Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Służby specjalne w Polsce. "Współpraca z prokuraturą układa się dobrze"

0
Podziel się:

Służby specjalne i prokuratura uważają, że ich współpraca układa się dobrze, ale potrzebne są zmiany prawne, żeby działać skuteczniej.

Służby specjalne w Polsce. "Współpraca z prokuraturą układa się dobrze"
(Piotr Kowalczyk/AGENCJA SE/East News)

Służby specjalne i prokuratura uważają, że ich współpraca układa się dobrze, ale potrzebne są zmiany prawne, żeby działać skuteczniej - powiedział we wtorek szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych i były minister sprawiedliwości Marek Biernacki.

Przedstawiciele ABW, CBA i SKW oraz prokuratury generalnej i wojskowej rozmawiali z posłami ze speckomisji o postępowaniach przygotowawczych inicjowanych przez te służby specjalne albo zlecanych im przez prokuraturę. Temat ten - jak powiedział Biernacki - został wywołany na prośbę służb.

- Prokuratura generalna i służby nawzajem uznały tę współpracę za dobrą, ale wyłapaliśmy też szereg zmian prawnych, które przygotujemy już dla następnego parlamentu po to, żeby służby mogły skutecznie działać - powiedział dziennikarzom po obradach Biernacki.

Wymienił kwestię tzw. zgody następczej, gdy zezwolenie sądu na kontrolę operacyjną jest wydawane już po faktycznym jej rozpoczęciu, oraz problemy z odwołaniem do sądu w kwestii zgody na kombinację pracy operacyjnej.

Również wiceszef komisji Stanisław Wziątek (SLD) powiedział, że współpraca służb i prokuratury jest dobra. - Natomiast wykazujemy różnego rodzaju słabości - zaznaczył poseł lewicy. Według Wziątka mają one różny charakter, w tym formalnoprawny, wynikający m.in. z różnych uprawnień poszczególnych służb. Chodzi też np. o różną interpretację tych samych sytuacji przez różnych prokuratorów i sądy. Zdaniem posła SLD niektóre przepisy wymagałyby zmiany.

"Mamy wspólny cel"

Zastępca prokuratora generalnego Marzena Kowalska powiedziała dziennikarzom, że choć zdarzają się sytuacje, kiedy prokuratura nie zgadza się ze służbami, to zawsze mają wspólny cel: dobro prowadzonych postępowań przygotowawczych.

- W oparciu o dane przekazane mi przez prokuratorów podległych jednostek i w oparciu o własne doświadczenia osoby nadzorującej pion przestępczości zorganizowanej, ja oceniam tę współpracę bardzo dobrze - powiedziała Kowalska.

Przedstawiona we wtorek komisji informacja prokuratury i służb o ich współpracy dotyczyła szczególnie oceny wniosków tych ostatnich o zgodę na zastosowanie kontroli operacyjnej, zakupu kontrolowanego i kontrolowanego wręczenia korzyści majątkowej. Co roku Prokuratura Generalna przedstawia sprawozdanie na temat wniosków w tym zakresie, które służby specjalne i mundurowe kierują do sądów za pośrednictwem prokuratury. Z informacji za 2014 r. wynika, że sądy wydały zgody na tego typu czynności w przypadku 5221 osób, zaś w odniesieniu do 12 odmówiły takiego zarządzenia. Natomiast prokuratura nie wyraziła zgody na kontrolę operacyjną w przypadku 202 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Śledztwo w sprawie "kilometrówek" obejmie... Prokuratura badała dotąd zawiadomienia dotyczące Radosława Sikorskiego oraz Sławomira Neumanna. Doszły nowe nazwiska.
Wielka fuzja w MON. Powstanie wielka agencja Sejm pracuje nad projektem ustawy łączącej Wojskową Agencję Mieszkaniową z Agencją Mienia Wojskowego.
Posłowie napisali ustawę dla kolegów Zdaniem Ministerstwa Środowiska posłowie sejmowej podkomisji tak pracowali nad prawem łowieckim, że dziś działa ono tylko na ich korzyść. Cała siódemka parlamentarzystów jest myśliwymi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)