Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm znowelizował ustawę o Krajowym Rejestrze Karnym

0
Podziel się:

Sejm przyjął nowelizację ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym.Dotyczy ona wymiany informacji z rejestrów karnych państw Unii Europejskiej.

Sejm znowelizował ustawę o Krajowym Rejestrze Karnym

Nowelizacja nakłada obowiązek rejestracji osób skazanych przez sądy państw obcych w kraju obywatelstwa skazanego oraz przekazywanie informacji o skazaniu obywateli państw członkowskich UE organom centralnym tych państw. Są to często istotne dane dla policji i prokuratury.

Dotychczas gromadzono tylko dane o skazanych przez sądy państw obcych, którzy karę odbywali w Polsce. Dzięki tej zmianie wszystkie dane będą zgromadzone w w Krajowym Rejestrze Karnym, które będzie miało też obowiązek przekazywania informacji na temat wyroków do odpowiednich instytucji państwa z którego pochodzi skazany.

Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego będzie mogło także żądać informacji z innych państw UE na temat ich obywateli. Przyjęto, że informacje powinny nadejść w ciągu 10 dni roboczych.

Nowelizacja przewiduje, że każdy obywatel państwa członkowskiego Unii będzie miał prawo do uzyskania informacji z KRK lub z rejestru karnego innego państwa UE. Chodzi o dane dotyczące jego osoby, jeżeli jest obywatelem lub rezydentem państwa UE, do którego zostało skierowane zapytanie. Odpowiedź musi mu zostać udzielona w terminie 20 dni roboczych od dnia złożenia zapytania.

Dane związane ze skazaniem, które są umieszczane w karcie rejestracyjnej, będą bardziej szczegółowe. Znajdą sie tam takie informacje jak: orzeczone kary lub środki karne, wychowawcze i poprawcze, dozór kuratora, nałożone obowiązki oraz podstawa prawna ich orzeczenia.

Nowelizacja KRK jest spowodowana dostosowaniem prawa do unijnych wymogów.

wiadomości
prawo
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)