Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Samoloty F-16. Kto zapomniał zapłacić ratę?

2
Podziel się:

- To nie Ministerstwo Obrony Narodowej, a resort finansów odpowiada za spłacanie ostatniej części umowy - powiedział minister obrony Tomasz Siemoniak.

Samoloty F-16. Kto zapomniał zapłacić ratę?
(Jimwmurphy/CC/Wikipedia)

- _ To nie Ministerstwo Obrony Narodowej, a resort finansów odpowiada za spłacanie ostatniej części umowy za myśliwce F-16 _ - powiedział minister obrony Tomasz Siemoniak. Dodał, że ta kwota 1,8 mld dolarów nie może być wliczona do limitu 1,95 proc. PKB przeznaczonego na obronność. Ministerstwo Finansów to potwierdza.

W ostatnich dniach media informowały, że MF zapomniało o tym, że w 2015 roku Polska będzie musiała zapłacić jednorazowo połowę wartego 3,6 mld dolarów kontraktu na samoloty F-16 podpisanego z USA w 2003 r.

_ - Rząd nie zapomniał, minister finansów (Mateusz Szczurek) dobrze o tym wiedział. To minister finansów odpowiada za to, żeby były środki na spłacenie umowy za samoloty F-16. To była osobna ustawa, to było poza MON-em, więc tu nie ma mowy, żeby ktokolwiek o tym zapomniał _ - powiedział Siemoniak pytany o tę kwestię.

Zapewnił, że sprawa stała się bardzo czytelna, ponieważ trwają prace nad budżetem na rok 2015. _ - Ta kwota w budżecie ministra finansów musi się po prostu znaleźć. Ja nie musiałem o tym wiedzieć, ponieważ tego nie ma w budżecie MON. Dowiedziałem się wtedy, kiedy powinienem się dowiedzieć. Minister finansów, jak wiem, jego resort był od zawsze przygotowany na to _ - powiedział Siemoniak.

Pytany, czy ten wydatek zostanie wpisany do limitu 1,95 proc. PKB na obronność, szef MON odparł: _ - To jest w gestii ministra finansów całkowicie i nie może być wliczone. Przepisy to uniemożliwiają _.

Przyznał jednocześnie, że wyliczenia wskazują, że w związku z tą spłatą współczynnik wydatków na obronność wzrośnie do około 2,5 proc. PKB.

Biuro prasowe resortu finansów poinformowało, że przyszłoroczna rata za F-16 zostanie zapisana w budżecie państwa poza ustawowym limitem 1,95 proc. PKB.

_ - Zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z 25 maja 2001 r., wydatki na sfinansowanie wyposażenia Sił Zbrojnych w samoloty wielozadaniowe nie są ujmowane w corocznej minimalnej kwocie wydatków budżetu państwa na finansowanie potrzeb obronnych RP w wysokości 1,95 proc. PKB _ - poinformował resort finansów.

_ - Płatności wynikające z finansowania Programu F-16 następowały zgodnie z harmonogramem dostaw oraz harmonogramem płatności ustalonym ze stroną amerykańską _ - dodano.

Polskie Siły Powietrzne posiadają 48 samolotów F-16. Cena jednej maszyny bez uzbrojenia to ok. 42 mln dolarów. Ponieważ taki wydatek przekraczał możliwości MON, ustanowiono specjalny wieloletni program finansowania F-16. Przetarg został rozstrzygnięty pod koniec grudnia 2002 r.

18 kwietnia 2003 r. w Dęblinie podpisano cztery umowy: główną - na dostarczenie 48 samolotów F-16; finansową - precyzującą warunki obsługi finansowej całego kontraktu; dotyczącą pożyczki, jakiej Polsce udzielił rząd amerykański na realizację projektu; oraz offsetową, zobowiązującą stronę amerykańską do inwestycji w polską gospodarkę.

W Polsce maszyny, zdolne wykonywać misje myśliwskie, rozpoznawcze i bombowe, otrzymały nadaną im w konkursie nazwę Jastrząb. Siły Powietrzne używają samolotu w wersji C/D Block 52+, jest to najnowocześniejszy wariant F-16 w NATO. Dwie eskadry polskich F-16 stacjonują w Poznaniu-Krzesinach, jedna w Łasku.

Czytaj więcej w Money.pl
Przyszły szef KE mówi tak pomysłowi Tuska - _ To bardzo cenny sprzymierzeniec w walce o realizację pomysłu Polski _ - ocenił Jerzy Buzek.
Jaka przyczyna zderzenia awionetek? Pod uwagę brane są trzy hipotezy.
Przywrócą ubój rytualny? Jest deklaracja _ - Sprawa uboju rytualnego nie jest problemem koalicji _- tłumaczył minister rolnictwa Marek Sawicki.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
este
5 lata temu
To oddać połowę kasy w samolotach i po kłopocie-i tak nie latają.
Rezerwista
5 lata temu
A odkurzacze do czyszczenia pasa startowego kupili?