Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trybunał Konstytucyjny się rozbudowuje. Za 5 mln zł

0
Podziel się:

Budynek zyska m.in. nowe piętro i zewnętrzną windę. Rozbudowa ma zakończyć się we wrześniu 2013 roku.

Trybunał Konstytucyjny się rozbudowuje. Za 5 mln zł
(Reporter)

450 m kw. powierzchni biurowej zyska Trybunał Konstytucyjny po rozbudowie jego siedziby przy alei Szucha w Warszawie. Koszt inwestycji to 5 mln złotych. Budynek zyska m.in. nowe piętro i zewnętrzną windę. Rozbudowa ma zakończyć się we wrześniu 2013 r.

Ostatnia rozbudowa siedziby Trybunału Konstytucyjnego została zakończona w 2003 r. Zbudowano wówczas połączony z głównym gmachem TK budynek o trzech kondygnacjach, w którym mieści się m.in. tzw. duża sala rozpraw (316 m kw, 200 miejsc dla publiczności z antresolą wyposażoną technicznie do obsługi medialnej), a także sala narad sędziów oraz pomieszczenia urzędnicze. Całkowity koszt inwestycji wyniósł wówczas 18 mln zł.

_ - Rozbudowa wynika z potrzeby zapewnienia lepszych warunków pracy sędziom i pracownikom biura. Nadbudowa jednego piętra przysporzy do użytkowania 450 m kw. powierzchni biurowej. Zaistnieje wówczas możliwość znaczącego rozgęszczenia aktualnie występującej ciasnoty. Ponadto zostanie stworzony ciąg komunikacyjny dla interesantów niepełnosprawnych, którego aktualnie nie ma _ - poinformowało PAP biuro TK.

Pod koniec czerwca br. rozstrzygnięto przetarg w tej sprawie - wygrała firma budowlana z Krakowa, która zaoferowała cenę 4,95 mln złotych netto za nadbudowę dodatkowej kondygnacji biurowej, zewnętrznego szybu windowego oraz łącznika od strony wschodniej. Rozbudowa rozpoczęła się 1 lipca br, a planowo zakończy się 30 września 2013.

Starszy z budynków obecnej siedziby Trybunału Konstytucyjnego powstał na początku XX wieku. Początkowo pełnił funkcję kasyna oficerskiego Korpusu Kadetów im. Aleksandra Suworowa. Wykonany został według projektu Wiktora Junoszy-Piotrowskiego. Samą budowę realizował warszawski architekt Henryk Julian Gay.

Po II wojnie światowej znajdowała się w nim Centralna Biblioteka Wojskowa. W czasie okupacji aleja Szucha znalazła się na terenie tzw. dzielnicy niemieckiej, dzięki czemu istniejąca tu zabudowa pozostała w stanie prawie nienaruszonym.

Po przeniesieniu biblioteki do nowej siedziby na Gocławiu, budynek został przekazany Trybunałowi Konstytucyjnemu. W latach 1993-1995 dokonano gruntownej przebudowy i modernizacji gmachu (nadbudowa poddasza, całkowita przebudowa wnętrza, urządzenie wejścia od strony alei Szucha) według projektu architektów warszawskich Stanisława Sołtyka i Janusza Szwejcera.

W styczniu 1995 r. rozpoczęto przenoszenie TK z tymczasowych pomieszczeń w gmachu Sejmu na ul. Wiejskiej, a 1 lutego odbyła się inauguracja działalności TK w nowej siedzibie.

Czytaj więcej w Money.pl
Spółdzielnie mieszkaniowe utracą przywileje W wyniku nowelizacji spółdzielnie utracą kilka przywilejów i zmienią się zasady przyznawania hipoteki.
Nie chcą nowelizacji. Skarżą do Trybunału Pierwszy wniosek Rady w tej sprawie trafił do Trybunału w lutym, TK umorzył jednak postępowanie ze względów formalnych.
8 tys. postępowań. Przez dekret Bieruta Obecnie w Warszawie toczy się ok. 8 tys. postępowań dot. roszczeń związanych z dekretem Bieruta, z czego ok. 4,5 tys. spraw dotyczy zwrotu nieruchomości.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)