Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki Turcja-Syria. NATO pozostawi rakiety na niespokojnej granicy

0
Podziel się:

Ambasadorowie państw członkowskich NATO zgodzili się, że ogólne ryzyka i zagrożenia dla Turcji pozostają poważne.

Stosunki Turcja-Syria. NATO pozostawi rakiety na niespokojnej granicy
(World Economic Forum/CC/Flickr)

NATO opowiedziało się dziś za dalszym stacjonowaniem przeciwlotniczych pocisków kierowanych Patriot w Turcji, zgadzając się z Ankarą, że zagrożenie tureckiego terytorium z powodu konfliktu wewnętrznego w Syrii nie ustało.

Na zdjęciu szef NATO Anders Fogh Rasmussen

Obradujący w Brukseli ambasadorowie państw członkowskich NATO _ zgodzili się, że ogólne ryzyka i zagrożenia dla Turcji pozostają poważne _ - powiedział Reuterowi zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel władz Sojuszu Północnoatlantyckiego.

_ - Ambasadorowie wskazali, że niestabilność wzdłuż południowo-wschodniej granicy NATO wymaga przedłużenia stacjonowania rakiet Patriot. Charakter tej misji pozostanie czysto obronny _ - dodał rozmówca Reutera.

Według niego Niemcy, Holandia i USA - czyli trzy państwa, które na początku bieżącego roku na prośbę Turcji zainstalowały na jej terytorium po dwie baterie rakiet Patriot - muszą teraz podjąć własne decyzje o utrzymaniu ich tam dłużej. Wszystkie trzy kraje sygnalizowały już, że nie będą temu przeciwne.

Patrioty mają stanowić zabezpieczenie przed ewentualnym atakiem syryjskich pocisków balistycznych. Pierwotnie zakładano, że okres ich stacjonowania wyniesie rok.

W trakcie trwającej od marca 2011 roku zbrojnej rebelii przeciwko reżimowi syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada niejednokrotnie dochodziło do zażartych walk tuż przy liczącej 900 kilometrów długości granicy Syrii z Turcją. Zdarzały się też przypadki transgranicznego ostrzału, powodującego ofiary śmiertelne.

Rakiety Patriot są w stanie przechwytywać samoloty, pociski manewrujące i głowice taktycznych rakiet balistycznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Turcja chce broni z Chin. "To zły pomysł" Systemy obronne krajów sojuszu powinny być kompatybilne. Zakupy poza państwami członkowskimi, a Chiny do nich nie należą, nie gwarantują tego.
USA i Rosja chwalą starania Syrii Według międzynarodowych inspektorów wczoraj zniszczona została pierwsza partia głowic, wyrzutni i zestawów do przygotowywania pocisków przenoszących trujące substancje.
Sikorski sekretarzem generalnym NATO? W Brukseli wiadomo, że Sikorski w najbliższych latach może mieć na uwadze coś wyższego niż urząd polskiego ministra spraw zagranicznych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)