Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Sześciolatki w szkołach to dobra zmiana"

0
Podziel się:

Minister edukacji narodowej Katarzyna Hall twierdzi, że poparcie rodziców dla pomysłu wysłania sześciolatków do szkoły stale wzrasta.

"Sześciolatki w szkołach to dobra zmiana"
(kprm.gov.pl)

Minister edukacji narodowej Katarzyna Hall powiedziała na zakończenie roku szkolnego, że obowiązkowe pójście do szkoły w 2012 r. sześciolatków to dobra zmiana w systemie szkolnictwa.

- _ Uważam, że to jest dobra zmiana, ona wymaga jednak dalszej pracy, wysiłku zarówno samorządów, jak i rodziców _ - powiedziała dziennikarzom szefowa MEN, która uczestniczyła w Trąbkach Wielkich (Pomorskie) w zakończeniu roku szkolnego w miejscowej szkole podstawowej.

Przeciwko obowiązkowi wysłania sześciolatków do szkoły w przyszłym roku protestuje część rodziców. Zbierają oni podpisy w tej sprawie i chcą je złożyć pod projektem obywatelskim w Sejmie. Akcję zainicjowaną przez Karolinę i Tomasza Elbanowskich ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców poparło już ponad 160 tys. osób.

- _ Chcę przypomnieć wszystkim rodzicom, że po tej zmianie, od września 2012 r., absolutnie wrócimy do sytuacji, która już była kiedyś, że również można przyspieszyć lub opóźnić podjęcie obowiązku edukacji w szkole. Jeżeli rodzic będzie miał przeświadczenie, poparte informacją z przedszkola, że jego dziecko rzeczywiście rozwija się wolniej, może mieć jakieś kłopoty, po zasięgnięciu opinii w poradni psychologicznej-pedagogiczno również będzie mógł podjąć decyzję, żeby dziecko poszło później do szkoły. I czasem może to być decyzja bardzo dobra dla dziecka _ - wyjaśniła Hall.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t113020.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polowa;szkol;nieprzygotowana;na;szesciolatki,250,0,793850.html) Połowa szkół nieprzygotowana na sześciolatki
Minister podkreśliła, że poparcie rodziców dla pomysłu wysłania sześciolatków do szkoły stale wzrasta. - _ Na przykład na terenach wiejskich jeszcze dwa lata temu mieliśmy zaledwie czterdzieści kilka procent rodziców uważających, że szkoły są gotowe na przyjęcie sześciolatków, w tym roku jest to już 58 proc. rodziców _ - zaznaczyła.

_ - Poczekajmy jeszcze kolejny rok wysiłku samorządów i ten odsetek będzie jeszcze lepszy. Zawsze można mówić, że ten postęp nie jest zadowalający, bo nie jest to 100 proc. rodziców i pewnie gdzieś są trudności, gdzie w konkretnym miejscu w szkołach może być ciaśniej _ - powiedziała Hall.

Podkreśliła, że rozumie także w tym kontekście niepokój niektórych rodziców. - _ Ja w pełni rozumiem rodziców, bo moim priorytetem jest, żeby szkoła była naprawdę przyjazna dla dziecka. I nie chodzi o to, czy dziecko ma być pięcio-, sześcio-, siedmio- czy ośmioletnie. Bo również dziecko ośmioletnie czy dziewięcioletnie i nawet gimnazjalista zasługuje na szkołę atrakcyjną, w której się rozwija i dobrze się czuje _ - oceniła.

Hall pytana przez dziennikarzy o bilans swojej ministerialnej pracy powiedziała, że za największy sukces resortu uważa wprowadzenie nowej podstawy programowej i upowszechnienie edukacji przedszkolnej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t79463.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szesciolatki;pojda;do;szkoly;pjn;przeciwne,143,0,857231.html) Sześciolatki pójdą do szkoły? PJN przeciwne
- _ W tej ostatniej dziedzinie rzeczywiście zanotowaliśmy ogromny postęp. Jest ponad 200 tys. więcej dzieci w przedszkolach, ponad 20 proc. więcej w miastach, a na wsiach jest wręcz podwojenie liczby dzieci w edukacji przedszkolnej. Nigdy nie było takiego skoku. Analizowaliśmy te dane aż od lat 70. _ - wyjaśniła Hall.

Pytana o swoje porażki minister Hall przyznała, że nadal ma poczucie niedosytu, ponieważ chciałaby, żeby wskaźnik dzieci chodzących do przedszkola wynosił ponad 90 proc., tak jak w wielu krajach europejskich. Przypomniała jednak, że cztery lata temu liczba dzieci korzystających z przedszkola wynosiła 40 proc., a dziś jest to 64 proc.

Hall zaznaczyła, że nową podstawą programową objęte są na razie dwa roczniki gimnazjum i dwa szkoły podstawowej. - _ W tej sprawie jeszcze wiele przed nami. Do 2015 roku te nowe metody pracy, czyniące szkołę bardziej atrakcyjną i lepiej postrzeganą przez uczniów, obejmą wszystkie roczniki _ - zapowiedziała.

Wyjaśniła, że nowy program nauczania ma za zadanie m.in. _ bardziej wychodzić naprzeciw indywidualnym potrzebom ucznia _, _ dawać im wybór i stymulować do rozwoju _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t46902.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/solidarnosc;znow;chce;zwolnienia;hall,29,0,847645.html) Solidarność znów chce zwolnienia Hall Przedstawiciele Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w środę w Poznaniu i Bydgoszczy wręczyli za pośrednictwem wojewodów zwolnienie dyscyplinarne minister edukacji Katarzynie Hall. To część ogólnopolskiej akcji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t134891.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komorowski;przeciw;sio;znp;namawia,193,0,829121.html) Komorowski przeciw SIO? ZNP namawia Ustawa o Systemie Informacji Oświatowej, zakładająca m.in. gromadzenie danych wrażliwych o uczniach, budzi coraz większe kontrowersje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t46902.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bedzie;wotum;nieufnosci;wobec;minister;hall,15,0,845071.html) Będzie wotum nieufności wobec minister Hall? PiS, podobnie jak wiele środowisk nauczycielskich, krytycznie ocenia minister edukacji. Według prezesa PiS polityka Hall prowadzi do dezintegracji szkolnictwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)