Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Transport broni do Syrii. UE zamierza zaostrzyć kontrole statków i samolotów

0
Podziel się:

Unia Europejska, aby zapobiec transportom broni do Syrii, zamierza
zaostrzyć kontrole statków i samolotów skierowanych do tego kraju, a znajdujących się na
europejskich wodach albo lotniskach - poinformował w czwartek cytowany przez Reutera unijny
dyplomata.

Transport broni do Syrii. UE zamierza zaostrzyć kontrole statków i samolotów
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Unia Europejska, aby zapobiec transportom broni do Syrii, zamierza zaostrzyć kontrole statków i samolotów skierowanych do tego kraju, a znajdujących się na europejskich wodach albo lotniskach - poinformował cytowany przez Reutera unijny dyplomata.

Broń zdaniem agencji mogłaby być wykorzystana przeciw oponentom reżimu Baszara el-Asada. Przewiduje się przy tym, że kontrole zaostrzą stosunki między UE a Rosją, sojusznikiem i głównym dostawcą uzbrojenia dla władz w Damaszku.

W poniedziałek odbywa się spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych. Jak mówił przywoływany przez Reutera dyplomata, spodziewane jest, że zaostrzą oni sankcje przeciw Syrii, dopisując do obecnej listy 26 nazwisk - głównie wojskowych wspierających Asada - a także dwie organizacje pomagające finansować rząd syryjski.

Unia w ramach sankcji przeciw Syrii zamroziła wcześniej rachunki 49 organizacji i 129 ludzi, a także objęła ich zakazem podróżowania. Ponadto Syria jako państwo jest obłożona embargiem na dostawy uzbrojenia. Wczoraj UE wstępnie poparła nowe sankcje. Szefowie dyplomacji mają w poniedziałek je ostatecznie zatwierdzić.

Zaostrzenie sankcji pozwoli krajom członkowskim na kontrole statków na unijnych wodach terytorialnych, a także samolotów przebywających na lotniskach UE, podejrzanych o transport broni lub sprzętu, który mógłby zostać wykorzystany do represji wobec ludności.

Propozycja kontrolowania ładowni statków i samolotów rozważana była od dłuższego czasu. Decyzję przyspieszono po zaostrzeniu się walk w Syrii i zamachu bombowym, w którym zginęło kilku bliskich współpracowników Asada.

W czwartek Rosja i Chiny zawetowały w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przedłożoną przez Zachód rezolucję w sprawie Syrii, która groziła jej władzom sankcjami, jeśli nie przestaną używać broni ciężkiej przeciwko powstańcom i nie wycofają oddziałów z miast. Rosja regularnie blokuje próby Zachodu zmierzające do zaostrzenia sankcji przeciw reżimowi Asada.

Amerykański wywiad twierdzi, że broń zakupiona przez sympatyków syryjskiej rebelii z Arabii Saudyjskiej i Kataru przechodzi przez Liban i trafia do walczących. Są to głównie automaty AK-47, amunicja przeciwpancerna i granaty rakietowe. Ostrzejsze sankcje UE spowodują też, że również przeciwnicy syryjskiego reżimu będą mieli trudniejszy dostęp do broni.

Czytaj więcej o sytuacji w Syrii w Money.pl
ONZ chce wjechać do Syrii. Po ekspertyzy Organizacje międzynarodowe chcą dowiedzieć się, ile osób zginęło podczas demonstracji przeciwko prezydentowi Baszarowi al-Assadowi.
To on będzie przekonywał Putina do zmian Konflikt syryjski będzie głównym tematem rozmów prezydenta Rosji Władimira Putina ze specjalnym wysłannikiem ONZ i Ligi Państw Arabskich Kofi Annanem.
Wysłannik ONZ w szoku. Brutalna pacyfikacja Podczas brutalnej pacyfikacji siły rządowe użyły broni ciężkiej, naruszając postanowienia obowiązującego rozejmu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)