Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: ślubowanie 15 nowych posłów

0
Podziel się:

Posłowie zastąpili przy Wiejskiej parlamentarzystów, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego. Są wśród nich byli posłowie i debiutanci.

Sejm: ślubowanie 15 nowych posłów
(PAP/Radek Pietruszka)

Dziś w Sejmie ślubowanie złożyło 15 nowych posłów, którzy na Wiejskiej zastąpili parlamentarzystów, którzy dostali się do PE. To m.in. znani z poprzednich kadencji: Jan Rzymełka i Andrzej Smirnow, ale także debiutanci, jak syn europosła PiS Ryszarda Czarneckiego, Przemysław.

Ślubowanie złożyło sześciu posłów nowych PO: Aldona Młyńczak (zastąpiła ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego)
; Andrzej Smirnow (za szefa komisji finansów Dariusza Rosatiego)
; Beata Rusinowska (za Julię Piterę)
; Jan Rzymełka (za Marka Plurę); Michał Stuligrosz (za pełnomocniczkę rządu ds. równego traktowania Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz)
; Aleksander Sosna (za minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbarę Kudrycką)
.

Europosłem został też dotychczasowych poseł PO Adam Szejnfeld - jego następcą w ławach poselskich miałby zostać Stanisław Chmielewski od lipca 2013 r. podsekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości, którego jednak nie było wśród osób składających w czwartek ślubowanie.

Ślubowało ponadto ośmiu nowych posłów PiS: Kazimierz Smoliński (za b. szefową MSZ Annę Fotygę)
; Piotr Król (za Kosmę Złotowskiego)
; Krzysztof Sońta (za Zbigniewa Kuźmiuka)
; Antoni Błądek (za Stanisława Ożoga); Piotr Ćwik (za Andrzeja Dudę)
; Przemysław Czarnecki (za b. ministra kultury Kazimierza Ujazdowskiego)
; Piotr Babiarz (za Dawida Jackiewicza)
; Jerzy Sądel (za Jadwigę Wiśniewską)
.

Ślubowanie złożył również Marek Niedbała, który objął mandat za wieloletnią posłankę SLD, b. minister edukacji Krystynę Łybacką. Ogółem do europarlamentu przeniosło się 16 posłów i 2 senatorów.

Zgodnie z prawem dotychczasowych posłów zastępują kandydaci z list tych samych komitetów, którzy w wyborach parlamentarnych w 2011 r. otrzymali kolejny najlepszy wynik. W przypadku senatorów, którzy przenieśli się do PE, ich następcy zostaną wybrani w przedterminowych wyborach.

W głosowaniu 25 maja wybranych zostało 51 polskich eurodeputowanych. PO uzyskała 32,13 proc. głosów wyborców, co dało jej 19 mandatów w PE. Drugie miejsce zajęło PiS z 31,78 proc. głosów i również z 19 mandatami.

Koalicja SLD-UP zdobyła 9,44 proc. proc. poparcia i uzyskała 5 mandatów. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego otrzymała 7,15 proc., a PSL - 6,8 proc.; taki rezultat dał obu tym ugrupowaniom po 4 mandaty w europarlamencie.

Z list PO do europarlamentu weszli: Michał Boni, Jerzy Buzek, Danuta Huebner, Danuta Jazłowiecka, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Barbara Kudrycka, Janusz Lewandowski, Elżbieta Łukacijewska, Jan Olbrycht, Julia Pitera, Marek Plura, Dariusz Rosati, Jacek Saryusz-Wolski, Adam Szejnfeld, Róża Thun, Jarosław Wałęsa, Bogdan Wenta, Bogdan Zdrojewski i Tadeusz Zwiefka.

Z kolei z list PiS mandaty uzyskali: Ryszard Czarnecki, Andrzej Duda, Anna Fotyga, Beata Gosiewska, Marek Gróbarczyk, Dawid Jackiewicz, Marek Jurek, Karol Karski, Zdzisław Krasnodębski, Zbigniew Kuźmiuk, Ryszard Legutko, Stanisław Ożóg, Bolesław Piecha, Mirosław Piotrowski, Tomasz Poręba, Kazimierz Michał Ujazdowski, Jadwiga Wiśniewska, Janusz Wojciechowski i Kosma Złotowski.

Koalicja SLD-UP wprowadziła do PE: Lidię Geringer de Oedenberg, Adama Gierka, Bogusława Liberadzkiego, Krystynę Łybacką i Janusza Zemkego. Z list Nowej Prawicy mandaty uzyskali: Robert Iwaszkiewicz, Janusz Korwin-Mikke, Michał Marusik i Stanisław Żółtek. Z kolei z list PSL do PE dostali się: Andrzej Grzyb, Krzysztof Hetman, Jarosław Kalinowski i Czesław Siekierski.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)