Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trybunał zbada konstytucyjność abonamentu

0
Podziel się:

RPO popiera abonament, ale sprawniej ściągany.

Trybunał zbada konstytucyjność abonamentu
(charlesdyer/CC/Flickr)

Trybunał Konstytucyjny zbada dziś konstytucyjność ustawy abonamentowej. Rzecznik Praw Obywatelskich, który skierował wniosek uważa, że brak sprawnej egzekucji abonamentu sprawia, że opłata ta nie jest powszechna i zaprzecza zasadzie _ równości ponoszenia ciężarów państwowych _.

Rzecznik Praw Obywatelskich popiera utrzymanie abonamentu, ale sprawniej ściąganego.

Ustawa z 2005 roku powierza Poczcie Polskiej kontrolę nad rejestracją odbiorników radiowo-telewizyjnych; a w przypadku stwierdzenia niezarejestrowanego odbiornika, zobowiązuje Pocztę do ustanowienia kary.

Z rzecznikiem zgadza się Barbara Bubula z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W rozmowie z Polskim Radiem podkreślała, że wniosek Rzecznika wskazuje przede wszystkim na brak sprawiedliwości społecznej czyli niekonstytucyjności związanej z tym, że bardzo niewielka grupa obywateli utrzymuje media publiczne.

Rzecznik Praw Obywatelskich, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz pracownicy mediów publicznych mają nadzieję, że sędziowie wydadzą orzeczenie, które wymusi na parlamencie przygotowanie rozwiązań gwarantujących skuteczną ściągalność abonamentu. Medioznawca Maciej Mrozowski przyznaje, że obecnie bardzo trudno wyegzekwować prawo.

Zdaniem Macieja Mrozowskiego ściąganiem abonamentu powinna się zająć oddzielna instytucja.

[

Zdrojewski: Nową ustawę medialną napiszą twórcy ]( http://manager.money.pl/styl/media/artykul/zdrojewski;nowa;ustawe;medialna;napisza;tworcy,100,0,557924.html )
Sama Poczta Polska przyznaje, że w sprawie abonamentu może co najwyżej ponaglać osoby, które zarejestrowały odbiornik i przestały za niego płacić, do uregulowania należności - mówi rzecznik Poczty Zbigniew Baranowski.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski dodaje, że powinny zostać ustalone inne zasady ściągania abonamentu, bo w XXI wieku można założyć, że każdy obywatel ma odbiornik radiowy albo telewizyjny.

Zdaniem Witolda Kołodziejskiego wystarczyłoby kilka drobnych poprawek w ustawie abonamentowej, by radykalnie poprawić ściągalność opłat za radio i telewizję.

Lepsza egzekucja prawa w dziedzinie ściągalności abonamentu jest niezbędna, ale najważniejsze jest zrozumienie przez obywateli konieczności finansowania mediów publicznych - podkreśla członkini Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Barbara Bubula.

Nienajlepszą sytuację finansową mediów publicznych pogorszyło ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które zwalnia z opłat za radio i telewizję część emerytów, rencistów i bezrobotnych - łącznie co najmniej 4, 5 miliona osób. Według Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w przyszłym roku wpływy z abonamentu mogą spaść do 400 milionów złotych - to mniej niż połowa dochodów sprzed dwóch lat.

Z tego Polskiego Radio otrzyma od 100 do 130 milionów złotych, Telewizja Polska - od 90 do 120 milionów, a rozgłośnie regionalne - od 107 do 140 milionów. W przypadku Polskiego Radia proponowana kwota nie pokrywa nawet kosztów stałych spółki, nie mówiąc już o realizacji misji. P. o. prezesa Polskiego Radia Jarosław Hasiński zapowiedział, że w tej sytuacji Polskie Radio aby przetrwać, będzie musiało upodobnić się do stacji komercyjnych.

Spółkę czekają zmiany strukturalne, nie obejdzie się także bez zwolnień.
W związku z dramatyczną sytuacją finansową mediów publicznych przedstawiciele Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powołali sztab kryzysowy.

Raport Money.pl
*TVP na krawędzi przepaści finansowej * Strata TVP w tym roku może wynieść od 70 do 300 milionów złotych. Publiczna telewizja jest 10 razy mniej efektywna niż TVN, 25 razy mniej niż Polsat. Czytaj w Money.pl
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)