Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Synod: Nie dla związków homoseksualnych, dalsza dyskusja o rozwodnikach

0
Podziel się:

W końcowym dokumencie synodu biskupów, ogłoszonym w Watykanie,
podkreślono, że nie ma żadnych analogii między związkami homoseksualistów a małżeństwami.

Synod: Nie dla związków homoseksualnych, dalsza dyskusja o rozwodnikach
(PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO / HANDOUT)

W końcowym dokumencie synodu biskupów, ogłoszonym w sobotę w Watykanie, podkreślono, że nie ma żadnych analogii między związkami homoseksualistów a małżeństwami. Synod uznał sprawę komunii dla rozwodników będących w nowych związkach za wymagającą pogłębienia.

Cały dokument został ogłoszony, bo takie było życzenie papieża Franciszka - poinformował Watykan.

Dokument końcowy, przyjęty w głosowaniu, stwierdza w jednym z wielu punktów: _ Nie istnieje żadna podstawa, by upodabniać lub stwierdzić analogie, nawet odległe, między związkami homoseksualnymi a Bożym planem wobec małżeństwa i rodziny _.

W dokumencie, czyli Relatio, napisano też: _ Mężczyźni i kobiety o skłonnościach homoseksualnych muszą być przyjmowani z szacunkiem i delikatnością _. Położono nacisk na to, że należy unikać wobec nich wszelkiej _ niesprawiedliwej dyskryminacji _.

Ponadto mowa jest o tym, że _ nie do przyjęcia _ są naciski wywierane na Kościół przez organizacje międzynarodowe, które uzależniają pomoc od uznania małżeństw homoseksualnych.

Debatę na temat sytuacji rozwodników zrelacjonowano następująco: _ Zastanawiano się nad możliwością, aby osoby rozwiedzione w nowych związkach mogły przystąpić do sakramentów pokuty i eucharystii. Różni ojcowie synodalni nalegali za utrzymaniem obecnej dyscypliny, na mocy konstytutywnego związku między udziałem w eucharystii i jednością z Kościołem oraz jego nauczaniem w sprawie nierozerwalności małżeństwa _.

Inni wypowiedzieli się za nie mającym ogólnego charakteru dopuszczeniem do eucharystii w _ niektórych szczególnych i bardzo precyzyjnych sytuacjach _, kiedy chodzi o przypadki nieodwracalne i związane z obowiązkami moralnymi wobec dzieci, które doznałyby _ niesprawiedliwych cierpień _ - przyznano.

_ Ewentualne dopuszczenie do sakramentów musiałoby zostać poprzedzone przez proces pokuty pod kierunkiem biskupa diecezjalnego. Kwestia musi zostać jeszcze pogłębiona z uwzględnieniem rozróżnienia między obiektywną sytuacją grzechu a okolicznościami łagodzącymi _ - głosi dokument.

W sformułowaniu tym znalazło się odzwierciedlenie wyraźnych kontrowersji i podziałów wśród biskupów na zwolenników obecnie obowiązującej dyscypliny i zakazu dostępu do komunii, a tymi, którzy opowiedzieli się na synodzie za dopuszczeniem ich do sakramentów po odbyciu pokuty.

_ Sytuacje, w jakich znajdują się osoby rozwiedzione w nowych związkach wymagają uważnego rozpoznania i towarzyszenia z wielkim szacunkiem, unikając wszelkiego języka i postawy, która sprawiłaby, że poczułyby się dyskryminowane, ponadto promując ich udział w życiu wspólnoty _ - głosi podsumowanie dwutygodniowych obrad.

Biskupi stwierdzili: _ Otoczenie tych ludzi troską nie jest dla wspólnoty chrześcijańskiej osłabieniem jej wiary oraz świadectwa o nierozerwalności małżeństwa, lecz właśnie w trosce tej wyraża się jej miłosierdzie _.

Punkty dotyczące rozwodników i homoseksualistów poruszone w dokumencie nie otrzymały w głosowaniu pełnego poparcia. I tak fragment o dostępie rozwodników do komunii poparło 104 biskupów, a przeciwko było 74. Z kolei relacja debaty na temat homoseksualistów otrzymała 118 głosów poparcia; 62 ojców synodalnych było przeciw.

Właśnie te liczby najlepiej oddają podziały, jakie zarysowały się w trakcie obrad między zwolennikami większego otwarcia na rozwodników i homoseksualistów a skrzydłem konserwatywnym hierarchii.

Ponadto w relacji podkreślono, że nowa wrażliwość duszpasterska polegać musi na uchwyceniu pozytywnych elementów, obecnych w małżeństwach cywilnych i w wolnych związkach. _ Zwykle współżycie jest często wyborem podyktowanym przez powszechną mentalność, przeciwną instytucjom i ostatecznym zobowiązaniom, ale również przez oczekiwanie na bezpieczeństwo egzystencjalne, jak praca i stałe zarobki _ - wskazali biskupi.

Przyznali także: _ W niektórych krajach wolne związki są bardzo liczne, nie tylko z powodu odrzucenia wartości rodziny i małżeństwa, ale przede wszystkim z uwagi na fakt, że wstąpienie w związek małżeński uważane jest za luksus, ze względu na warunki społeczne; to nędza materialna popycha do życia w wolnym związku _.

Papież Franciszek w przemówieniu przed zamknięciem obrad wyznał: _ Osobiście byłbym bardzo zaniepokojony i zasmucony, gdyby nie doszło do takich pokus i tych ożywionych dyskusji, do tego poruszenia ducha, gdyby wszyscy się zgadzali albo milczeli w klimacie fałszywego i pogodnego spokoju _.

Wśród pokus tych papież wymienił _ wrogie usztywnienie stanowisk _ i _ destrukcyjną dobrotliwość _, by zamienić _ kamień w chleb _ i _ chleb w kamień _.

_ Tymczasem widziałem i wysłuchałem, z radością i uznaniem, przemówień i wystąpień pełnych wiary, gorliwości duszpasterskiej i doktrynalnej, mądrości, szczerości, odwagi _ - dodał Franciszek. Stwierdził, że nigdy w trakcie dyskusji nie zakwestionowano _ fundamentalnych praw sakramentu małżeństwa: nierozerwalności, jedności, wierności, prokreacyjności, czyli otwarcia na życie _.

Zauważył, że wielu komentatorów opisuje Kościół jako _ skłócony _, ale przypomniał zarazem biskupom, że obecność papieża jest _ gwarancją dla wszystkich _.

_ Zadaniem papieża jest zagwarantowanie jedności Kościołowi, przypominanie duszpasterzom, że ich pierwszym obowiązkiem jest karmienie powierzonego stada i poszukiwanie z ojcowską troską i miłosierdziem oraz bez fałszywych lęków zagubionych owiec _ - mówił Franciszek.

Przypomniał, że Kościół ma teraz rok, do następnego synodu na temat rodziny, na znalezienie odpowiedzi na wyzwania i problemy.

Czytaj więcej w Money.pl
Komunia dla rozwodników? Synod o rodzinie W opublikowanym orędziu z Nadzwyczajnego Synodu Biskupów na temat rodziny nie ma decyzji o dopuszczeniu do Komunii rozwodników.
Kardynał: Tak dla komunii dla rozwodników Niemiecki kardynał Walter Kasper opowiedział się za nowymi rozwiązaniami dla osób rozwiedzionych będących w nowych związkach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)