Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Te zmiany dotkną setek tysięcy Polaków

0
Podziel się:

Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy regulującym zasady rekrutacji do przedszkoli.

Te zmiany dotkną setek tysięcy Polaków
(Alenkasm/Dreamstime)

Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty regulującym zasady rekrutacji do przedszkoli - powiedział w Sejmie wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki.

Sławecki przypomniał, że projekt w sierpniu trafił do konsultacji. _ Jutro projekt będzie rozpatrywany przez Komitet Stały Rady Ministrów, a dziś jest rozpatrywany przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu _ - poinformował, odpowiadając na pytania posłanek PO Ewy Kołodziej i Aleksandry Trybuś dotyczące rekrutacji do przedszkoli. Według posłanek obecne zasady rekrutacji ustalane przez samorządy są bardzo krytykowane przez rodziców, którzy uważają je za niejasne i krzywdzące.

_ Projektowane zmiany istniejących przepisów dotyczą m.in. określenia na poziomie ustawowym kryteriów rekrutacji do publicznych przedszkoli, zasad przeprowadzania rekrutacji, procedury przeprowadzania rekrutacji, w tym procedury odwoławczej w przypadku nieprzyjęcia dziecka do publicznego przedszkola _ - wymieniał wiceminister edukacji.

Zgodnie z projektem do publicznych przedszkoli i innych publicznych form wychowania przedszkolnego (np. punktów przedszkolnych) w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane będzie pod uwagę to, czy dziecko mieszka na obszarze gminy, gdzie znajduje się przedszkole. W przypadku większej liczby kandydatów niż wolnych miejsc przeprowadzane będą kolejne etapy postępowania rekrutacyjnego.

_ - Najpierw będą brane pod uwagę kryteria uwzględniające zakres potrzeb wskazany w konstytucji, wynikających z umowy społecznej, zgodnie z którą niektóre osoby z przyczyn losowych, mające trudniejszą sytuację rodzinną, finansową lub zdrowotną uzyskują od państwa szczególną pomoc _ - powiedział Sławecki.

Wyjaśnił, że pod uwagę będą brane takie czynniki jak: dochód w rodzinie dziecka, wielodzietność rodziny w połączeniu z wysokością dochodu rodziny, niepełnosprawność dziecka, niepełnosprawność rodzica, rodziców lub rodzeństwa dziecka, to czy dziecko wychowuje samotny rodzic w połączeniu z wysokością dochodu rodziny, czy dziecko wychowuje się w rodzinie zastępczej. W drugiej kolejności brane będą pod uwagę kryteria określane przez samorząd.

_ - W projekcie przyjęto, że wszystkie kryteria z pierwszej grupy mają jednakową wartość i nie mogą być dowolnie wybrane przez organ prowadzący publiczne przedszkole. Kryteria z drugiej grupy mogą mieć różną wartość, organ prowadzący będzie mógł określić nie więcej niż sześć kryteriów z tej grupy oraz przyznać każdemu z nich określoną liczbę punktów _ - mówił wiceminister.

_ - Jeśli publiczne przedszkole po przeprowadzeniu rekrutacji nadal będzie mieć wolne miejsca, będzie mogło przyjąć dzieci zamieszkałe poza terenem gminy, zgodnie z zasadami rekrutacji _ - zaznaczył.

Sławecki poinformował, że wniosek o przyjęcie do przedszkola będzie można złożyć maksymalnie do trzech placówek, chyba że dany samorząd ustali większą ich liczbę. Do wniosku mają być dołączone dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów branych pod uwagę przy rekrutacji, w formie oświadczenia składane będą informacje dotyczące dochodu w rodzinie, spełnienie pozostałych kryteriów będzie dokumentowane przy pomocy orzeczeń, zaświadczeń, świadectw.

Czytaj więcej w Money.pl
Samorządowcy pozwą rząd. Dlaczego? Samorządowcom nie podoba się nakładanie na nich kolejnych obciążeń, na które nie dostają z budżetu państwa pieniędzy.
SLD: Rząd oszukał ludzi. Naobiecywali... W tym roku nie będzie zapowiadanych wcześniej przez rząd dopłat z budżetu państwa do przedszkoli
Premier poprze referendum w sprawie sześciolatków? Mówi o zakutych łbach - _ Trzeba przekonać nauczycieli i rodziców _ - oświadczył Donald Tusk. Zaprosił przeciwników reformy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)