Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd zdecyduje udostępnianiu wojskowych lotnisk samolotom cywilnym

0
Podziel się:

MON niedawno zaproponował zmianę przepisów, która umożliwi cywilnym samolotom transportowym, polskim i obcym, lądowanie na lotniskach wojskowych.

Rząd zdecyduje udostępnianiu wojskowych lotnisk samolotom cywilnym
(Emilio Labrador / Flickr (CC BY 2.0))

Rada Ministrów na rozpoczętym we wtorek posiedzeniu rozpatrzy projekt zmian w Prawie lotniczym, który zakłada otwarcie lotnisk wojskowych dla cywilnych samolotów transportowych wykonujących loty na rzecz armii. Ministrowie zajmą się też m.in. zmianami w Prawie łowieckim.

Udział w operacjach z dala od kraju, wypełnianie zobowiązań w ramach NATO i UE wymagają strategicznego transportu powietrznego, tj. na odległość 4 tys. km i więcej; ponieważ polska armia nie dysponuje samolotami o takich zdolnościach, należy umożliwić czarterowanym maszynom cywilnym korzystanie z lotnisk wojskowych - uzasadnia MON potrzebę zmiany przepisów.

MON zaproponował zmianę przepisów, która umożliwi cywilnym samolotom transportowym, polskim i obcym, lądowanie na lotniskach wojskowych. Ma to m.in. ułatwić transport ładunków wielkogabarytowych i niebezpiecznych na miejsce załadunku lub wyładunku - bez potrzeby dowożenia ich na jedno z lotnisk wpisanych do rejestru Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Udostępnienie lotniska wojskowego samolotom cywilnym za każdym razem będzie wymagało zgody dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych i jednostki organizacyjnej, do której należy dane lotnisko. Nie będzie obowiązku wpisywania takiego lotniska do rejestru lotnisk cywilnych.

By zapewnić bezpieczną eksploatację lotniska wojskowego, MON będzie zobowiązane do udostępniania aktualnych danych technicznych i eksploatacyjnych takiego lotniska. Dane te będą udostępniane w AIP - Zintegrowanym Zbiorze Informacji Lotniczej, publikowanym przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej.

Rząd, który założenia do projektu przyjął w połowie ub. roku, szacował, że dzięki nowym przepisom budżet będzie mógł zaoszczędzić po 37 mln zł rocznie. Przygotowując w 2013 r. projekt założeń, MON brało pod uwagę nie tylko transport ciężkiej i wielkogabarytowej techniki wojskowej. Przewidywano, że nowe regulacje ułatwiłyby też transport wraku Tu-154, który uległ katastrofie w Smoleńsku.

Czytaj więcej w Money.pl
Porty Lotnicze zapowiadają duży zysk Zmniejszenie zatrudnienia oraz nowa struktura pozwala nam znacząco poprawić efektywność ekonomiczną firmy - ogłosił zarząd spółki.
Niemieckie lotnisko nie radzi sobie z kontrolami Przy co drugiej próbie unijnym inspektorom udało się przenieść przez bramki kontrolne broń albo niebezpieczne przedmioty.
Personel kabinowy sparaliżował lotniska Do wczesnych godzin popołudniowych z Lizbony wyleciały zaledwie cztery samoloty linii TAP. Szacuje się, że na innych portugalskich lotniskach do skutku doszły tylko cztery inne rejsy obsługiwane przez tego przewoźnika.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)