Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sześciolatki nie pójdą do szkół? Jest sposób

0
Podziel się:

Rodzice załatwiają zaświadczenia odraczające obowiązek szkolny. Zobacz, jak to robią.

Sześciolatki nie pójdą do szkół? Jest sposób
(skynesher/iStockphoto)

Rodzice co piątego sześciolatka w Warszawie zdobyli zaświadczenia odraczające obowiązek szkolny - dowiedziało się Polskie Radio RDC. Według ustawy, od września do 1. klasy powinny iść wszystkie sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 roku. 21 proc. tych z Warszawy nie pójdzie. O podobne zaświadczenia starają się rodzice na Śląsku.

Rodzice obawiali się posłać swoje pociechy do szkoły, dlatego już od stycznia zapisywali je do publicznych i prywatnych poradni psychologiczno-pedagogicznych, które badały dojrzałość szkolną sześciolatków.

W zeszłą środę zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół podstawowych i przedszkoli. Okazało się, że spośród stołecznych 9 tysięcy 360 sześciolatków urodzonych w pierwszym półroczu 2008 roku, 2 tysiące 300 z nich ma zaświadczenie, ma mocy którego musi zostać w zerówce.

Rzecznik stołecznego Ratusza - Bartosz Milczarczyk - przekonuje w rozmowie z RDC, że miejsca w zerówkach będą dla wszystkich sześciolatków.

_ - My oczywiście, na bieżąco, obserwując te dane, które do nas spływają, dostosujemy liczbę miejsc dla sześciolatków w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach - _ tłumaczył Milczarczyk.

Psycholog i pedagog Maria Zapolska - przekonywała na antenie RDC, że w wielu przypadkach dzieci psychicznie przygotowane są do opuszczenia przedszkola, a problemem z wysłaniem ich do szkoły są właśnie obawy rodziców.

_ - Dosyć dużym procentem - przynajmniej z moich obserwacji - są niepokoje rodzica, które nie są poparte żadnymi merytorycznymi kryteriami. Okazuje się często, że dziecko jest bardzo dobre, ale rodzic po prostu nie chce, aby poszło do 1. klasy - _tłumaczyła w RDC Zapolska

W zeszłym roku w Warszawie, przed wejściem ustawy w życie, kiedy do szkoły obowiązkowo szły tylko 7 latki wystawiono jedynie 330 zaświadczeń o odroczeniu szkolnego obowiązku.

Na Śląsku też kombinują

3,6 tys. rodziców sześciolatków z województwa śląskiego zgłosiło się do poradni psychologiczno-pedagogicznych po opinię ws. szczegółowej diagnozy gotowości szkolnej dziecka - poinformowało Kuratorium Oświaty w Katowicach. Wydano 525 opinii odraczających obowiązek szkolny.

_ - Zaskakujące jest ogromne zróżnicowanie co do liczby wydawanych opinii pozytywnych wśród poszczególnych poradni na terenie województwa. Pojawia się pytanie, jak przedszkola przygotowały dzieci do rozpoczęcia nauki w szkole _ - powiedziała rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Katowicach Wietrzyk i zapowiedziała, że skontrolują niektóre przedszkola pod kątem _ rzetelności tej diagnozy _.

Od września tego roku realizację obowiązku szkolnego rozpoczną wszystkie dzieci urodzone od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 roku. Według ankiet przeprowadzonych wśród dyrektorów szkół podstawowych województwa śląskiego, od września powinno pójść do szkoły ponad 23,2 tys. dzieci sześcioletnich.

Z danych kuratorium oświaty pochodzących z 90 proc. szkół podstawowych, wynika, że 3,6 tys. rodziców zwróciło się dotąd do poradni psychologiczno-pedagogicznych o opinię w sprawie szczegółowej diagnozy gotowości szkolnej dziecka sześcioletniego. Do 18 marca, na pół roku przed rozpoczęciem roku szkolnego, wydane zostały przez poradnie 652 opinie, w tym 525 pozytywnych, czyli odraczających obowiązek szkolny.

Informacja o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej wydawana jest do końca kwietnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko ma obowiązek rozpocząć naukę w szkole. Wydaje ją przedszkole.

Czytaj więcej w Money.pl
Referendum w sprawie 6-latków. Jest wniosek Dziś wieczorem Sejm zajmie się wnioskiem PiS o przeprowadzenie referendum w tej sprawie. Wcześniej posłowie wysłuchają informacji ministra edukacji o stanie przygotowań do objęcia obowiązkiem szkolnym sześciolatków.
Rząd zajął się przedszkolami i szkołami Wniosek o przyjęcie do przedszkola będzie można złożyć maksymalnie do trzech placówek, chyba, że dany samorząd ustali większą ich liczbę.
Sześciolatki do szkoły? Jest decyzja Tuska Premier uważa, że robi wszystko dla dobra naszych dzieci i uspokaja rodziców.
Skończył się sprawdzian szóstoklasistów Egzamin przebiegał prawidłowo, nie odnotowano odstępstw od procedur z wyjątkiem jednej szkoły w woj. łódzkim - poinformowała CKE.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)