Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd Najwyższy określi moralność notariuszy

0
Podziel się:

Czy rejenci maja prawo oceniać, czy dana umowa jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego i odmawiać klientom podpisania aktu?

Sąd Najwyższy określi moralność notariuszy
(Reporter)

Takie zagadnienie stawia Sąd Najwyższy.

Obecnie notariusz nie może dokonywać czynności notarialnych, gdy mają one związek z nim samym, współmałżonkiem, krewnymi oraz powinowatymi, a także z osobami, którymi się opiekuje - donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Pomysł rozszerzenia zakresu odmowy przez notariuszy krytykuje Andrzej Michałowski, były wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej. _ Idąc do notariusza, chciałbym mieć bowiem pewność, że postępuje on zgodnie z przepisami bezwzględnie obowiązującymi, a nie uczy klienta moralności _ - wyjaśnia Michałowski. W podobnym tonie wypowiada się konstytucjonalista, profesor Marek Chmaj.

Jak mówi, rola notariusza nie polega na rozstrzyganiu, czy dana czynność jest zgodna, czy sprzeczna z zasadami współżycia społecznego, ponieważ tym zajmują się sądy.

Cała sprawa dotyczy artykułu 81 ustawy Prawo o notariacie. Stanowi ona, że notariusz odmówi dokonania czynności sprzecznej z prawem. Jeśli jednak Sąd Najwyższy rozszerzyłby interpretację tego przepisu, to notariusze zostaliby zobowiązani do każdorazowego dokonywania oceny umów pod kątem zgodności z zasadami życia społecznego - twierdzi Jolanta Niedziela, rzecznik Izby Notarialnej w Warszawie.

Czytaj więcej w Money.pl
Szybki ślub u notariusza? Czemu nie! Umowa partnerska u notariusza? To prawdopodobne. Zamiast nieformalnych związków byłyby zawierane umowy dwustronne - pisze Dziennik Gazeta Prawna.
Prawa działkowców lepiej chronione Najbardziej kontrowersyjne przepisy dotyczące uwłaszczenia działkowców znajdą się w odrębnej ustawie. Uchwalenie ustawy o ogródkach działkowych jest zapowiadane na pojutrze.
Komornicy: urzędy skarbowe przeszkadzają Prezes Krajowej Rady Komorniczej powiedział, że stosowane obecnie rozwiązania generują bardzo wysokie koszty egzekucji administracyjnej, których nie wziął ich pod uwagę ustawodawca.
Wybory w Chile. Czy lewicy wystarczy głosów na przeprowadzenie reform? Są to pierwsze w Chile wybory prezydenckie i parlamentarne, w których wyborcy nie mieli obowiązku uprzedniego rejestrowania się, co budzi obawy o frekwencję w głosowaniu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)