Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Seremet mówi o przemocy wobec zatrzymanych przez policję

0
Podziel się:

Śledztwa w sprawach nieludzkiego lub poniżającego traktowania, w których
sprawcami mogą być policjanci, podlegać powinny szczególnie wnikliwemu wewnętrznemu nadzorowi - wskazał prokurator generalny.

Seremet mówi o przemocy wobec zatrzymanych przez policję
(Bartosz Krupa/East News)

Śledztwa w sprawach nieludzkiego lub poniżającego traktowania, w których sprawcami mogą być policjanci, podlegać powinny szczególnie wnikliwemu wewnętrznemu nadzorowi - wskazał prokurator generalny Andrzej Seremet w wytycznych skierowanych do prokuratorów.

Prokuratura Generalna poinformowała, że powodem wydania w końcu czerwca wytycznych dotyczących takich spraw były orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który stwierdzał naruszenie przez Polskę konwencji praw człowieka w związku z nadużywaniem siły fizycznej przez policjantów wobec osób zatrzymanych.

_ Krytycznie o postępowaniach przygotowawczych w Polsce w aspekcie nadużywania siły fizycznej wobec osób zatrzymanych wypowiadał się także Europejski Komitet do Spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT) _ - dodała PG. Raport Komitetu Zapobiegania Torturom Rady Europy nt. Polski został ogłoszony w zeszłym tygodniu.

Jak wskazał Seremet, w sprawach dotyczących ewentualnych nadużyć policjantów lub innych funkcjonariuszy publicznych wobec osób zatrzymanych kluczowe czynności musi przeprowadzać prokurator. _ Prokurator osobiście przyjmuje ustne zawiadomienie o przestępstwie i przesłuchuje zawiadamiającego w charakterze świadka (...), sporządza plan śledztwa lub plan czynności śledczych, zapewniając dynamikę śledztwa i koncentrację czynności dowodowych _ - napisał prokurator generalny.

Seremet dodał, że departament postępowania przygotowawczego PG prowadzi monitoring takich spraw. Sprawozdania z tego monitoringu mają trafiać do prokuratora generalnego. _ Kierownik jednostki organizacyjnej informuje prokuratora nadrzędnego o prowadzeniu śledztwa w sprawie tego rodzaju _ - zaznaczono w wytycznych zamieszczonych na stronie internetowej PG.

Raport komitetu RE wskazywał, że większość zatrzymanych przez policję osób, z którymi delegacja komitetu rozmawiała, wskazywało, iż byli traktowani poprawnie. Zgłoszono jednak istotną liczbę skarg w sprawie fizycznych szykan wobec osadzonych w policyjnych aresztach. Komitet w związku z tym wezwał polski rząd do zdecydowanych dalszych wysiłków dla poprawy dyscypliny funkcjonariuszy policji w odniesieniu do kwestii szykan.

Do wskazań Seremeta krytycznie odniosła się Krajowa Rada Prokuratury, według której nieduża liczba tego typu przestępstw nie uzasadnia specjalnych wytycznych. _ Wydaje się, że przestępstwa takie w ostatnim okresie mają charakter incydentalny _ - napisała KRP w zamieszczonym na swej stronie piśmie do PG. W ocenie Rady _ wydanie takich wytycznych zdaje się mieć charakter bardziej propagandowy niż merytoryczny _.

_ Wytyczne PG były odpowiedzią na orzeczenia i stanowiska ETPC oraz komitetu RE i mają na celu usunięcie lub znaczące ograniczenie występujących nieprawidłowości, w tym przypadku naruszeń europejskiej konwencji praw człowieka _ - odpowiedziała na te uwagi Prokuratura Generalna.

W zeszłym tygodniu Helsińska Fundacja Praw Człowieka wskazywała, że według komitetu RE wciąż istnieje znaczne ryzyko, że osoba zatrzymana przez policję zostanie pobita lub w inny sposób narażona na nieludzkie lub poniżające traktowanie. Zdaniem HFPC brak monitoringu akcji policji sprawia, że sądy nie mogą ustalić prawdziwego przebiegu incydentu, gdy ktoś oskarża policję o pobicie, zaś siła zeznań funkcjonariuszy przed sądem jest większa niż np. osób karanych, skarżących się na złe traktowanie.

Rzecznik KGP insp. Mariusz Sokołowski zapewniał po ogłoszeniu raportu RE, że policja _ nie toleruje zachowań, które mogą być jakąkolwiek formą wywierania bezpośredniej presji wobec zatrzymanych _. _ Jest wiele rozwiązań, które mają ograniczać tego typu sytuacje, jeśli ktoś łamie prawo, ponosi konsekwencje _ - mówił rzecznik KGP.

Czytaj więcej w Money.pl
Frog uniknie kary? Zaskakujące decyzje Andrzej Seremet ostro krytykował warszawskich prokuratorów. Przyjęli, że nie ma mocnych dowodów, na winę Roberta N.
Latkowski: Wiemy o istnieniu kolejnych nagrań Redaktor naczelny zapewnił, że została mu zrelacjonowana rozmowa wicepremier Elżbiety Bieńkowskej z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem.
Powstanie CBŚP. Nowa superjednostka policji Sejm znowelizował dziś ustawę o policji. Centralne Biuro Śledcze zostanie wyłączone ze struktur Komendy Głównej Policji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)