Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki Izrael - Palestyna. "Rząd nie podchodzi poważnie do negocjacji pokojowych"

0
Podziel się:

Dziś mija termin zakończenia wznowionych w lipcu 2013 roku rozmów pokojowych, w którym mediatorem był sekretarz stanu USA John Kerry. Negocjacje nie doprowadziły do żadnego porozumienia

Stosunki Izrael - Palestyna. "Rząd nie podchodzi poważnie do negocjacji pokojowych"
(PAP/EPA)

W ciągu dziewięciu miesięcy od wznowienia rozmów izraelsko-palestyńskich władze Izraela wydały zgodę na budowę prawie 14 tys. lokali mieszkalnych na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej - podała we wtorek izraelska organizacja przeciwna kolonizacji.

Według organizacji pozarządowej Pokój Teraz powyższe liczby, które oznaczają, że dziennie aprobowano budowę średnio 50 mieszkań, są bezprecedensowe ze względu na skalę.

Sprecyzowano, że władze izraelskie wydały zgodę na budowę 8 983 lokali mieszkalnych, z czego ponad 6,5 tys. przypada na Zachodni Brzeg, a mniejszość na Jerozolimę Wschodnią. Ponadto w tym samym czasie ogłoszono przetargi na budowę 4 868 mieszkań na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej.

_ - Te dane pokazują najlepiej, że rząd Benjamina Netanjahu nie podchodził poważnie do tych negocjacji (pokojowych) i robił wszystko, aby uniemożliwić rozwiązanie przewidujące dwa państwa dla dwóch narodów _ - oświadczył sekretarz generalny organizacji Jariw Oppenheimer.

Dziś mija termin zakończenia wznowionych w lipcu 2013 roku rozmów pokojowych, w którym mediatorem był sekretarz stanu USA John Kerry. Negocjacje nie doprowadziły do żadnego porozumienia.

Osadnictwo izraelskie na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej, w której Palestyńczycy chcą mieć stolicę swego przyszłego państwa, to główna przeszkoda w rozmowach. Większość państw uważa to budownictwo za nielegalne.

Izrael obiecał zwolnić ponad 100 palestyńskich więźniów skazanych jeszcze przed podpisaniem porozumień z Oslo w 1993 roku. W zamian Autonomia Palestyńska miała na czas rozmów wstrzymać się z przystępowaniem do organizacji i traktatów międzynarodowych.

Gdy na początku kwietnia Izrael nie zgodził się na zwolnienie ostatniej grupy więźniów i ogłosił rozbudowę osiedli na ziemiach okupowanych, Palestyńczycy przystąpili do 16 międzynarodowych traktatów, co wywołało poważny kryzys między negocjującymi stronami.

Izrael wycofał się ostatecznie z rozmów, gdy rządzące na Zachodnim Brzegu ugrupowanie Fatah osiągnęło porozumienie ze sprawującym władzę w Strefie Gazy radykalnym Hamasem. Te skonfliktowane od 2007 roku palestyńskie partie zamierzają obecnie stworzyć tymczasowy rząd jedności narodowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejny atak odwetowy Izraela na Strefę Gazy Według świadków samoloty uderzyły na ośrodek szkoleniowy zbrojnego skrzydła Islamskiego Dżihadu i zbrojnego ramienia Hamasu.
Atak na Izrael. Wystrzelono nawet 50 rakiet Bojownicy zbrojnych grup palestyńskich ostrzelali południowy Izrael. Różne źródła podają sprzeczne informacje o liczbie odpalonych pocisków.
Nie udzielili pomocy medycznej - złe papiery Izrael przyjmuje jedynie pisma oznaczone nazwą "Palestyńskie Władze Narodowe" (Autonomia Palestyńska).
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)