Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd majstruje przy podatku VAT

0
Podziel się:

Zmiany w prawie dotkną setek tysięcy firm. Mają być rozwiązaniem problemu zatorów płatniczych.

Rząd majstruje przy podatku VAT
(Reporter)

Rząd decyduje w sprawie przygotowanej przez resort gospodarki, propozycji zmian w rozliczaniu podatku VAT. Omawia też, związane z podniesieniem i zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, propozycje zmian w ustawach.

Przyjęte przez rząd dwa tygodnie temu założenia do projektu ustawy zakładają zniesienie obowiązku zapłaty podatku VAT przez tzw. małego podatnika w przypadku nieotrzymania przez niego płatności za dostarczony towar lub usługę, jeżeli jego kontrahentem jest podatnik VAT.

Jednocześnie brak obowiązku zapłaty podatku po stronie przedsiębiorcy powiązany będzie z ograniczeniem prawa do odliczania podatku przez dłużnika. W rozumieniu tych przepisów mały podatnik to taki, którego roczne obroty nie przekraczają 1,2 mln euro.

Analityk finansowy Xelionu Piotr Kuczyński nie spodziewa się przełożenia zmiany prawa na wzrost gospodarczy. Sam pomysł jednak chwali jako sprzyjający przedsiębiorcom._ - Mógł przedsiębiorca rozliczać kasowo VAT, tyle tylko, że miał na zapłacenie 90 dni. Najważniejsze jest to, że teraz by go odliczyć będzie musiał zapłacić kontrahentowi - _ tłumaczy Kuczyński.

Łukasz Bugaj z domu maklerskiego BOŚ do tych rozwiązań podchodzi jednak sceptycznie. Ekspert wskazuje, że VAT kasowy ma być rozwiązaniem problemu zatorów płatniczych. Tymczasem jednym z powodów narastania takich kłopotów są spółki państwowe. _ - Paradoks polega na tym, że te kłopoty dotyczą głównie firm budowlanych, które działały na zlecenie instytucji państwowych. Tym płatnikiem, który zwlekał z płaceniem okazało się państwo - _powiedział Bugaj.

Małe przedsiębiorstwa na zapłacenie podatku VAT mają według obowiązujących przepisów 90 dni, a jak wynika z badania BCC większość firm w tym terminie dostaje pieniądze.

źródło: Raport BCC _ - Zatory finansowe z perspektywy przedsiębiorcy _

Z wypowiedzi polityków wynika, że zależy im na sprawnym wprowadzeniu nowych rozwiązań w życie. Oznacza to, że można się spodziewać szybkich prac nad ustawą w parlamencie.

Rząd wziął się też za emeryturyMinistrowie zajmą się też projektem zmian w przepisach w związku z podwyższeniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która wprowadziła rozwiązania polegające na stopniowym podwyższaniu wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do jednakowego poziomu 67 lat uchwalona została w maju; w życie wejdzie 1 stycznia 2013 r.

Wprowadzenie zmian w zakresie wieku emerytalnego - podkreślają autorzy zmian - wymaga odpowiedniego dostosowania regulacji prawnych, nawiązujących do wysokości wieku emerytalnego, a regulacje te powinny wejść w życie jednocześnie ze zmianami w powszechnym systemie emerytalnym. Znowelizowana w maju ustawa nie zawiera bowiem zmian we wszystkich ustawach, które powinny być wprowadzone w związku z podwyższeniem i zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Rząd dokonał w tej sprawie przeglądu ustawodawstwa.

Podstawowe zmiany zaproponowane w projekcie mają polegać na wyeliminowaniu z systemu prawnego tych rozwiązań, które nakazują, bądź dopuszczają rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem tylko z tego powodu, że osiągnął on wiek emerytalny. Jako zasadę przyjęto, iż przepisy przewidujące możliwość zwolnienia z pracy pracownika wraz z osiągnięciem przez niego określonego wieku (najczęściej wieku 60 i 65 lat) powinny być uchylone.

Projekt dotyczy nowelizacji kilkunastu ustaw m.in.: Karty Nauczyciela, ustawy Prawo własności przemysłowej, ustawy o pracownikach urzędów państwowych, ustawy Kodeks morski, ustawy o kontroli skarbowej, o Najwyższej Izbie Kontroli, o komornikach sądowych i egzekucji, o kuratorach sądowych, Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, o Państwowej Inspekcji Pracy, o służbie cywilnej, o Służbie Celnej.

Posiedzenie rządu zostało przeniesione z wtorku na środę, w związku z udziałem premiera i ministrów we wtorkowym posiedzeniu Sejmu, na którym odbyło się pierwsze czytanie projektu budżetu na 2013 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejne zmiany w VAT? Tym razem chodzi o... Rada Ministrów omówi też zmiany związane z podniesieniem i zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz zmianami dotyczącymi służb mundurowych.
Rząd zapowiedział zmiany w podatku VAT Resort finansów chce od 1 stycznia 2014 r. wprowadzić jednolite zasady odliczania VAT-u od pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.
Dodatkowe 70 miliardów na kredyty dla firm? Jacek Rostowski zapowiedział uruchomienie mechanizmu pozwalającego przedsiębiorcom na zaciąganie kredytów pod zastaw zwrotu podatku VAT ze skarbu państwa.
vat
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)