Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senacka komisja za prawem ochrony pracowników podczas upadłości

0
Podziel się:

- Regulujemy nowe zjawisko, jakim jest wtórna upadłość jako przesłanka ochrony roszczeń pracowniczych - powiedział wiceminister pracy Jacek Męcina.

Senacka komisja za prawem ochrony pracowników podczas upadłości
(attator/iStockphoto)

Senacka komisja poparła projekt dotyczący ochrony roszczeń pracowniczych na wypadek niewypłacalności przedsiębiorcy, którego upadłość ogłosił sąd zagraniczny.

Projekt ma na celu rozszerzenie w _ Ustawie o ochronie roszczeń pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy _ katalogu przesłanek uprawniających do ogłoszenia niewypłacalności pracodawcy. Do katalogu postanowień sądowych, których wydanie skutkuje niewypłacalnością, dopisano _ postanowienie o wszczęciu wtórnego postępowania upadłościowego _.

W świetle obowiązujących przepisów dotyczących ochrony roszczeń pracowniczych postanowienie o wszczęciu wtórnego postępowania upadłościowego - nie jest przesłanką niewypłacalności, co ogranicza prawa pracowników do dochodzenia swoich roszczeń z tytułu niezaspokojonych wynagrodzeń.

Z wtórną upadłością mamy do czynienia, jeśli postępowanie upadłościowe wobec spółki ogłosi najpierw sąd poza granicami Polski, a polski sąd podejmie postępowanie wtórne.

Z ogłoszeniem niewypłacalności związane są różne terminy wnioskowania i uzyskiwania świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Istotne jest więc, aby pracownicy mogli odwoływać się w takim przypadku do wtórnego postępowania, prowadzonego przed polskim sądem.

Senacki projekt pozytywnie opiniuje ministerstwo pracy. _ - Regulujemy nowe zjawisko, jakim jest wtórna upadłość jako przesłanka ochrony roszczeń pracowniczych _ - powiedział wiceminister Jacek Męcina.

_ - I mimo że ta zmiana dotyczy sytuacji incydentalnych, to jednak zważywszy na taką integrację i globalizację w ramach UE, ten element może zyskiwać na znaczeniu, a ochrona roszczeń pracowniczych należy do jednego z priorytetów naszego resortu _ - dodał.

Męcina podkreślił, że z punktu widzenia Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych projekt nie ma większego znaczenia, bo w ciągu ostatnich dwóch lat był jeden taki przypadek tzw. wtórnej upadłości, natomiast stan Funduszu jest bardzo dobry.

Czytaj więcej w Money.pl
Czy pracownik może być winny zwolnieniu? Wyrok dotyczył jednego z wydawnictw, w którym po ponad dziewięciu latach pracy szef wręczył redaktorce propozycję zmiany warunków pracy za porozumieniem stron.
Jest projekt prawa o upadłości konsumenckiej Ma to być szansa między innymi dla tych, którzy nie są w stanie spłacać kredytu.
Likwidacja banków w UE? Tak będą to robić Koszty likwidacji banku będą pokrywane głównie ze składek kraju, z którego ten bank pochodzi. Wcześniej straty poniosą wierzyciele.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)