Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Azerbejdżanie. Resort zaniepokojony aresztowaniami działaczy obywatelskich

0
Podziel się:

Resort spraw zagranicznych podkreśla, że naruszanie podstawowych praw i wolności własnych obywateli sprzyja wzrostowi niestabilności i napięć społecznych oraz utrudnia współpracę w wymiarze europejskim.

Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych
Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych (Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, którego szefem jest Radosław Sikorski, wyraziło zaniepokojenie motywowanymi politycznie aresztowaniami azerbejdżańskich działaczy społeczeństwa obywatelskiego i wezwało władze Azerbejdżanu do zaprzestania represji i respektowania zobowiązań wynikających z członkostwa w Radzie Europy, OBWE oraz ONZ.

_ - Szczególnie poruszyły nas sankcje wobec szanowanego prawnika i obrońcy praw człowieka Intigama Alijewa, działaczy społeczeństwa obywatelskiego Lejli i Arifa Junusowów, Hasana Husejnli, Rasula Dżafarowa, dziennikarza Raufa Mirkadyrowa oraz wielu działaczy opozycyjnych partii politycznych i członków ich rodzin. Bezpodstawność oskarżeń budzi poważne obawy o polityczne motywy aresztowań i zatrzymań _ - głosi oświadczenie MSZ, którego szefem jest Radosław Sikorski.

Resort spraw zagranicznych podkreśla, że _ naruszanie podstawowych praw i wolności własnych obywateli sprzyja wzrostowi niestabilności i napięć społecznych oraz utrudnia współpracę w wymiarze europejskim _.

_ Wzywamy władze Azerbejdżanu do zaprzestania represji wobec działaczy społeczeństwa obywatelskiego i opozycyjnych polityków oraz ich rodzin i respektowania zobowiązań wynikających z członkostwa w Radzie Europy, OBWE oraz ONZ _ - głosi oświadczenie MSZ.

Pod koniec lipca Lejla Junus, znana obrończyni praw człowieka w Azerbejdżanie, została aresztowana pod zarzutem zdrady stanu, szpiegostwa i uchylania się od podatków. Jej zatrzymanie to - zdaniem krytyków władz - przykład rozprawiania się rządzących z dysydentami.

Lejlę Junus, która kieruje mieszczącym się w Baku Instytutem na rzecz Pokoju i Demokracji, aresztowano, gdy szła na konferencję prasową. Sąd wydał nakaz aresztowania na trzy miesiące. Mąż Lejli, Arif Junus, również aktywista praw człowieka, został zatrzymany na krótko, gdy odwiedził żonę w biurze prokuratora. Zakazano mu opuszczania Baku.

Prokuratura poinformowała, że małżeństwo jest oskarżone o związki ze służbami specjalnymi sąsiedniej Armenii i o uczestnictwo w rekrutacji Azerów do działalności szpiegowskiej. Armenia i Azerbejdżan po dziś dzień nie doszły do porozumienia w sprawie statusu Górskiego Karabachu, ormiańskiej enklawy w Azerbejdżanie.

Za krytykowanie poczynań władz Lejla Junus często staje przed sądami. W kwietniu ona i jej mąż zostali aresztowani i oskarżeni o szpiegostwo na rzecz Armenii (Arif Junus od lat zajmuje się sprawami pojednania azersko-ormiańskiego). Wypuszczono ich wtedy z aresztu, ale odebrano paszporty i zablokowano konta w banku.

Czytaj więcej w Money.pl
Rolnicy dostaną pieniądze? KE chce czasu Komisja skupiła się na sytuacji głównie na rynku jabłek, pomimo wskazywania przez Polskę znaczenia innych rynków, np. papryki czy kapusty.
Ekspansja na nowe rynki Wicepremier Janusz Piechociński uważa, że rozwój współpracy z krajami Afryki i Bliskiego Wschodu oraz wsparcie eksporterów na nowe rynki jest obecnie jednym z priorytetów Ministerstwa Gospodarki. Współpraca Polski z krajami Afryki oraz Bliskiego Wschodu i wsparcie polskich eksporterów to główne tematy briefingu prasowego zorganizowanego 6 sierpnia 2014 roku w Ministerstwie Gospodarki. - Najważniejsze z naszego ...
"Unia Europejska nas nie obroni" Polityk uważa, że należy wzmocnić sojusz transatlantycki i domagać się trwałej obecności wojsk NATO w Polsce.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)