Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Speckomisja w sprawie likwidacji WSI będzie miała uprawnienia śledcze?

0
Podziel się:

Prawnicy ocenią, czy poszerzenie kompetencji speckomisji będzie zgodne z konstytucją.

Speckomisja w sprawie likwidacji WSI będzie miała uprawnienia śledcze?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Przewodnicząca sejmowej komisji ds. służb specjalnych Elżbieta Radziszewska (PO) poinformowała, że we wtorek prawnicy ocenią konstytucyjność propozycji zmian w regulaminie Sejmu, dotyczących m.in. nadania speckomisji uprawnień śledczych.

Radziszewska powiedziała, że we wtorek odbędzie się wspólne posiedzenie prezydium komisji regulaminowej i spraw poselskich oraz komisji do spraw służb specjalnych. Jak dodała, zaproszeni prawnicy odniosą się do pojawiających się ostatnio propozycji dotyczących poszerzenia kompetencji speckomisji.

Posłowie PSL postulują, aby nadać speckomisji uprawnienia śledcze; Stanisław Wziątek (SLD) chce powołania komisji śledczej ds. likwidacji WSI z udziałem członków sejmowej speckomisji lub nadania komisji ds. służb specjalnych uprawnień śledczych.

- _ Są propozycje, żeby uprawnienia komisji ds. służb specjalnych poszerzyć o inne kompetencje, np. śledcze, dlatego nasze prezydia chcą wysłuchać prawników i ich opinii, czy propozycje zmian w regulaminie Sejmu są zgodne z prawem. Część ekspertów twierdzi bowiem, że te rozwiązania są niekonstytucyjne _ - powiedziała Radziszewska.

Przewodniczący sejmowej komisji regulaminowej i spraw poselskich Maciej Mroczek (Twój Ruch) powiedział, że chodzi o to, aby ocenić _ konstytucyjne możliwości nadania członkom speckomisji uprawnień do bycia członkiem komisji nadzwyczajnej - czyli śledczej _.

Konstytucjonalista, dr Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego nie widzi przeszkód natury konstytucyjnej, jeśli chodzi o propozycje Wziątka. Zwrócił jednak uwagę w rozmowie z PAP, że do tego, by doposażyć speckomisję w uprawnienia śledcze, potrzebna byłaby być może nie tylko zmiana regulaminu Sejmu, ale też ustawy o sejmowej komisji śledczej.

W Sejmie na rozpatrzenie czeka wniosek Twojego Ruchu o powołanie komisji śledczej, która miałaby zbadać okoliczności związane z likwidacją w 2006 r. Wojskowych Służb Informacyjnych. Za likwidację WSI i organizację nowych służb odpowiadał ówczesny wiceszef MON Antoni Macierewicz (obecnie wiceprezes PiS).

Idea powołania komisji śledczej ds. likwidacji WSI i związanej z tym działalności Macierewicza pojawiła się po tym, jak prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy tworzeniu raportu z 2007 r. na temat weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Komisja miałaby zbadać okoliczności, jakie towarzyszyły powstaniu projektu ustawy o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych i weryfikacji ich kadr oraz stworzeniu i publikacji raportu z weryfikacji WSI (tzw. raportu Macierewicza), a także samej weryfikacji kadr WSI przez Komisję Weryfikacyjną w okresie 21 lipca 2006 r. do 30 czerwca 2008 r.; komisja miałaby też zbadać skutki tych działań.

Powołania komisji chce też SLD; przeciw są PiS i SP. PO i PSL są w tej sprawie podzielone. Za jej powołaniem opowiada się m.in. szef klubu Platformy Rafał Grupiński. Premier Donald Tusk zapowiedział jednak, że nie rekomenduje powołania komisji śledczej ds. likwidacji WSI. Jak argumentował, jako premier musi chronić państwo od _ niepotrzebnych erupcji _ informacji na temat polskich służb.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent i premier pozwani Sąd postanowił dodatkowo wezwać do udziału w procesie również ministra obrony narodowej.
Tusk nie chce powołania komisji śledczej W interesie państwa polskiego leży rozstrzyganie kwestii, które dotyczą służb specjalnych, w możliwie dużej dyskrecji.
Macierewicz: Nie było audytu Wassermanna Dokument, który na początku stycznia 2007 r. trafił do ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego, jest druzgocący dla Macierewicza jako likwidatora WSI - pisze GW.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)