Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trybunał Konstytucyjny nakazał zwolnienie z aresztu prezydenta

0
Podziel się:

Prezydentowi zarzuca się, że ułaskawiał przestępców w zamian za łapówki.

Trybunał Konstytucyjny nakazał zwolnienie z aresztu prezydenta
(jinga80 - Fotolia.com)

Trybunał Konstytucyjny Bośni i Hercegowiny orzekł, że aresztowanie oskarżonego o korupcję prezydenta Federacji Muzułmańsko-Chorwackiej Żivko Budimira było nielegalne, i nakazał sądowi powszechnemu natychmiastowe uwolnienie go.

Budimir został zatrzymany pod koniec kwietnia wraz z 19 osobami ze swego otoczenia w ramach najrozleglejszego śledztwa antykorupcyjnego w ponad 20-letnich dziejach niepodległej Bośni i Hercegowiny. Prezydentowi zarzuca się, że ułaskawiał przestępców w zamian za łapówki.

_ Sprawa została zwrócona sądowi (powszechnemu), który zobowiązano do natychmiastowego wydania nowej decyzji, zgodnej z konstytucją i Europejską Konwencją Praw Człowieka _ - głosi komunikat Trybunału.

Adwokat Budimira Ragib Hadżić powiedział, iż Trybunał Konstytucyjny uznał, że nie ma powodów, dla których jego klient miałby przebywać w areszcie w trakcie śledztwa.

Na mocy porozumienia z Dayton, które w 1995 roku zakończyło trzyletni krwawy konflikt zbrojny w Bośni i Hercegowinie, państwo to współtworzą trzy faktycznie niezależne jednostki terytorialne. Są nimi Federacja Muzułmańsko-Chorwacka, nieco ustępująca jej pod względem powierzchni Republika Serbska i etnicznie mieszany niewielki okręg wokół miasta Brczko, podległy rządowi centralnemu w Sarajewie.

Czytaj więcej w Money.pl
Niesłusznie zwolniony dostanie tylko 3 pensje Z przywróceniem do pracy wiąże się prawo do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.
Szykują zmiany w prawie bankowym. Jakie? Księgi rachunkowe banków i sporządzone na ich podstawie np. wyciągi będą miały moc prawną dokumentów urzędowych, z wyłączeniem postępowania cywilnego.
Były premier żąda unieważnienia wyborów Centroprawica zaskarży wyniki do Trybunału Konstytucyjnego. Jako powód podała naruszenie ciszy wyborczej po nagłośnieniu afery z 350 tys. dodatkowych kart do głosowania.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)