Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Specjaliści ostro krytykują ustawę "żłobkową"

0
Podziel się:

Niektóre zapisy stwarzają warunki sprzyjające powstawaniu zaburzeń u dzieci - piszą specjaliści.

Specjaliści ostro krytykują ustawę "żłobkową"
(Dreamstime)

Niektóre zapisy tzw. ustawy żłobkowej stoją w sprzeczności z wiedzą o rozwoju człowieka, a nawet stwarzają warunki sprzyjające powstawaniu zaburzeń u dzieci - piszą specjaliści w liście otwartym do premiera Donalda Tuska, parlamentarzystów i rodziców.

Zdaniem sygnatariuszy listu obecne rozwiązania dotyczące opieki nad dziećmi do lat 3 nie są wystarczające. Jednak - jak piszą - przygotowana ustawa nie spełnia oczekiwań dotyczących zbudowania systemu charakteryzującego się _ wysokimi standardami etycznymi i merytorycznymi, spójnymi z dostępną obecnie wiedzą o rozwoju człowieka _.

Pod listem podpisało się kilkudziesięciu psychologów, psychiatrów, pedagogów i lekarzy, m.in. prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego prof. Alicja Chybicka, prof. Andrzej Wojciechowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego dr hab. Teresa Jackowska.
Sygnatariusze jako _ nierealistyczne _ określają zapisy z ustawy, dotyczące możliwości rozwoju i edukacji dziecka oraz zadbania o jego potrzeby. Ich sprzeciw budzi m.in. rozwiązanie zakładające, że jeden opiekun może zajmować się - samodzielnie, nawet przez 10 godzin dziennie - aż ośmiorgiem dzieci w różnym wieku (od kilku miesięcy do kilku lat).

Inne z zastrzeżeń dotyczą - jak czytamy w liście - _ rażąco niedostatecznych wymogów _ stawianych instytucjom opiekuńczym, które mają być tworzone w oparciu o ustawę, dotyczących np. wielkości i liczby pomieszczeń, personelu, higieny, bezpieczeństwa fizycznego, diety i żywienia czy kontroli.

Autorzy listu krytykują też _ przedstawianie młodym i niedoświadczonym rodzicom oferty opieki żłobkowej jako pozytywnej, pożądanej i rozwijającej formy opieki nad dzieckiem i nieinformowanie o potencjalnych negatywnych jej skutkach (na temat których istnieją liczne doniesienia naukowe) _.

Zwracają także uwagę na brak rozwiązań wspierających rodziców, którzy sami chcą wychowywać swoje dzieci. _ - Planowanie wszelkich instytucjonalnych rozwiązań w zakresie wspierania rodziców w opiece nad małymi dziećmi winno odbywać się z jak największą rozwagą i starannością. Proces ten powinien być efektem ścisłej współpracy ze specjalistami odwołującymi się do współczesnej wiedzy naukowej dotyczącej rozwoju najmłodszych dzieci _ - podkreślają specjaliści.

_ - W naszym przekonaniu, aby tworzone w oparciu o tę ustawę instytucje mogły rzeczywiście stanowić bezpieczne środowisko rozwoju dla najmłodszych dzieci, niezbędne są określone zmiany i uściślenia w treści ustawy _ - dodają.

W ich ocenie konieczne jest m.in. zmniejszenie dopuszczalnej liczby dzieci przypadających na jednego opiekuna; zapewnienie odpowiedniej jakości szkoleń dla przyszłych opiekunów, a także obecności personelu pomocniczego.

Autorzy listu postulują też m. in. określenie maksymalnej liczby godzin spędzanych przez dziecko poza opieką rodzinną oraz zapewnienie respektowania indywidualnych potrzeb rozwojowych każdego dziecka. Zwracają też uwagę na potrzebę zwiększenia wymaganej powierzchni i liczby pomieszczeń dla dzieci oraz zapewnienia bezpiecznego terenu do zabaw na świeżym powietrzu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t90499.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/senat;ustawa;zlobkowa;wejdzie;szybciej,178,0,756658.html) Senat: Ustawa żłobkowa wejdzie szybciej Senatorowie nie chcą czekać na działanie ustawy trzy miesiące, proponują miesiąc.
[ ( http://www.iwoman.pl/i/art/58/t86330.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/na-serio/inews/zostajesz;z;dzieckiem;w;domu;z;powodu;powodzi;staraj;sie;o;zasilek,182,0,625334.html) Zostajesz z dzieckiem w domu z powodu powodzi? Staraj się o zasiłek Zasiłek opiekuńczy przysługuje matce lub ojcu dziecka objętym ubezpieczeniem chorobowym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t90492.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bedzie;latwiej;o;opieke;nad;malym;dzieckiem,72,0,604488.html) Będzie łatwiej o opiekę nad małym dzieckiem Dziecko będzie można oddać do żłobka, klubu dziecięcego, albo ogródka dziecięcego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)