Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sędziowie będą szybciej karani

0
Podziel się:

Sędziowie podejrzani o przestępstwa będą tracić immunitety w ciągu 24 godzin. Przyjęta dziś nowelizacja przepisów podzieliła posłów. Platforma zapowiada zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Sędziowie będą szybciej karani

Sejm znowelizował dzisiaj ustawę o ustroju sądów powszechnych, zakładającą m.in. przyspieszenie rozpatrywania przez sądy dyscyplinarne spraw o odebranie immunitetu sędziom podejrzewanym o poważne przestępstwa.

Sędziowie podejrzani o przestępstwa będą tracić immunitety w ciągu 24 godzin. Dotyczyłoby to sytuacji, gdy sędzia został zatrzymany, a za przestępstwo, o które jest podejrzewany, grozi kara pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 8 lat.
_ Platforma Obywatelska zapowiada, że zaskarży nowelę do Trybunału Konstytucyjnego, jeśli przejdzie przez Senat w obecnym kształcie. _
Sprawy przed sądem dyscyplinarnym mają się toczyć znacznie szybciej. Prokuratorskie wnioski o zezwolenie na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej maja być rozpatrywane w ciągu 24 godzin.

W postępowaniu sądu dyscyplinarnego miałby uczestniczyć wyłącznie prokurator i rzecznik dyscyplinarny z pominięciem sędziego, którego postępowanie dotyczy.

Uchwaleniu nowelizacji sprzeciwiały się PO i SLD. Zdaniem opozycji wprowadzenie takich rozwiązań godzi w gwarancje niezawisłości sędziowskiej.

Jak powiedział poseł Cezary Grabarczyk (PO) nowela ta przyznaje ministrowi sprawiedliwości uprawienia mu nienależne i łamiące konstytucję. Platforma zaproponowała 13 poprawek, wszystkie przepadły w głosowaniu. Teraz partia zamierza przekonać senatorów by odrzucił jego zdaniem szkodliwą nowelizację. Jeśli tak sie nie stanie Platforma zapowiada zaskarżenie ej do Trybunału Konstytucyjnego.

Wcześniej poseł w debacie argumentował, że podobnych rygorów, jakie nowelizacja wprowadza odnośnie sędziów "nie ma w postępowaniu o uchylenie immunitetu w stosunku do żadnej innej kategorii chronionej immunitetami, także posłów i senatorów".

Według wicemin. sprawiedliwości, Beaty Kempy nowela ustawy "w żadnym punkcie nie godzi w niezależność sędziów".

wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)