Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Służba Celna na celowniku ministerstwa

0
Podziel się:

Program walki z korupcją wśród celników zakłada m.in. wyższe pensje.

Służba Celna na celowniku ministerstwa
(kprm.gov.pl)

_ Zero tolerancji _ dla korupcji w Służbie Celnej - to główne założenie projektu Programu antykorupcyjnego polskiej Służby Celnej 2010-2013+, zaprezentowanego przez wiceministra finansów Jacka Kapicę. MF przygotowało też strategię działania SC do 2015 r.

Kapica przyznał, że Służba Celna funkcjonuje w _ okolicznościach, które stwarzają większą presję korupcyjną _. Zdaniem wiceministra, teza programu to _ zero tolerancji dla korupcji w Służbie Celnej _.

Według Kapicy, zjawisko korupcji było w SC problemem strukturalnym, systemowym i kulturowym. _ - W latach 90. funkcjonowała opinia, że celnicy mogą mało zarabiać, bo sobie dorobią. Odrzucamy z założenia tego rodzaju myślenie _ - zapowiedział Kapica.

Poinformował, że wzmocnione zostaną _ funkcje motywacyjne _ wynagradzania funkcjonariuszy celnych, których zarobki mają być porównywalne z innymi służbami państwowymi, by uleganie presji korupcyjnej nie było powodowane potrzebami bytowymi. Dodał, że innym elementem programu będzie kształtowanie kultury funkcjonariuszy, czy pewnych procedur wewnętrznych oraz współpraca z innymi służbami.

Z danych MF wynika, że w 2006 zarzuty korupcji postawiono 114 celnikom, w 2007 r. - 153, a w 2008 r. - 150.
Kapica powiedział, że wzrost liczby zatrzymanych, podejrzanych o korupcję celników nastąpił w latach 2006-2007, ale dotyczył przestępstw popełnionych pod koniec lat 90. i przed przystąpieniem Polski do UE. Wyjaśnił, że przestępstwa takie przedawniają się po 10 latach.

Wiceminister wyjaśnił, że od ponad roku około 160-170 funkcjonariuszy jest zawieszonych (gównie na granicy wschodniej) w pełnieniu obowiązków w związku z korupcją. Dodał, że przypadki przywracania do pracy zdarzają się sporadycznie. Osoby takie otrzymują połowę wynagrodzenia.

_ - Będziemy musieli zastanowić się, na ile możemy pozwolić sobie na to, żeby nie mieć człowieka w służbie, płacić mu połowę pensji i nie mieć rąk do pracy na granicy. W związku z tym podejmujemy decyzje o zwolnieniu takich osób ze służby, bo nie możemy dłużej czekać na rozstrzygnięcie sądowe _ - powiedział Kapica. Zastrzegł, że w przypadku ich uniewinnienia, będzie dla nich miejsce w SC.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)