Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki Polska-Niemcy "znakomite jak nigdy"

0
Podziel się:

- Jest to niewyobrażalne, jak bardzo Polacy i Niemcy zbliżyli się do siebie - uważa prezydent Niemiec Joachim Gauck.

Stosunki Polska-Niemcy "znakomite jak nigdy"
(PAP/EPA)

Prezydent Bronisław Komorowski, który wraz z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem rozmawiał w Gdańsku z młodzieżą z Polski, Niemiec i Czech, mówił o relacjach polsko-niemieckich w samych superlatywach.

Do spotkania młodych ludzi z prezydentami Polski i Niemiec doszło na pokładzie statku Żeglugi Gdańskiej, który płynął z Westerplatte do centrum Gdańska. W ok. półgodzinnym rejsie uczestniczyło ponad 30 osób, w wieku od 18 do 25 lat, z założonej w 1991 r. organizacji _ Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży _, która w tym roku uczestniczyła w programie _ Democracy under construction _, z udziałem rówieśników z Czech.

_ - Stosunki polsko-niemieckie są znakomite jak nigdy, w sensie nie tylko politycznym, ale też i psychologicznym _ - powiedział podczas rejsu Komorowski. Jak dodał, to nie jest przypadek, _ ponieważ po stronie niemieckiej ster państwa dzierżą ludzie z podobnym doświadczeniem _.

_ - Dla Polaków ma znaczenie to, że kanclerz Angela Merkel ma doświadczenie życia w systemie komunistycznym i że prezydent Joachim Gauck jest ikoną oporu przeciwko komunizmowi - ułatwia to znajdowanie elementów braterstwa politycznego i bliskości. My wiemy, że oni rozumieją co my do nich mówimy. Nie z każdym tak jest w polityce _ - podkreślił Komorowski.

Opinię o dobrych relacjach między oboma narodami potwierdził też Gauck. _ - Jest to niewyobrażalne, jak bardzo Polacy i Niemcy zbliżyli się do siebie _ - powiedział prezydent Niemiec.

Komorowski ocenił, że _ dla młodego pokolenia Westerplatte powinno być w takim samym stopniu kotwicą pamięci o złych czasach, jak i sygnałem, że to jest wyraźne oddzielenie, i że nowe czasy, w których przyszło żyć, są wolne od pewnych zagrożeń i złych zjawisk _.

Gauck przekonywał młodzież, że sama wiedza historyczna o konfliktach wojennych z przeszłości, aby budować pokojowe relacje między krajami może nie wystarczyć.

_ - Musi być wiara, że można coś zmienić. Nasze pokolenie może być świadkiem fundamentalnych przemian. Słowo pokój nie musi pustą formułą _ - przekonywał prezydent Niemiec.

Przed spotkaniem z młodzieżą przywódcy Polski i Niemiec uczestniczyli w uroczystościach na Westerplatte dla uczczenia 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po zakończeniu rejsu z młodymi ludźmi Komorowski i Gauck wzięli z kolei udział specjalnym pokazie spektaklu _ Wybuch _, który z okazji rocznicy przygotowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Niemiec na rocznicy wybuchu wojny Rano na Westerplatte pojawił się z kolei premier Donald Tusk.
Tusk: W obliczu wojny nie czas na piękne słowa -_ Dzisiaj trzeba bardzo mocno i wyraźnie powiedzieć: to wezwanie nie może być więcej manifestem słabych i bezradnych _ - przemawiał premier.
"Niemcy i Polska mają różne cele, ale..." Berliner Zeitung pisze, że interesy Polski i Niemiec w obecnym konflikcie o Ukrainę i o faktyczne odłączenie Krymu nie są bynajmniej identyczne.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)