Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd chce, by strefy ekonomiczne działały do 2026 roku

0
Podziel się:

Decyzja rządu dotyczy 14 obszarów w całym kraju. Szykują się też zmiany w zasadach inwestowania w specjalnych strefach.

Rząd chce, by strefy ekonomiczne działały do 2026 roku
(.shock - Fotolia.com)

Rząd chce, by specjalne strefy ekonomiczne mogły funkcjonować do 2026 r., czyli o sześć lat dłużej niż planowano. Przedłużenie życia strefom ma się przełożyć na nowe inwestycje i nowe miejsca pracy.

Centrum Informacyjne Rządu przypomniało, że zgodnie z dotychczasowymi przepisami, specjalne strefy ekonomiczne mogły funkcjonować do końca 2020 r. Dziś rząd zmienił rozporządzenia w sprawie specjalnych stref ekonomicznych tak, by okres ich działania był wyznaczony do 2026 r. Dotyczy to 14 stref: kamiennogórskiej, katowickiej, kostrzyńsko-słubickiej, krakowskiej, legnickiej, łódzkiej, mieleckiej, pomorskiej, słupskiej, starachowickiej, suwalskiej, tarnobrzeskiej, wałbrzyskiej, warmińsko-mazurskiej.

CIR wskazał, że dłuższe funkcjonowanie stref ma szczególne znaczenie dla inwestorów, realizujących projekty w sektorach o niskiej stopie zwrotu, np. z branży motoryzacyjnej, którzy w warunkach istnienia stref do 2020 r., nie podjęliby decyzji o ulokowaniu fabryk w Polsce. "Ocenia się, że przedsięwzięcia realizowane w strefach przyczynią się do utworzenia nowych miejsc pracy i będą korzystnie wpływać na konkurencyjność polskiej gospodarki" - czytamy w komunikacie.

W komunikacie zapewniono także, że zmiany dotyczące stref nie stoją w sprzeczności z zasadami udzielania pomocy publicznej w państwach Unii Europejskiej. "Zasady te są formułowane dla kolejnych okresów programowania i wprowadzane do przepisów krajowych, regulujących funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych. Zatem przedsiębiorcy, którzy otrzymają zezwolenia na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej po 1 stycznia 2014 r. będą podlegać nowym zasadom" - poinformował CIR.

W myśl projektowanej nowelizacji, firmy korzystające ze zwolnień podatkowych (wydawanych po 2000 r.), będą obowiązane dokonać zwrotu pomocy, w przypadku gdy ich zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie specjalnych stref ekonomicznych ulegnie wygaszeniu (obecnie ma to miejsce tylko w przypadku cofnięcia zezwolenia). Proponowane zmiany spowodowane są wzrostem ilości składanych przez firmy, korzystające już ze zwolnienia podatkowego, wniosków o wygaszenie zezwolenia w związku z kryzysem gospodarczym i niemożnością osiągnięcia wymaganego poziomu zatrudnienia.

Jeżeli zezwolenie zostanie cofnięte lub ulegnie wygaśnięciu, Ministerstwo Gospodarki będzie miało 14 dni od dnia wydania decyzji na dostarczenie kopii dokumentu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, który określi wielkość kwoty, która będzie podlegała zwrotowi.

Rozporządzenia wejdą w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Czytaj więcej w Money.pl
Dramatyczny apel byłego premiera Buzka _ Nie widzę żadnego uzasadnienia by kończyć działalność stref. Powinniśmy przedłużyć ten okres _.
Kolejny spór w rządzie. Piechociński postawił warunki Urzędnicy Rostowskiego twierdzą, że trzeba przeanalizować, czy ulgi podatkowe o wartości prawie 2 mld zł rocznie są dobrze adresowane.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)