Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Straż miejska straci uprawnienia do kontroli fotoradarami? Tego chcą SLD i TR

0
Podziel się:

Posłowie opozycji chcą ograniczyć uprawnienia straży miejskiej.

Straż miejska straci uprawnienia do kontroli fotoradarami? Tego chcą SLD i TR
(Witek Sroga/East News)

Klub SLD złożył w Sejmie projekt ustawy, która ma odebrać straży miejskiej możliwość przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców. Politycy Twojego Ruchu przypominają, że w Sejmie jest także ich projekt ustawy ograniczający kompetencje strażników. Chcą też likwidacji straży w 22 miastach.

O złożeniu projektu SLD poinformował poseł Sojuszu Maciej Banaszak. Wcześniej politycy Sojuszu zaprezentowali projekt na konferencji prasowej w Sejmie.

Rzecznik SLD Dariusz Joński wskazywał, że straż miejska powinna skupić się na pilnowaniu porządku publicznego, a nie łupieniu kierowców. Dlatego - jak mówił - projekt SLD zakłada pozbawienie strażników miejskich możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej.

Według Jońskiego, fotoradary służą obecnie łataniu dziur budżetowych w gminach.

Także Banaszak przekonywał, że coraz większa liczba fotoradarów nie poprawia bezpieczeństwa na drogach. Podkreślał również, że fotoradary w Polsce powinny podlegać Inspekcji Transportu Drogowego, która będzie finansowała - poprzez Fundusz Drogowy - poprawę infrastruktury w Polsce, _ a nie łatała dziury budżetowe poszczególnych gmin _.

Joński podkreślił, że projekt SLD nie zakłada likwidacji straży, bo - zdaniem Sojuszu - każda gmina powinna sama podejmować decyzję, czy potrzebuje straży, czy też nie.

Projekt przygotowany przez Sojusz zakłada zmiany w trzech ustawach: o straży gminnej, Prawa o ruchu drogowym oraz w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia.

We wtorek rzecznik prasowy Twojego Ruchu i kandydat na prezydenta stolicy Andrzej Rozenek powiedział, że w Sejmie jest projekt ustawy TR ograniczający kompetencje straży miejskiej.

Jak powiedział, projekt dotyczy odebrania straży miejskiej (w całej Polsce) kilku uprawnień, przede wszystkim do stawiania fotoradarów, odholowywania samochodów i zakładania blokad na koła.

_ - Projekt jest złożony, przeszedł przez komisję, czeka na następne procedowanie. Apelujemy do premier Ewy Kopacz, żeby wpłynęła na większość sejmową, która jest z PO, żeby wyjąć go z zamrażalki i umożliwić nam głosowanie nad tym jakże potrzebnym projektem _ - powiedział Rozenek na konferencji prasowej w Sejmie.

Dodał, że trwają również prace nad odwołaniem straży miejskiej w poszczególnych miastach w Polsce.

_ - Rozpoczęliśmy zbieranie podpisów pod tego typu projektami w 22 miastach w Polsce. W Warszawie udało nam się zebrać dziewięć tysięcy podpisów, w Łodzi ok. sześciu tysięcy. Sukcesywnie będziemy powiększać te liczby, żeby złożyć odpowiednie projekty uchwał rad likwidujących straż miejską _ - powiedział Rozenek.

Uzasadniał, że straż miejska w wielu miejscowościach jest niepotrzebna. - _ A nawet - tak jak w Szczecinku - szkodliwa _ - dodał Rozenek.

Nawiązał w ten sposób do incydentu z udziałem straży miejskiej w Szczecinku. Tamtejsza prokuratura rejonowa wszczęła śledztwo w sprawie interwencji strażników miejskich wobec 20-letniego mężczyzny. Sprawa stała się głośna po tym, jak w internecie został umieszczony film, z którego ma wynikać, że podczas interwencji strażników w pierwszych dniach października br., mężczyzna miał być bity i miał być wobec niego użyty gaz. Straż miejska twierdzi, że zatrzymany zakłócał porządek publiczny i ubliżał funkcjonariuszom.

Czytaj więcej w Money.pl
Które miasto następne w kolejce do likwidacji Straży Miejskiej? Samorządowcy, którzy zdecydowali się na ten krok nie mają wątpliwości. _ To była dobra decyzja _.
Wipler: Straż miejska za droga i patologiczna Polityk przypomina, że w ciągu ośmiu lat rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz na straż miejską w stolicy wydano łącznie prawie miliard złotych.
Brutalna interwencja strażników w Szczecinku Według doniesień lokalnej gazety "Temat Szczeciniecki" strażnicy pobili 20-letniego mężczyznę, którego wcześniej wepchnęli do radiowozu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)