Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD chce uchwały Sejmu o ochronie dobrego imienia żołnierzy WSI

0
Podziel się:

Politycy Sojuszu chcą, aby Sejm uznał decyzję o likwidacji tej
formacji za pochopną, nieodpowiedzialną i szkodliwą dla bezpieczeństwa narodowego.

SLD chce uchwały Sejmu o ochronie dobrego imienia żołnierzy WSI
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

SLD złożył o marszałek Sejmu projekt uchwały o ochronie dobrego imienia żołnierzy i pracowników WSI. Politycy Sojuszu chcą, aby Sejm uznał decyzję o likwidacji tej formacji za _ pochopną, nieodpowiedzialną i szkodliwą dla bezpieczeństwa narodowego _.

_ Sejm wyraża żołnierzom i pracownikom WSI podziękowanie za ofiarną służbę Ojczyźnie. Sejm uznaje decyzję o likwidacji WSI za pochopną, nieodpowiedzialną i szkodliwą dla bezpieczeństwa narodowego, Sejm wyraża ubolewanie z powodu krzywd moralnych, jakich doznali żołnierze WSI w związku z procesem likwidacji tej instytucji _ - napisano w projekcie uchwały, którą politycy SLD przedstawili w środę na konferencji prasowej.

W projekcie podkreślono też, że _ wszyscy winni obniżenia poziomu bezpieczeństwa polskich żołnierzy służących w kraju i na zagranicznych misjach powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności _.

Stanisław Wziątek (SLD) przekonywał na konferencji w Sejmie, że uchwała o ochronie dobrego imienia żołnierzy i pracowników WSI jest potrzebna. _ Sprawa godności, szacunku, poszanowania munduru, roli jaką funkcjonariusze WSI realizowali w systemie bezpieczeństwa państwa nie może przejść bez echa _ - podkreślił.

Jak dodał, żołnierze i pracownicy WSI oczekują, że _ polski Sejm powie wobec nich jedno ważne słowo: przepraszam _.

Zdaniem Wziątka, na potrzeby _ partykularnych interesów _ zlikwidowano dobrze działającą służbę, a likwidacja WSI naraziła system bezpieczeństwa państwa, a przede wszystkim bezpieczeństwo polskich żołnierzy.

_ - WSI pokazało, że jest skuteczne, pracując zarówno na rzecz polskich sił zbrojnych w kraju, jak i na rzecz polskich żołnierzy, którzy pełnili misje w Afganistanie i wielu innych miejscach świata _ - mówił Wziątek.

Były szef WSI gen. Marek Dukaczewski ocenił, że środowisko, które reprezentuje, zostało skrzywdzone sposobem, w jaki została przeprowadzona weryfikacja i likwidacja WSI. _ Naruszono cześć, dobre imię, honor munduru wojska polskiego _ - przekonywał.

Rzecznik SLD Dariusz Joński zaapelował do polityków PO o poparcie projektu uchwały. _ W 2006 roku PO i PiS ręka w rękę głosowały za likwidacją WSI. To głosowanie to wyrzut sumienia dla Platformy. Apelujemy do polityków PO, aby poparli projekt uchwały w sprawie ochrony dobrego imienia żołnierzy i pracowników WSI. Czas na rehabilitację _ - podkreślił.

Wojskowym Służbom Informacyjnym - powołanym w 1991 r., a rozwiązanym jesienią 2006 - PiS zarzucało wiele nieprawidłowości, m.in. brak weryfikacji z PRL, tolerowanie szpiegostwa na rzecz Rosji, udział w aferze FOZZ, nielegalny handel bronią. Opisano je w upublicznionym w lutym 2007 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego raporcie sygnowanym przez Antoniego Macierewicza (PiS).

W opisanych sprawach wszczęto śledztwa; dużą ich część prokuratury umorzyły. Wiele osób, które poczuły się pomówione stwierdzeniami raportu, pozwało do sądu MON. Odszkodowania, zadośćuczynienia i publikacja przeprosin w prasie kosztowały resort ok. 1,2 mln zł.

W styczniu Twój Ruch złożył wniosek o powołanie komisji śledczej ws. działań Macierewicza jako wiceszefa MON i szefa SKW. TR chce, aby komisja zbadała okoliczności, jakie towarzyszyły powstaniu projektu ustawy o likwidacji WSI i weryfikacji ich kadr oraz stworzeniu i publikacji raportu z weryfikacji WSI (tzw. raportu Macierewicza), a także samej weryfikacji kadr WSI przez Komisję Weryfikacyjną.

Czytaj więcej w Money.pl
SLD protestuje przeciwko "gilotynie rządowej" Dariusz Joński zauważył, że ten problem dotyczy wszystkich partii opozycyjnych.
Posłowie pokłócili się o Kuklińskiego, ale... - Kukliński odważnie przeciwstawił się komunistycznemu reżimowi, stając w jednym szeregu z bohaterami walk o polską niepodległość - napisano w uchwale.
Oni zablokowali uchwałę o Okrągłym Stole SP proponuje, aby projekt uchwały uzupełnić zapisami o rabunkowej prywatyzacji, bezkarności zbrodniarzy PRL, niewyrównanie krzywd dla ich ofiar oraz brak dekomunizacji i lustracji.
Macierewicz oskarżony o szpiegostwo Poseł Twojego Ruchu złoży wniosek o powołanie w Sejmie zespołu parlamentarnego do zbadania działań wiceszefa PiS w związku z likwidacją Wojskowych Służb Informacyjnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)