Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tommy Robinson, lider skrajnie prawicowej partii odchodzi, bo stała się ona "zbyt radykalna"

0
Podziel się:

Do odejścia z EDL nakłonił go zespół Quilliam Foundation, think tanku walczącego z ekstremizmem, założonego przez byłych dżihadystów.

Tommy Robinson, lider skrajnie prawicowej partii odchodzi, bo stała się ona "zbyt radykalna"
(PAP/EPA)

Przywódca i założyciel skrajnie prawicowego, antymuzułmańskiego ugrupowania - Angielskiej Ligi Obrony (EDL) - Tommy Robinson (na zdjęciu) ogłosił dziś, że opuszcza swoją organizację, bo stała się _ zbyt radykalna _. EDL słynie z brutalnych, rasistowskich protestów.

Wraz z Robinsonem, którego prawdziwe nazwisko brzmi Stephen Lennon, z organizacji odszedł inny jej przywódca Kevin Carroll. Powodem ich decyzji miała być radykalizacja ich ugrupowania. Do odejścia z EDL nakłonił ich zespół Quilliam Foundation, think tanku walczącego z ekstremizmem, założonego przez byłych dżihadystów.

Robinson wyjaśnił, że zdecydował się odejść z EDL, ponieważ nie był w stanie kontrolować ekstremistów w swojej własnej organizacji.

_ - Długo zastanawiałem się nad tą decyzją. I muszę przyznać, że o ile manifestacje pozwalały nam się do pewnego momentu rozwijać, o tyle teraz nie są już produktywne _ - ogłosił Robinson w komunikacie.

_ - Zdaję sobie sprawę, że skrajna prawica niesie pewne zagrożenia i że ideologia islamistów musi być zwalczana poprzez idee i praktyki demokratyczne _ - dodał.

EDL zyskał szczególnie ponurą reputację, gdy sprawca masakry na norweskiej wyspie Utoya Anders Behring Breivik pochwalił się kontaktami z tym ugrupowaniem; Breivik powoływał się też na EDL w swych bełkotliwych manifestach.

Robinson odciął się od powiązań z Breivikiem, którego nazwał w wywiadzie udzielonym Reuterowi _ szaleńcem _. EDL przedstawia się jako ugrupowanie, które jest przeciwne radykalnemu islamowi, ale pokojowo usposobione, jednak wszelkie protesty organizowane przez EDL przeradzają się w burdy i zamieszki organizowane zazwyczaj w dzielnicach imigrantów.

Dziś Robinson powiedział BBC, że chce nadal walczyć z islamskim radykalizmem, ale _ nie chce być przywódcą rewolucji antymuzułmańskiej _.

Współzałożyciel Quilliam Foundation Maajid Nawaz poinformował w komunikacie, że _ jest to cenny moment _ dla jego zespołu. _ Udało nam się pokazać, że Wielka Brytania jest w stanie zjednoczyć się w walce z ekstremizmem, niezależnie od politycznych poglądów i mamy nadzieję, że będziemy mogli nadal wspierać Tommy'ego Robinsona i Kevina Carrolla w ich opozycji wobec islamizmu i neonazizmu _ - napisał Nawaz.

Robinson był kilkakrotnie aresztowany, a we wrześniu zatrzymano w Londynie 160 osób podczas manifestacji zorganizowanej przez EDL. Na ulice wysłano 3 tys. policjantów, by opanować tłum.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielka Brytania wraca do dialogu z Iranem Wyspy powołają dyplomatę odpowiedzialnego za współpracę z Iranem, ale nie wyślą go za granicę.
Brytyjczycy tworzą własny odpowiednik FBI National Crime Agency to nowa agencja do spraw walki z przestępczością zorganizowaną, cyberprzestępczością oraz przestępstwami finansowymi.
Członek Al-Kaidy mieszkał w Wielkiej Brytanii Amerykańskie źródła rządowe podały, że siły zbrojne USA przeprowadziły operację militarną w Libii i w jej wyniku pojmały wyższego dowódcę Al-Kaidy, Anasa al-Libiego.
Brytyjska policja mówi dość i ostrzega przed... Policja i angielska federacja piłki nożnej ostrzegła, że będzie ścigać sądownie wszystkich fanów intonujących antysemickie teksty i stosujących język rasowej pogardy.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)