Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk ma niewielkie szanse na zmianę konstytucji

0
Podziel się:

Posłowie opozycji nie pozostawiają suchej nitki na propozycjach zmian jakie wysunął premier.

Tusk ma niewielkie szanse na zmianę konstytucji
(kprm.gov.pl)

aktualizacja: 9:10

_ - Doraźnie potrzebne PO, niepoważne, mistrzostwo wizerunkowo-PR-owe. _Tak o propozycjach zmian ustrojowych przedstawionych przez premiera wyrażają się politycy opozycyjni. Natomiast konstytucjonaliści sugerująDonaldowi Tuskowi, by _ najpierw przeczytał konstytucję. _

Na zakończenie dwudniowej konferencji podsumowującej dwa lata rządu koalicji PO i PSL premier zaproponował zmiany w konstytucji, które wzmocnią rolę premiera i rządu.

W myśl przedstawionych przez niego propozycji zmian, prezydent byłby wybierany przez Zgromadzenie Narodowe, a władza wykonawcza byłaby skupiona w rękach szefa rządu.Donald Tuskchciałby, by wybory prezydenckie w 2010 roku odbyły się już według nowych zasad:

POSŁUCHAJ PREMIERA:

* * (Dźwięki: IAR)

Premier zaproponował też zmniejszenie liczebności parlamentu oraz wprowadzenie większościowej ordynacji wyborczej do Senatu i mieszanej ordynacji do Sejmu.

Premier nie wykluczył zwiększenia roli Trybunału Konstytucyjnego, a także zaproponował zniesienie weta prezydenckiego:

POSŁUCHAJ PREMIERA:

(Dźwięk: IAR)

Opozycja:_ Propozycje premiera są niepoważne _

Do pomysłów premiera sceptycznie podchodzą jednak politycy opozycji. Zdaniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego_ konstytucję trzeba zmienić, bo ona jest zła. _

_ - Tylko trzeba ją zmienić w bardzo wielu punktach, a nie tylko tych, które w tej chwili są doraźnie potrzebne PO - argumentuje prezes PiS. _

_ _Jego partia gotowa jest do poważnej dyskusji na temat zmian ustrojowych w Polsce:

(Dźwięki: IAR)* *

Mariusz Błaszczak, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości uważa, że propozycje premiera stanowią kolejną odsłonę spektaklu politycznego. Według Błaszczaka Donald Tusk nie podchodzi poważnie do swych obowiązków jako szefa rządu, a jego propozycje mają charakter czysto wizerunkowy:

POSŁUCHAJ MARIUSZA BŁASZCZAKA:

(Dźwięki: IAR)

Natomiast sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Paweł Wypych uważa, że pomysły Donalda Tuska mają na celu odwrócenie uwagi społecznej od problemów rządu. W jego ocenie nie można prowadzić dyskusji na temat konstytucji w sposób, w jaki to zrobił premier.

POSŁUCHAJ PAWŁA WYPYCHA:

**(Dźwięki: IAR)

Podobnego zdania jest poseł SLDRyszrad Kalisz, który ocenia czas i sposób prezentacji zmian w konstytucji jako _ mistrzostwo wizerunkowo-PRowskie. _

**(Dźwięki: IAR)

Partyjna koleżanka posła Kalisza, wiceprzewodnicząca SLD Jolanta Szymanek-Deresz jest zdecydowani przeciwna zmianom zaproponowanym przez Tuska. Posłanka uważa, że inicjatywa szefa rządu nie ma szans na realizację, a ma jedynie służyć pokazaniu, że premier jest aktywny.

POSŁUCHAJ POSŁANKI SLD:

(dźwięk: IAR)

Na nieco inny powód przedstawienia tych propozycji wskazuje szef BBN,Aleksander Szczygło. Według niego premier jest człowiekiem leniwym i chce już teraz sobie zagwarantować, by po ewentualnie wygranych wyborach nie pracować.

**(Dźwięki: IAR)

PO zachęca do dyskusji, a PSL do konsultacji ze specjalistami

*- *_ W najbliższych dniach zaczną się konsultacje z szefami klubów parlamentarnych w sprawie zaproponowanych przez premiera Donalda Tuska zmian w konstytucji _ - zapowiedział wiceszef klubu PO, były minister w kancelarii premiera, Rafał Grupiński.

Jego zdaniem opozycja zamiast krytykować powinna zapoznać się bliżej z propozycjami szefa rządu.

(Dźwięki: IAR)

Zgadza się z tym poseł PSL,Stanisław Żelichowski, który uważa, że warto przeprowadzić dyskusję na temat proponowanych przez premiera zmian w konstytucji, ale w jego opinii w tej sprawie głos powinni zabrać przede wszystkim konstytucjonaliści i prawnicy.

Z kolei minister rolnictwa Marek Sawickiuważa, że zamiast osłabiania prezydenta, powinno się go włączyć silniej w działalność ustawodawczą.

POSŁUCHAJ POLITYKA PSL:

(dźwięk: IAR)

_ Niech premier najpierw przeczyta Konstytucję _

A ci także raczej sceptycznie podchodzą do propozycji Donalda Tuska. **Zdaniem profesora Piotra Winczorka władza już jest w rękach premiera i nie ma potrzeby ) wprowadzania zmian. Profesor więc radzi premierowi, by najpierw przeczytał konstytucję.

POSŁUCHAJ PROF. PIOTRA WINCZORKA:

(Dźwięki: IAR)

Natomiast według konstytucjonalisty Ryszarda Piotrowskiego, rządowe propozycje zmian w Konstytucji _ to próba ograniczenia demokracji _.

_ - Demokracja uwiera i dlatego trzeba ją ograniczyć _ - podsumowuje dr Piotrowski:

POSŁUCHAJ RYSZARDA PIOTROWSKIEGO:

(Dźwięki: IAR)

*CO PROPONUJE PREMIER Premier Donald Tusk zaproponował zmiany w konstytucji, które przekazują rządowi pełną odpowiedzialność za władzę wykonawczą. Premier proponuje m.in. zniesienie weta prezydenckiego i wyboru prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe. Tusk opowiedział się też za ograniczeniem liczebności posłów i senatorów. Tusk chce, żeby zmiany w konstytucji weszły w życie najpóźniej jesienią przyszłego roku - tak aby kolejnego prezydenta wybierało już Zgromadzenie Narodowe (posłowie i senatorowie). Szef rządu postuluje też zmianę ordynacji parlamentarnej - senatorzy byliby wybierani w jednomandatowych okręgach, a w wyborach do Sejmu obowiązywałaby ordynacja mieszana. Nie wykluczył przeprowadzenia referendum ws. proponowanych zmian. *

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)