Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sądy w Polsce. Konieczna zmiana w konstytucji?

0
Podziel się:
Sądy w Polsce. Konieczna zmiana w konstytucji?
(Bartosz Krupa/East News)

Prawnicy Bronisława Komorowskiego, pisząc projekt o asesorach, popełnili błąd, którego nie da się poprawić bez zmiany ustawy zasadniczej - twierdzi część konstytucjonalistów.

Skutek może być taki, że przepisami o asesorach znów zajmie się Trybunał Konstytucyjny. O sprawie pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Projekt zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych reguluje kwestię powoływania asesorów przez prezydenta. Prawnicy wskazują, że w konstytucji jest mowa jest o tym, że prezydent wydaje akty urzędowe, a te wymagają dla swej ważności podpisu prezesa Rady Ministrów.

Jednocześnie wymieniono 30 aktów, które takiej kontrasygnaty nie wymagają, lecz wśród nich nie ma powoływania asesorów. Według niektórych konstytucjonalistów prezydencką decyzję o powołaniu asesora będzie musiał zatwierdzić premier. TK już raz orzekł, ze władza wykonawcza nie może się do tego mieszać.

Czytaj więcej w Money.pl
Wykładają co roku, od trzynastu lat _ Powstanie Konstytucji 3 Maja miało nie tylko wielkie znaczenie dla utrwalenia idei konstytucyjnych na terenach Rzeczypospolitej Polskiej, ale sprzyjało także poszerzeniu ogólnodemokratycznych poglądów w sąsiednich krajach. _
Zmiany w przepisach dotyczących sądów Turecki Trybunał Konstytucyjny unieważnił część przepisów zwiększających kontrolę rządu nad wymiarem sprawiedliwości, w tym wpływ na nominacje sędziowskie i prokuratorskie.
Dłuższa praca zgodna z prawem? Trybunał... Na 6 i 7 maja Trybunał Konstytucyjny wyznaczył rozprawę w sprawie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o emeryturach z FUS.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)