Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwecja ugięła się przed ekologami

0
Podziel się:

Zdaniem komentatorów może to doprowadzić do odwołania ostrzału w bieżącym roku.

Szwecja ugięła się przed ekologami
(mrlins/CC/Flickr)

Rząd Szwecji ogłosił dziś, że wstrzymuje odstrzał wilków na skutek protestów obrońców zwierząt. Przeciw odstrzeliwaniu wilków zaprotestowała również Komisja Europejska, która zagroziła Szwecji pozwem za naruszanie przepisów ochrony środowiska.

Rząd zezwolił myśliwym na odstrzelenie w ciągu dwóch tygodni 16 wilków. Miało to wyeliminować zjawisko chowu wsobnego i poprawić pulę genów w obrębie tego gatunku.

Akcję zawieszono jednak już po kilku dniach i zabiciu kilku wilków, po tym gdy organizacje ekologiczne skierowały do sądu prośbę o wydanie opinii prawnej w tej sprawie. Zdaniem komentatorów może to doprowadzić do odwołania ostrzału w bieżącym roku.

Zakaz odstrzeliwania wilków wprowadzono w latach 60., gdy gatunkowi zaczęło grozić wymarcie - przed wprowadzeniem zakazu rząd nagradzał każdego, kto zabił wilka. Zakaz częściowo zniesiono w 2010 roku, co wywołało w Szwecji ożywioną dyskusję. Obecnie w tym kraju żyje ok. 270 wilków.

Za ostrzałem opowiadają się myśliwi i hodowcy, którzy skarżą się, że wilki dziesiątkują stada owiec i zmniejszają liczebność populacji dzikich zwierząt. Obrońcy zwierząt argumentują jednak, że wilkom należy pozwolić na swobodne przemieszczanie się. Argumentują przy tym, że co roku wilki zabijają zaledwie ok. 300 owiec z ok. 800 tys. hodowanych w kraju, a poza tym za zabite sztuki farmerzy dostają od państwa odszkodowanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Greenpeace na dachu elektrowni jądrowej Policja najpierw zatrzymała ponad 50 działaczy, a później jeszcze kilku kolejnych, którzy ukrywali się na dachu elektrowni jądrowej.
Ona zwiedza podmorskie grobowce Tu można zejść na samo dno Bałtyku, aby obejrzeć wrak statku, który zatonął 300 lat temu. Joanna Lamparska podróżuje po Karlskoronie.
Łoś to zwierzę ciekawskie, ale nieobliczalne Ponieważ jego populacja w Polsce znacząco wzrosła, często można go spotkać przy ruchliwych drogach lub poboczach. Powinniśmy wtedy zachować ostrożność i zwolnić, bo może on zachować się nieprzewidywalnie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)