Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Money.plPrawoAktualnościWiadomości

Sikorski na Majdanie. Mówi o panice władz

2014-02-20 08:59

Sikorski na Majdanie. Mówi o panice władz

Sikorski na Majdanie. Mówi o panice władz
[fot: Krystian Dobuszynski/REPORTER]
Spotkanie szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji z Wiktorem Janukowyczem zostało przeniesione - poinformował na Twitterze Radosław Sikorski. Powodem są dym i strzały w pobliżu pałacu prezydenckiego. Sikorski mówi o panice wśród władz w Kijowie. Tymczasem ambasada Francji informuje, że spotkanie ministrów zostało odwołane.

Aktualizacja: 10:20

W Kijowie znowu wybuchła strzelanina. Na jednej z ulic, sąsiadujących z Placem Niepodległości, słychać strzały. Według informacji ukraińskiego MSW milicjanci na Majdanie zostali ostrzelani przez snajpera. Według niepotwierdzonych informacji zginęło 15 osób, a około 200 zostało rannych, w tym ponad 20 funkcjonariuszy MSW.

Sikorski, na prośbę szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, udał się już wczoraj do Kijowa. Wizyta przebiega w formacie Trójkąta Weimarskiego; razem z Sikorskim do stolicy Ukrainy przybyli ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec Laurent Fabius i Frank-Walter Steinmeier.

- Minister Sikorski rozpoczął dzisiejszy dzień od wizyty w soborze Michajłowskim w Kijowie, prawosławnym klasztorze, gdzie mieści się szpital polowy dla osób, które zostały poszkodowane w starciach na Majdanie. Spotkał się tam z pacjentami, lekarzami oraz komendantem samoobrony Majdanu Andrijem Parubijem - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

- To było bardzo wstrząsające spotkanie, bo chorzy śpią na podłodze, w śpiworach w pomieszczeniach klasztornych; są tutaj polowe magazyny leków, nawet polowa sala operacyjna - powiedział Wojciechowski.

Rozmowa z pacjentami i lekarzami dotyczyła oceny bieżącej sytuacji, przyczyn ostatniej eskalacji przemocy, a także perspektyw na przyszłość oraz uwag i oczekiwań ludzi na Majdanie przed rozmową z prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Jak poinformował Wojciechowski, Sikorski przekazał szpitalowi polowemu aparat USG ufundowany przez władze samorządowe województwa warmińsko-mazurskiego, który pomoże diagnozować pacjentów.

Rzecznik MSZ zaznaczył, że ze względów bezpieczeństwa nie była możliwa wizyta na Majdanie, bo - mimo rozejmu - nadal rozlegają się tam strzały i płoną opony. Jak dodał, spotkanie w klasztorze Michajłowskim, który znajduje się kilkaset metrów od Majdanu doradzał Parubij.

- W tej chwili ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec podjeżdżają pod ambasadę Niemiec w Kijowie, gdzie wraz z ministrem Sikorskim odbędą naradę. Następnie planowane jest spotkanie z opozycją a później z prezydentem Janukowyczem - poinformował Wojciechowski. Jak dodał, w spotkaniu weźmie też udział szef ukraińskiej dyplomacji Leonid Kożara.

Po zakończeniu spotkania ministrowie udadzą się na nadzwyczajną radę ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli. Ministrowie mają dyskutować o objęciu winnych przemocy w Kijowie sankcjami, takimi jak zakaz wjazdu do UE i zamrożenie aktywów. UE rozważa sankcje z powodu eskalacji przemocy w Kijowie.

Czytaj więcej w Money.pl
Strzały i pożary na Majdanie. Coraz więcej ofiar
Janukowycz oskarża opozycję o próbę przewrotu. Barack Obama ogłosił kolejne sankcje dla Kijowa.
Janukowycz ogłosił żałobę narodową
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz ogłosił czwartek dniem żałoby narodowej w związku z ofiarami śmiertelnymi trwających w Kijowie starć między przeciwnikami władz a siłami MSW. Dekret w tej sprawie opublikowano w środę na prezydenckiej stronie internetowej.
(AND), (PAP), (IAR)

tagi

ukraina, szpital, radosław sikorski, kijów, majdan

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2014-02-23 18:22:53 188.147.213.* | 103545
Re: Sikorski na Majdanie. Mówi o panice władz [0]
Mówili że jest postrzelony. Alle jaja.
2014-02-20 11:24:44 81.190.247.* | Sdziadek 666
Re: Sikorski na Majdanie. Mówi o panice władz [0]
MINISTER pojechal by pouczac Janukowicza jek efektywniej ,,dozynac watahe... Nasi rzadzacy sa takimi samymi przeciez ;;klamcami,skorumpowanymi zlodziejami --ktorzy [syn prezydenta.,]staja sie oligarchami bo u nas pieknie nazywani biznesmenami i milionerami..Sa takimi. zdrajcami okradajacymi i zniewalajacymi swoje narody....Sluszalem dzis jak M iller a puzniej Siiecicki -PO bronili turana podkreslajacymi ze jednak zostal wybrany demokratycznie..Tak demokratycznie jak i u nas z pomoca ruskich serwerow..TO TYLKO ZE NAROD POLSKI JEST BARDZIEJ CIERPLIWY..Nasze media juz zaczynaja oskarzac ,,Majdan ze to oni strzelaja do berkutu.a ci tylko NACIERAJAC TYLKO SIE BRONIA!!
2014-02-20 10:08:29 95.49.25.* | [poiwqreyjut
Re: Sikorski na Majdanie. Trafił do szpitala [0]
Narobiliście tylko apetytu.
2014-02-20 09:53:12 77.254.102.* | :))))
Re: Sikorski na Majdanie. Trafił do szpitala [0]
Jako miłośnik tytułów Money -dziękuję. Są jeszcze inteligentni ludzie w tym kraju.
14 awans
2014-02-20 09:31:18 94.42.189.* | atelie
Partnerstwo wschodnie- wielki plan sikorskiego ! taki sam fachowiec jak nowak od autostrad i mucha od sportu. [0]
wszystkie inicjatywy dyplomatyczne Polski to kompromitacja !

nikt sie z nami nie liczy na arenie międzynarodowej po Smoleńsku. Satelitarne zdjecia z przebiegu "katastrofy" zna każdy polityk na świecie i poznał role tuska w tym śledztwie.