Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki Polska - Rosja. Zależy nam na rozwoju ruchu granicznego

0
Podziel się:

"Ludowa dyplomacja" to najważniejszy instrument w polityce - stwierdził przedstawiciel wschodniego sąsiada.

Stosunki Polska - Rosja. Zależy nam na rozwoju ruchu granicznego
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

_ __ Mały ruch graniczny pozytywnie wpływa na jakość życia mieszkańców obwodu, a to jest najważniejsze _ - powiedział gubernator obwodu kaliningradzkiego Nikołaj Cukanow i dodał, że _ mieszkańcy regionów sami określają jaki stosunek należy mieć do takich, czy innych wydarzeń. _

Podkreślił, że po _ wzroście napięcia między Rosją a Unią _ polecił swoim urzędnikom i samorządowcom wzmocnienie kontaktów z partnerami z Polski; chodziło m.in. o wymianę młodzieży.

_ - "Ludowa dyplomacja" to najważniejszy instrument w polityce. Chcę, by to doszło do wszystkich: potrzebujemy mniej "dużej polityki", aby ludziom żyło się lepiej _ - powiedział Cukanow. Zadeklarował, że cieszy go to, iż mimo obecnej sytuacji politycznej ruch na polsko-rosyjskiej granicy się zwiększa.

Przyznał, że bardzo chce, by Polska w ogóle zniosła obowiązek wizowy dla Rosjan. _ - Wszyscy Rosjanie z obwodu będą za tym, Polacy pewnie też, co innego pewnie politycy _ - żartobliwie dodał Cukanow. Podkreślił też, że Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego bardzo chwalą sobie możliwość wyjazdu do Polski nie tylko na zakupy ale i po to, by korzystać z usług turystycznych, czy oferty kulturalnej. Przy tym, jak podkreślił Cukanow, nie dochodzi do żadnych incydentów, czy przykrych zdarzeń.

_ - To, co mogę o małym ruchu powiedzieć, to są tylko pozytywy _ - powiedział konsul Federacji Rosyjskiej z Gdańska Aleksander Karaczewcew.

Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Jacek Protas podkreślił, że umowa o małym ruchu granicznym poprawiła warunki współpracy między regionami. _ - Mały ruch to nie jest tylko sposób przekraczania granicy ale i budowanie bardzo szerokich stosunków między regionami Polski, Unii i Rosji _ - powiedział Protas. Panującą obecnie napiętą sytuację między Unią a Rosją określił mianem _ nienaturalnej _ i przyznał, że sytuacja na polsko-rosyjskiej granicy _ jest teraz pod szczególną obserwacją i oceną _.

Protas powiedział, że mimo napiętych stosunków na linii Warszawa-Moskwa władzom regionu zależy na dalszym rozwoju kontaktów z Kaliningradem. W tym celu samorząd regionu chce rozszerzenia obowiązywania małego ruchu na całe województwo (teraz nie obowiązuje on m.in. w Ostródzie i Ełku) i włączenia do niego morskiego przejścia granicznego w Elblągu.

_ - Zależy nam też bardzo na utworzeniu połączenia kolejowego między Olsztynem a Kaliningradem _ - powiedział Protas. Dodał, że w tym celu władze regionu z nowej puli unijnych pieniędzy wyremontują linię kolejową Olsztyn-Braniewo (tu znajduje się kolejowe przejście graniczne). _ Takie połączenie pozwoliłoby np. przedsiębiorcom zaoszczędzić czas na kolejki na granicy czy korki w miastach _ - przekonywał Protas i prosił Cukanowa, by po stronie rosyjskiej także przygotowano się do utworzenia tego rodzaju połączenia.

W środowej konferencji poświęconej dwóm latom obowiązywania małego ruchu granicznego między Polską a Rosją uczestniczyło ponad 100 osób, m.in. samorządowców z Polski i Rosji. Ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Maria Dyner-Śmigielska powiedziała, że umowa o MRG cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców zarówno Polski jak i Rosji. W jej ocenie w 2014 roku liczba przekroczeń granicy może sięgnąć 7 mln (dotąd takiej liczby nigdy nie odnotowano). Zdaniem Dymer-Śmigielskiej oprócz celów handlowych coraz częściej granica jest przekraczana w celach zdrowotnych (wizyty u lekarzy) i kulturalnych.

Podczas środowego spotkania w Bartoszycach gubernator Cukanow kilkakrotnie podkreślił, że woj. warmińsko-mazurskie i obwód kaliningradzki łączy wspólna historia. _ Oba regiony powstały w wyniku zwycięstwa naszych żołnierzy, polskich i rosyjskich, nad faszyzmem _ - powiedział Cukanow i zaprosił marszałka i wojewodę do wspólnego świętowania w przyszłym roku, 9 maja, 70-rocznicy zakończenia II wojny światowej. Umowa o małym ruchu granicznym między Polską a Rosją obowiązuje od końca lipca 2012 roku.

W ubiegłym roku polsko-rosyjską granicę przekroczono 6 mln razy i był to rekord w historii działania przejść granicznych między Polską a obwodem kaliningradzkim. Rosjanie przyjeżdżają do Polski na zakupy (zarówno spożywcze, jak i po sprzęt AGD, RTV, czy odzież), a Polacy zaopatrują się w Rosji w tańsze paliwo (zarówno benzynę, jak i olej napędowy).

Czytaj więcej w Money.pl
W Warszawie "uczczono" urodziny Putina Organizatorzy akcji przygotowali dla prezydenta kilka prezentów - między innymi krwawy tort oraz czerwony dywan, po zejściu z którego zostawiało się krwawe ślady.
Rosja otworzyła archiwa dotyczące Powstania Warszawskiego Z ujawnionych dokumentów ma wynikać, że Stalin nazywał Powstanie Warszawskie niepotrzebną awanturą, a Armia Czerwona pomagała Warszawianom zrzucając im prowiant i amunicję.
Otwarcie na Białoruś szansą dla regionów? Umowa o między Polską a Białorusią jest na razie niewykorzystaną szansą na rozwój gospodarczy przygranicznych regionów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)