustawy reprywatyzacyjnej przewiduje, że zwrot upaństwowionego mienia ma dotyczyć lat 1944-1962. O zwrot majątku będą mogli się ubiegać obywatele polscy lub spadkobiercy na gruncie prawa polskiego. Jednak osoby, które utraciły obywatelstwo, bo podczas wojny kolaborowały z Niemcami, nie będą mogły domagać się zwrotu mienia, ani odszkodowania. W rządowym projekcie proponowany poziom rekompensat to 15-20 proc. wartości utraconego majątku. Premier podkreśla że prace nad ustawą reprywatyzacyjną powoli dobiegają końca. Donald Tusk stwierdził, że projekt ten najpóźniej we wrześniu trafi pod obrady rządu, a w październiku powinien już być w Sejmie. |

| KOMENTARZ |
| --- |
| Maciej Miskiewicz, Money.pl

Polskie rządy po 1989 roku nie potrafiły uporać się z problemem reprywatyzacji. Niektóre ekipy nie robiły nic. Inne - vide: gabinet Belki - przygotowały projekty, które pozostały na papierze. Ironią losu jest to, że akurat ekipa premiera Tuska, która w tej sprawie nie chowa głowy w piasek, może teraz zebrać cięgi za grzech zaniechania poprzednich ekip. I choć jak wynika z sondaży, poparcie dla reprywatyzacji jeszcze nigdy nie było tak niskie jak obecnie, a na dodatek nie jest miło obrywać za nie swoje przewiny, to zamiast się obrażać i mówić o naciskach, premier powinien zrobić wszystko, by jak najszybciej sprawę rozwiązać systemowo. Bo koszty sądowych batalii - gdzie dawni właściciele już uzyskują korzystne wyroki - mogą być dla nas wszystkich dużo bardziej poważne. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)