Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd tymczasowy w Nepalu. Kto na jego czele?

0
Podziel się:

Prezes Sądu Najwyższego Nepalu Khilraj Regmi został zaprzysiężony wczoraj na szefa rządu tymczasowego.

Rząd tymczasowy w Nepalu. Kto na jego czele?
(mtrommer/iStockphoto)

Prezes Sądu Najwyższego Nepalu Khilraj Regmi został zaprzysiężony wczoraj na szefa rządu tymczasowego. Nowy gabinet ma sprawować władzę do czasu wyborów, które odbędą się za trzy miesiące.

Osiągnięte dzień wcześniej porozumienie między czterema głównymi partiami zakończyło impas polityczny w Nepalu trwający od prawie roku, kiedy to dobiegła końca ostatnia kadencja parlamentu.

Porozumieniu sprzeciwiają się małe ugrupowania; krytykują one powołanie przedstawiciela władzy sądowniczej na stanowisko szefa tymczasowego rządu. Na czas pełnienia swoich nowych funkcji Regmi zawiesi pracę w sądzie; powróci tam, gdy zakończy misję w rządzie.

_ - Najważniejszym zadaniem tego gabinetu jest przeprowadzenie wyborów _ parlamentarnych - podkreślił Khilraj Regmi. Wezwał _ wszystkich obywateli i partie polityczne do współpracy, żeby wkrótce można było zrealizować to zadanie _.

Eksperci wyrażają nadzieję, że czerwcowe wybory parlamentarne w Nepalu doprowadzą w końcu do napisania nowej konstytucji i pozwolą zapewnić trwały pokój po długoletniej wojnie domowej.

Skłóconym partiom w nepalskim Zgromadzeniu Konstytucyjnym, powołanym w 2008 r., w miejsce tymczasowego parlamentu, nie udało się do końca maja 2012 r., kiedy upływał ostateczny termin, uchwalić nowej ustawy zasadniczej. W ciągu czterech lat termin ten czterokrotnie wydłużano i Sąd Najwyższy odrzucił w końcu możliwość jego dalszego przesuwania.

Opracowanie nowej konstytucji miało zakończyć okres tymczasowy, którego celem miało być umocnienie w Nepalu demokracji po obaleniu monarchii i zakończeniu dziesięcioletniego maoistowskiego powstania dzięki dopuszczeniu byłych rebeliantów do głównego nurtu życia politycznego.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/199/t264903.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory;w;chinach;chinscy;internauci;kpia;z;wyborczej;goraczki,166,0,1269414.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Idą łeb w łeb, dzieli ich tylko 54250 głosów!" Chińscy internauci prześmiewczo komentują wybory. -_ Wszyscy zgadliście, wygrał Xi Jinping _ .
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t87164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska;nie;straci;miejsca;w;parlamencie;europejskim,225,0,1268449.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Będziemy mieli mniej miejsc w PE? Decyzja... Europosłowie zdecydowali o nowym rozdaniu miejsc w Parlamencie Europejskim po wyborach w 2014 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t215539.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ue;wybory;do;europarlamentu;przyspieszone;o;dwa;tygodnie,247,0,1267703.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nowy skład dwa tygodnie wcześniej. Dlaczego? Decyzję o przyśpieszeniu wyborów musi jeszcze zatwierdzić Rada UE.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)