Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

To historyczne rozmowy Chin i Tajwanu

0
Podziel się:

Przedstawiciele władz wysokiego szczebla spotkali się w Nankinie na pierwszych oficjalnych rozmowach od oddzielenia się wyspy od ChRL w
następstwie wojny domowej w 1949 roku.

To historyczne rozmowy Chin i Tajwanu
(PAP/EPA)

Przedstawiciele władz Chin i Tajwanu wysokiego szczebla spotkali się w Nankinie na pierwszych oficjalnych rozmowach od oddzielenia się wyspy od ChRL w następstwie wojny domowej w 1949 r. Rozmowy, których agendy nie ujawniono, potrwają do piątku.

_ - W przeszłości nie do wyobrażenia byłby fakt, że tu siedzimy i się dzisiaj spotykamy _ - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Chin i szef Biura Rady Państwowej ds. Tajwanu Zhang Zhijun.

Spotkał się on z szefem tajwańskiego Biura ds. Kontynentalnych Chin Wang Yu-chi. _ Dla nas zwykłe siedzenie przy jednym stole i omawianie spraw nie jest łatwą rzeczą _ - powiedział Wang, określając spotkanie jako _ nowy rozdział dla wzajemnych relacji _.

W sali, gdzie odbywa się spotkanie przedstawicieli Chin i Tajwanu, nie wywieszono flag, a na tabliczkach z nazwiskami uczestników nie umieszczono ani tytułów, ani informacji, kogo reprezentują - zauważa BBC.

Rozmowy najpewniej będą dotyczyły wypracowania długofalowego modelu relacji. BBC podaje, że tajwańscy negocjatorzy prawdopodobnie zaproponują ustanowienie stałych reprezentacji w każdym z państw; będą również dyskutować ze stroną chińską na temat większej reprezentacji Tajwanu w organizacjach międzynarodowych, czemu władze ChRL się sprzeciwiają.

Będą również naciskać na rozmowy o wolności prasy po tym, jak strona chińska odmówiła akredytacji na rozmowy kilku mediom - pisze BBC.

Chińscy negocjatorzy mają skupić się na bliższej współpracy gospodarczej. Pekin chce, aby Tajpej ratyfikował umowę handlową pozwalającą stronom na uruchomienie na szeroką skalę prowadzenia interesów między państwami. Chiny przyjęły umowę ponad sześć miesięcy temu, lecz na Tajwanie utknęła ona w parlamencie, co jest - jak pisze AP - odzwierciedleniem obaw społeczeństwa przed zdominowaniem przez olbrzymiego sąsiada.

Za rządów obecnego prezydenta Tajwanu Ma Jing-cu - wybranego w 2008 r. i 2012 r. - relacje między obu krajami poprawiły się i są najlepsze od 1949 r., co doprowadziło do zwiększenia ruchu turystycznego i ożywienia relacji handlowych i inwestycji po obu stronach szerokiej na 160 km Cieśniny Tajwańskiej.

Jednak popularność Ma znacznie spadła i według analityków jego Partia Nacjonalistyczna (Kuomintang) najpewniej przegra wybory samorządowe pod koniec br. Zwolennicy opozycji twierdzą, że przyjazna Chinom polityka prezydenta Ma coraz bardziej narusza demokratyczne swobody na Tajwanie i może wręcz prowadzić do utraty niepodległości kraju.

Od 2008 r. handel Tajwanu z Chinami wzrósł dwukrotnie do 197,2 mld dolarów w zeszłym roku. Tajpej zanotowało nadwyżkę w wysokości 116 mld USD. Tajwańskie firmy zainwestowały setki miliardów dolarów w Chinach kontynentalnych dzięki takim firmom jak Foxconn zatrudniającym miliony pracowników produkujących IPhone'y, Playstation i inne.

Według analityków nie należy spodziewać się, że podczas rozmów poruszone zostaną tematy uznawane za drażliwe przez obie strony. Zdaniem ekspertów ds. wojskowości Chiny posiadają ok. 1600 rakiet wycelowanych w Tajwan; ChRL nie wyklucza użycia siły, by ją odzyskać.

Delegacja Tajwanu, licząca ponad 20 osób, ma również odwiedzić Szanghaj. Wyspa jest faktycznie niepodległa od 1949 roku, choć władze w Pekinie uważają ją za swą zbuntowaną prowincję.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostre spięcie między Japonią, a Chinami Stosunki japońsko-chińskie od miesięcy są napięte. Konflikt dotyczy znacjonalizowanych przez Tokio niezamieszkałych wysp Senaku.
UE nie prawa współpracować z Tajwanem? Władze Chin wyraziły sprzeciw wobec decyzji Parlamentu Europejskiego w sprawie zacieśniania relacji handlowych z Tajwanem, który uważany jest przez Pekin za zbuntowaną prowincję.
Amerykański gangster mówi, że go torturowali Biznesmen stanął przed chińskim sądem w związku z zarzutami o kierowanie grupą przestępczą zajmującą się m.in. porwaniami i czerpaniem zysków z nielegalnych kasyn.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)