Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tak dla kandydatów na wiceszefów specsłużb

0
Podziel się:

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych wydała pozytywną opinię o dwóch
kandydatach.

Tak dla kandydatów na wiceszefów specsłużb
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych wydała pozytywną opinię o dwóch kandydatach na wiceszefów Służby Wywiadu Wojskowego - powiedziała po posiedzeniu Elżbieta Radziszewska (PO). Posłowie poznali ich nazwiska, ale nie są one ujawniane - mówiła.

Zastępców Szefa Służby Wywiadu Wojskowego powołuje i odwołuje minister obrony narodowej, na wniosek szefa SWW, po zasięgnięciu opinii komisji.

Radziszewska powiedziała, że podczas głosowania nikt nie był przeciwny obsadzie przez nich tych stanowisk. Przewodniczący komisji Zbigniew Sosnowski (PSL) nie chciał mówić, czy były głosy przeciwne. _ Dla mnie najważniejsze jest, że obaj panowie uzyskali pozytywną opinię komisji dla ministra obrony narodowej _ - zaznaczył.

Sosnowski podał, że podczas posiedzenia szef SKW płk Piotr Pytel i zastępca szefa ABW ppłk Jacek Gawryszewski poinformowali komisję o powiązaniach szarej strefy gospodarczej w Polsce - szczególnie w obrocie surowcami energetycznymi z międzynarodowymi zorganizowanymi grupami przestępczymi.

_ - Po informacji obu panów mamy większą wiedzę o działalności takich grup. Nie jest tajemnicą, że one są, a z informacji szefa SKW wynika, iż stanowią one też zagrożenie wywiadowcze _ - powiedział Sosnowski.

_ - Wynika to z obecnej sytuacji w Europie, jaką mamy, szczególnie narażona na takie zagrożenia jest nasza północna granica z Federacją Rosyjską. Tam wyraźnie widać, że służby tego państwa chciałyby dokonywać głębszej penetracji _ - podkreślił. _ Przyjęliśmy te informacje i zapoznaliśmy się z działaniami obu służb dla likwidowania i przeciwdziałania tym grupom przestępczym _ - dodał.

W ocenie Sosnowskiego potrzebne są również działania legislacyjne, by zlikwidować możliwości działalności takich grup przestępczych.

Sosnowski poinformował komisję o przygotowywanym przez prezydium dezyderacie do ministra obrony narodowej w sprawie zwiększenia budżetu jednej ze służb. Chciałby, aby taki dezyderat komisja przyjęła podczas kolejnego posiedzenia za dwa tygodnie.

W ocenie Marka Opioły (PiS) taki wniosek o zwiększenie budżetów powinien dotyczyć wszystkich służb, a nie tylko jednej. Poseł opozycji podkreślił, że spotkanie miało być poświęcone innej sprawie - aferze podsłuchowej, jednak przewodniczący przychylił się do wniosku szefa ABW, by przesunąć takie spotkanie o miesiąc. Poseł dziwił się też nieobecności przedstawiciela MSW podczas omawiania tematu przenikania do Polski międzynarodowych grup przestępczych.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie więzienie za edukację seksualną? Sejmowe kluby są podzielone niemal po równo w sprawie projektu skierowanego do parlamentu z inicjatywy komitetu _ Stop pedofilii _.
Rząd chce zmian w sądach wojskowych Nadzór nad działalnością administracyjną sądów wojskowych będzie wykonywany przez sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości - przewiduje projekt.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)