Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Stypendium socjalne. Kto może się o nie ubiegać?

0
Podziel się:

Stypendium socjalne przysługuje jednak tylko tym najmniej zamożnym.

Stypendium socjalne. Kto może się o nie ubiegać?
(Goodluz/iStockphoto)

Nawet ponad tysiąc złotych co miesiąc może otrzymać student, jeśli pochodzi z mało zamożnej rodziny. Dokładna wysokość stypendium socjalnego oraz progi dochodowe różnią się w zależności od uczelni i otrzymanej przez nią dotacji z budżetu państwa. Zobacz, ile można zarabiać, żeby nie stracić prawa do pomocy materialnej.

To, jaki dochód uprawnia do ubiegania się o stypendium socjalne ustala rektor w porozumieniu z przedstawicielem studentów. Według rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie może on przekroczyć 592,80 zł w przeliczeniu na osobę w rodzinie. Dodatkowo władze uczelni mogą zdecydować się na podniesienie progu do maksymalnie 895,70 zł. Podane kwoty to pieniądze otrzymywane _ na rękę _, czyli netto.

Przy ustalaniu, czy student _ łapie się _ na stypendium, bierze się pod uwagę dochody osiągane nie tylko przez studenta, ale również:

  • małżonka studenta i będące na utrzymaniu studenta dzieci niepełnoletnie,
  • rodziców lub opiekunów studenta i będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia.

Tych ostatnich student nie musi wykazywać, o ile nie mieszka z rodzicami w jednym domu (musi to potwierdzić w złożonym oświadczeniu) i spełnił jeden z następujących warunków:

  • ukończył 26 lat,
  • pozostaje w związku małżeńskim,
  • ma na utrzymaniu dzieci.

Uzyskane dochody trzeba udokumentować zaświadczeniami z urzędu skarbowego za rok kalendarzowy poprzedzający rok akademicki, w którym student ubiega się o stypendium. Wlicza się do nich wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, umów cywilnoprawnych oraz renty lub alimenty. Nie bierze się natomiast pod uwagę innych świadczeń rodzinnych - stypendiów lub środków z pomocy społecznej.

Uczelnia może zwiększyć kwotę świadczenia, jeżeli student studiów stacjonarnych mieszka w domu studenckim, ponieważ codzienne dojazdy uniemożliwiłyby lub znacznie utrudniły naukę. Na więcej mogą liczyć również ci, którzy w akademiku mieszkają z niepracującym małżonkiem.

Nawet 1100 złotych co miesiąc

O tym, ile uczelnia wypłaca w ramach stypendium socjalnego zależy od stawek, które ustala rektor w porozumieniu z samorządem studenckim. Zazwyczaj robi to dwa razy w roku - przed semestrem zimowym i letnim.

Sposób przyznawania stypendiów jest indywidualny. Na przykład Uniwersytet Jagielloński ustala sztywne kwoty świadczenia, które różnią się w zależności od progu dochodowego. Studenci, u których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 400 złotych otrzymują 550 złotych co miesiąc. Zarabiający do 600 złotych mogą liczyć na 480 złotych stypendium, a powyżej tej kwoty - na 420 złotych.

Inaczej do tematu podchodzą władze Uniwersytetu Warszawskiego. Tam kwota bazowa stypendium wynosi 950 złotych i jest pomniejszana o dochód netto na członka rodziny. Nie może jednak ona wynieść mniej niż 200 złotych. Zatem przy dochodzie 800 złotych student otrzyma nie 150 (950-800 złotych), ale 200 złotych. Dodatek mieszkaniowy wynosi natomiast 150 złotych. Maksymalnie wiec student może liczyć na 1100 złotych stypendium socjalnego (pod warunkiem, że w jego rodzinie nie ma żadnych udokumentowanych dochodów).

Czytaj więcej w Money.pl
Tyle zabierają ci z każdej wypłaty Twoja pensja to nie jedyny koszt pracodawcy. Musi za ciebie zapłacić znacznie więcej.
Oszczędzisz nawet 12 tysięcy na podatku Co roku z tej ulgi korzysta prawie 10 milionów Polaków
Fiskus zabiera ci mniej niż myślisz Zobacz, dokąd naprawdę trafiają twoje pieniądze.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)