Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trybunał sprawiedliwości zajmie się Polską. Chodzi o abonentów

0
Podziel się:

Chodzi m.in. o brak przepisów ułatwiających szybką zmianę operatora telefonii komórkowej.

Trybunał sprawiedliwości zajmie się Polską. Chodzi o abonentów
(TommL/iStockphoto)

Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości o obciążenie grzywną czterech państw za niedotrzymanie terminu wdrażania przepisów telekomunikacyjnych. Proponowana grzywna dla Polski to ponad 112 tys. euro dziennie.

Rzecznik resortu administracji i cyfryzacji Artur Koziołek poinformował, że projekt ustawy Prawo telekomunikacyjne niebawem zostanie przedstawiony Komitetowi Stałemu Rady Ministrów i Radzie Ministrów. _ - Chcemy, aby przed wakacjami w trybie pilnym ustawa trafiła do Sejmu. Na razie procedura rozpoczęta przez KE jest na początku drogi, więc chcemy przyjąć ustawę przed decyzją Trybunału _ - zaznaczył.

Chodzi o dwie dyrektywy pakietu nowego unijnego prawa telekomunikacyjnego, który wszedł w życie 25 maja 2011 r.; za jego pomocą KE chce wymusić przejrzystość rynku telekomów, poprawić konkurencyjność i jakość ich usług, a także ułatwić klientom zmianę operatora telefonii. Przepisy umożliwiają bowiem zmianę operatora telefonii w ciągu jednego dnia z zachowaniem numeru.

Belgia, Polska, Portugalia i Słowenia wciąż nie wprowadziły tych przepisów do swojego prawa. Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu przeciwko nim sprawy do Trybunału Sprawiedliwości, jednocześnie proponując, by trybunał nałożył na każde z tych państw karę pieniężną (w stawkach dziennych), która byłaby wypłacana od dnia wydania orzeczenia Trybunału do dnia powiadomienia o pełnym wdrożeniu przepisów do prawa krajowego. Zaproponowana Polsce kara to 112 tys. 190,4 euro dziennie.

Tzw. dyrektywa praw obywateli o prywatności i łączności elektronicznej (2009/136/WE) zobowiązuje operatorów i dostawców internetu do bezpiecznego przechowywania danych osobowych i niezwłocznego informowania krajowych organów i swoich klientów o przypadkach ich naruszeń.

Z kolei tzw. dyrektywa lepszych uregulowań prawnych o sieci i usługach łączności elektronicznej (2009/140/WE) wymaga od urzędów telekomunikacyjnych (w Polsce Urząd Komunikacji Elektronicznej) promowania otwartego dostępu użytkowników internetu do informacji i korzystania z dowolnych aplikacji i usług.

Nowe reguły w dziedzinie telekomunikacji zostały oficjalnie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę ministrów pod koniec 2009 roku. Ustalono, że muszą zostać wdrożone do prawa krajowego wszystkich państw członkowskich do 25 maja 2011 roku.

_ - Konsumentów w Polsce omijają korzyści z nowych zasad telekomunikacyjnych. Jeśli ktoś dba o dobro konsumenta, powinien je wdrożyć; powinien to zrobić także, jeżeli poważnie myśli o wzroście gospodarczym _ - mówiła już w lutym komisarz UE ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes, apelując o wdrożenie przepisów.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielka kara nad Polską. Będzie pozew? Przez niedbałość Polaków omijają korzyści płynące z nowych zasad telekomunikacyjnych.
Mają sposób na lepszą ochronę klientów Z myślą o lepszej ochronie najsłabszych konsumentów, posłowie opowiedzieli się za wzmocnieniem prawa dającego możliwość wycofania się z umowy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)