Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szykują się ważne zmiany w prawie własności

0
Podziel się:

Posłowie zajęli się projektem ustawy o zmianie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności.

Szykują się ważne zmiany w prawie własności
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Posłowie przeprowadzili pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o przekształceniu prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości. Projekt ustawy przygotowali posłowie PiS - u. *

Zgodnie z przepisami z dniem wejścia w życie proponowanych rozwiązań / 9.08.2011 r./, przekształcenie z mocy prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oraz zniesienie instytucji użytkowania wieczystego.

Posłanka PiS Gabriela Masłowska zaznacza, że przekazywanie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności będzie odbywać się odpłatnie.

POSŁUCHAJ POSŁANKI PIS:

Przekształcenie prawa użytkowania w prawo własności ma się odbywać na wniosek użytkownika, a decyzję w tej sprawie mają wydawać: starostowie, wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast.

Opłata z tytułu przekształcenia wieczystego użytkowania we własność, będzie równa sumie opłat rocznych wynikających z umowy lub decyzji ustanawiającej wieczyste użytkowanie, za okres, do którego miało trwać wieczyste użytkowanie. Użytkownik gruntów będzie do momentu wygaśnięcia umowy płacił takie same kwoty roczne jak dotychczas, ale po zakończeniu tych spłat ziemia stanie się jego własnością.

Gabriela Masłowska uważa, że ustawa da także poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom ziem zachodnich.

*POSŁUCHAJ POSŁANKI PIS: *

Zgodnie z projektem, prawo użytkowania wieczystego ulegnie przekształceniu w prawo własności nieruchomości na rzecz i na wniosek dotychczasowego wieczystego użytkownika.

Prawo to powinien potwierdzić starosta w przypadku nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub wójt, burmistrz, prezydent miasta w przypadku gdy nieruchomość jest własnością odpowiedniej jednostki samorządu terytorialnego.

Projekt ustawy został skierowany do dalszych prac w Komisjach: Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Infrastruktury i Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Użytkowanie wieczyste jest prawem rzeczowym, usytuowanym między własnością a ograniczonymi prawami rzeczowymi. Może ono być ustanawiane na rzecz osób fizycznych lub prawnych na gruntach należących do Skarbu Państwa, a od 1990 r. - na rzecz jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków.

Użytkownik wieczysty może korzystać z gruntu, a także nim rozporządzać w granicach określonych zasadami współżycia społecznego. Umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste zwykle określa okres użytkowania na 40 do 99 lat, z możliwością przedłużenia oraz sposób korzystania z gruntu. Za korzystanie z gruntu użytkownik uiszcza opłatę roczną.

W Polsce w użytkowaniu wieczystym jest 8,6 proc. gruntów skomunalizowanych tj. 85 tys. ha, z czego ok. 30 proc. - w użytkowaniu przez osoby fizyczne oraz 2,7 proc. gruntów Skarbu Państwa (305 tys. ha), w tym 40 proc. gruntów miejskich. Według GUS w 2009 r. w użytkowaniu wieczystym było ok. 390 tys. ha.

Czytaj w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)