Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Służba zdrowia w Polsce. Co trzeba zmienić?

0
Podziel się:

Nasz system ochrony zdrowia uniemożliwia lekarzom prawidłową pracę, chcemy eliminować błędy, ale nie mogą one stawać się elementem gry politycznej - powiedział dzisiaj prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

Służba zdrowia w Polsce. Co trzeba zmienić?
(PAP/Rafał Guz)

Nasz system ochrony zdrowia uniemożliwia lekarzom prawidłową pracę, chcemy eliminować błędy, ale nie mogą one stawać się elementem gry politycznej - powiedział dzisiaj prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

Podczas konferencji prasowej przed dzisiejszym spotkaniem w Ministerstwie Zdrowia Hamankiewicz mówił, że polski Kodeks Etyki Lekarskiej jest na świecie stawiany za wzór tego typu dokumentu. _ - Zapowiedź ministra, że będzie pracował nad tym dokumentem jest dla nas szokująca _ - dodał.

W spotkaniu w MZ wezmą udział członkowie Komisji ds. etyki w ochronie zdrowia i przedstawiciele samorządu lekarskiego. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz pod koniec maja powołał komisję ds. etyki w ochronie zdrowia. Komisja jest organem pomocniczym ministra. Do jej zadań należy wyrażanie opinii w sprawach problemów etycznych w ochronie zdrowia, w szczególności w zakresie: stosowania nowych procedur medycznych oraz wykonywania zawodów medycznych.

Jak podkreślał prezes NRL, błędy lekarskie są marginesem. _ - Nie mogą być one elementem gry politycznej, która zastępuje brak działań w ochronie zdrowia _ - powiedział. Zaznaczył jednocześnie, że samorządowi lekarskiemu zależy na eliminowaniu jakichkolwiek nieprawidłowości.

Zdaniem Hamankiewicza pracę lekarzom utrudnia ustawa refundacyjna oraz fakt, że NFZ nakłada kary za przyjmowanie dodatkowych pacjentów po wyczerpaniu limitu przyjęć. Prezes NRL podkreślił, że lekarze oczekują od ministra zdrowia, by stworzył system rejestracji zdarzeń niepożądanych i sytuacji ryzykownych. Miałby on umożliwić analizę takich zdarzeń w placówkach medycznych i prowadzić do wyciągania wniosków w formie zaleceń naprawczych.

Samorząd lekarski chce również, by minister sporządził statystkę dot. liczby spraw w sądach powszechnych, w których stroną pozwaną są podmioty lecznicze, a powodami pacjenci, bądź ich rodziny.

Naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy Jolanta Orłowska-Heitzman zapewniała, że rozpatrywane są wszystkie skargi, które trafiają do samorządu lekarskiego. Jak mówiła, 70 proc. skarg dotyczy systemu ochrony zdrowia, a 30 proc. błędów lekarskich.

Arłukowicz pod koniec maja napisał list _ Do przyjaciół lekarzy _. _ - Prawdziwego lekarza nic tak nie boli jak krzywda pacjenta, jak śmierć, której można było uniknąć _ - podkreślił minister zdrowia. _ Oczywiście najłatwiej i najwygodniej tłumaczyć te sytuacje "wadami systemu". Ale to nie system podejmuje decyzje o przyjęciu lub odesłaniu pacjenta. Ani o sposobie jego leczenia. Te decyzje podejmujemy my - lekarze, ordynatorzy i dyrektorzy szpitali, pielęgniarki i położne, dyspozytorzy pogotowia i ratownicy. Jesteśmy za nie odpowiedzialni _ - napisał Arłukowicz.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukrywają brak reform w służbie zdrowia Zdaniem prezesa, gdyby minister chciał zwrócić się do lekarzy, powinien swój list opublikować w gazecie lekarskiej.
Arłukowicz pisze "do przyjaciół lekarzy" Zdaniem Arłukowicza ważne jest to, aby środowisko w sposób prawidłowy umiało się oczyszczać.
Ten kraj zaostrza kryteria pracy dla lekarzy Rząd Davida Camerona przyznał największej organizacji samorządu lekarskiego możliwość odmowy zarejestrowania lekarza, jeśli uzna, że niewystarczająco włada angielskim.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)