Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skandal z inwigilacją Merkel. Szef niemieckiego MSZ wezwał ambasadora USA

0
Podziel się:

Niemieckie MSZ domaga się szczegółowych i kompletnych wyjaśnień w sprawie domniemanego podsłuchu Angeli Merkel.

Skandal z inwigilacją Merkel. Szef niemieckiego MSZ wezwał ambasadora USA
(PAP/EPA)

Szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle wezwał do ministerstwa ambasadora USA Johna Bonnella Emersona. To efekt doniesień o inwigilowaniu kanclerz Angeli Merkel przez amerykańskie służby wywiadowcze.

Na zdjęciu (od lewej do prawej) Angela Merkel, minister finansów Philipp Roesler i szef MSZ Guido Westerwelle

_ - Ambasadorowi zostanie przedstawione stanowisko rządu niemieckiego _ - powiedziała rzeczniczka MSZ w Berlinie.

Tygodnik _ Der Spiegel _, który jako pierwszy poinformował o decyzji MSZ, podkreśla, że jest ona niecodziennym wydarzeniem w stosunkach niemiecko-amerykańskich. Fakt, że Westerwelle osobiście spotka się z dyplomatą, jest dowodem na to, że rząd poważnie traktuje incydent. Zwykle w imieniu resortu występują w takich przypadkach urzędnicy niższej rangi.

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert poinformował wczoraj wieczorem, że Merkel mogła być obiektem inwigilacji prowadzonej przez amerykańskie służby wywiadowcze.

_ Rząd niemiecki otrzymał informacje, że telefon komórkowy kanclerz Niemiec jest być może kontrolowany przez amerykańskie służby _ - oświadczył Seibert. - _ Skierowaliśmy niezwłocznie do naszych amerykańskich partnerów zapytanie w tej sprawie, prosząc o natychmiastowe i wyczerpujące wyjaśnienie _ - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej rządu.

Merkel przeprowadziła rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Barackiem Obamą, podkreślając przy tej okazji, że gdyby informacje o jej inwigilowaniu miały się potwierdzić, jednoznacznie potępia takie praktyki i uznaje je za całkowicie niedopuszczalne. _ - Byłoby to poważnym naruszeniem zaufania. Należy niezwłocznie zaprzestać takich praktyk _ - powiedział Seibert.

Rzecznik Białego Domu Jay Carney powiedział w Waszyngtonie, że Stany Zjednoczone _ nie kontrolują rozmów kanclerz i nie będą ich kontrolować _. Niemieckie i amerykańskie media zwróciły uwagę, że Carney użył czasu teraźniejszego i przyszłego, ale nie przeszłego.

W Berlinie na nadzwyczajnym posiedzeniu zbierze się w czwartek parlamentarna komisja ds. kontroli służb specjalnych.

Przedstawiciele wszystkich reprezentowanych w parlamencie partii ostro potępili działania amerykańskich służb.

Czytaj więcej w Money.pl
Komórka Merkel była na podsłuchu? Kanclerz Niemiec Angela Merkel mogła być przez lata obiektem inwigilacji ze strony amerykańskich służb wywiadowczych - podał dzisiaj niemiecki tygodnik Der Spiegel.
Ważą się losy koalicji w Niemczech CDU Angeli Merkel oraz jej bawarska sojuszniczka CSU zdecydowanie wygrały blisko miesiąc temu wybory do Bundestagu, zdobywając 311 z 631 mandatów.
Powyborcze trzęsienie ziemi u Zielonych Były przywódca partii Joschka Fischer krytycznie ocenił kampanię wyborczą partii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)