Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Serbia przeciwko planom powołania przez Kosowo własnych sił zbrojnych

0
Podziel się:

Belgrad nie uznał formalnie niepodległości, którą Kosowo, dawna serbska prowincja zamieszkana przez albańską większość, proklamowało jednostronnie w 2008 roku.

Serbia przeciwko planom powołania przez Kosowo własnych sił zbrojnych
(Sergeibach/Dreamstime)

Serbia jest zdecydowanie przeciwna planom władz Kosowa, które oznajmiły, że utworzą własne siły zbrojne. Rząd serbski zakwalifikował to jako naruszenie rezolucji ONZ i działanie szkodliwe dla procesu normalizacji stosunków między obu krajami.

Rząd serbski oświadczył w ogłoszonym wczoraj komunikacie: _ Zamiar Prisztiny, aby przekształcić Siły Bezpieczeństwa Kosowa w klasyczną formację zbrojną jest dla Serbii nie do zaakceptowania _.

Belgrad nie uznał formalnie niepodległości, którą Kosowo, dawna serbska prowincja zamieszkana przez albańską większość, proklamowało jednostronnie w 2008 roku.

Według Belgradu zamiar ogłoszony przez Prisztinę stanowi pogwałcenie rezolucji 1244 Rady Bezpieczeństwa ONZ, ponieważ _ tylko siły międzynarodowe KFOR mają mandat do zapewniania bezpieczeństwa, jeśli chodzi o wszelkie aspekty militarne niezbędnych do tego działań _.

Rząd serbski zapewnia, że pomysł Prisztiny prowadzi do zdestabilizowania sytuacji w Kosowie i jest szkodliwy dla procesu normalizacji stosunków między obu stronami, który przebiega w ramach dialogu prowadzonego pod auspicjami Unii Europejskiej. Dialogu, który w ubiegłym roku doprowadził do zawarcia doniosłego porozumienia między Belgradem a Prisztiną.

Wcześniej serbski minister do spraw Kosowa Aleksandar Vulin ogłosił, że jego rząd wystąpi do Rady Bezpieczeństwa ONZ o zajęcie się sprawą na sesji Rady.

Przypomniał też, że Serbia ma gwarancje ze strony wspólnoty międzynarodowej, otrzymane w toku dialogu prowadzonego w Brukseli, iż żadna kosowska siła zbrojna nie może być rozmieszczona na zamieszkanych przez Serbów ziemiach północnego Kosowa.

Rząd serbski zareagował w ten sposób na ogłaszane przez ostatnie miesiące przez rząd kosowski plany przekształcenia obecnych Sił Bezpieczeństwa Kosowa (KSF) w siły zbrojne i powołania ministerstwa obrony, do czego potrzebne byłyby nowe ustawy i zmiana konstytucji Kosowa.

Obecne KSF, powołane w 2009 r., mają nieco ponad 2 200 członków i są wyposażone jedynie w lekką broń. Unia Europejska utrzymuje w Kosowie cywilną, policyjno-prawną misję EULEX, która spełnia rolę doradczą wobec władz lokalnych w kwestiach dotyczących budowania państwa prawa w Kosowie.

Zadanie zagwarantowania bezpieczeństwa w Kosowie spoczywa na siłach KFOR, podlegających NATO.

Czytaj więcej w Money.pl
Spotkanie premierów Serbii i Kosowa w Brukseli Celem rozmów jest postęp w normalizacji relacji serbsko-kosowskich.
Ludzie uwięzieni w zaspach. Wojsko pomaga Na autostradzie łączącej Belgrad z Budapesztem, w odległości 120 kilometrów od serbskiej stolicy, około 200 samochodów pozostaje od piątku zablokowanych przez śnieg.
Serbia w obliczu przyśpieszonych wyborów W wczoraj podał się do dymisji w związku ze sporem w koalicji rządzącej na tle konieczności reform strukturalnych minister gospodarki Sasza Radulović,
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)